Конкурс на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах, який відбувся у Хмельницькому 14 березня 2012 року, мав на меті поліпшити якість пасажирських перевезень та структурувати контроль за цим ринком. Принаймні, так говорив голос мерії. Сплило два роки і на поверхню почали вилазити зовсім несумісні речі. За словами перевізників, котрі згодилися спілкуватися, блочний механізм пасажирських перевезень Хмельницького дискредитував себе. Спробуємо конкретизувати. (Перша частина матеріалу читати тут — https://ngp-ua.info/2014/06/14657)
Конкурс зі скандалом
Хмельницький міськвиконком своїм рішенням від 13 грудня 2012 року ввів у дію результати конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 14.03.2012р. та аналогічні результати по конкурсу від 14.11.2012р. Згідно з першим документом, визначалися переможці-перевізники за блоками (об’єктами) №1, №2, №5, №6. Перший блок віддали хмельницькому комунальному підприємству “Електротранс”. Другий— Товариству з обмеженою відповідальністю “Рембуд-транс”, яке належить депутату міської ради Сергію Мандзію. П’ятий блок відійшов до ФОП Марценюк В.М., шостий — ФОП Мішин О.В.
Друге рішення виконкому, по суті, базувалося на постанові вищого суду. Суть спору замикалася на трьох перевізниках: ТОВ “Сицилія-Авто”, ПМП “Купава” і ЗАТ “Хмельницьке таксі”. Останнє подало конкурсні заявки на блоки №3-4, але не було допущене до участі у конкурсі на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах, оскільки подані ним документи не містили достовірної інформації і не відповідали вимогам статті 34 Закону України “Про автомобільний транспорт”. ТОВ “Сицилія-Авто” стало переможцем на блок №3, а ПМП “Купава” — №4
Хмельницький міськрайонний суд, розглядаючи позов “Хмельницьке таксі”, ухвалив постанову про скасування протоколу, який визначав переможців перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах. Цим самим Феміда заборонила запуск нового механізму перевезень у дію після 14 березня 2012 року. Вінницький апеляційний адміністративний суд визнав протиправним переможців ТОВ “Сицилія-Авто” і ПМП “Купава”.
Кінцеву думку вищого суду врахував виконком своїм рішенням — блок №3 таки відвоювало ЗАТ “Хмельницьке таксі”, а за ПМП “Купава” (директор Петро Стецюк) залишили четвертий блок. ТОВ “Сицилія-Авто” несподівано викинули за борт перевезень.
Таким чином, намалювалися три основних гравці, котрі взяли під ковпак перевізників. Це — міський голова Сергій Мельник (де-юре директор “Електротрансу” Віктор Паламарчук); депутат Сергій Мандзій, який водночас очолює комісію з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики та підприємництва міської ради; начальник управління транспорту та зв’язку міськвиконкому, депутат Петро Кузьмін (зі слів перевізників, він має вплив на ПМП “Купава”). Однак, що цікаво, за даними єдиного державного реєстру, засновниками “Купави”, крім Петра Стецюка, зазначається й Микола Щерба — тесть Сергія Мандзія.
“Кріпаки” за кермом
Якщо у вас є кілька “бусиків” і велике бажання зайнятися міськими перевезеннями, цього не достатньо. Насамперед необхідно пройти “фейс-контроль” у власників маршрутних блоків. Директор транспортного підприємства “Пробудження” ХОТІ Станіслав Корецький наголосив, що блочна система пасажирських перевезень, яку у березні 2012 року запропонувала міська влада, є корупційною та прогнившою. “Власники блоків за ці два роки на третину змінили найманих перевізників, всунувши туди свої автомобілі і водіїв. Якщо у маршруті з’являється “дірка”, тобто перевізник припиняє працювати на власника блоку, на його місце, без жодних альтернатив, ставиться наближений”, — сказав перевізник.
Не менш цікавим моментом у перевезеннях діє система розрахунків між перевізником-найманцем і власником блоку. “На сьогодні склалась така ситуація, що кожен перевізник, який до цього був самостійним суб’єктом підприємницької діяльності, щоденно сплачує кошти за користування маршрутом у розмірі від 80 до 350 гривень. Ця сума надається за технічний контроль автобусів, медичний огляд водіїв, юридичний супровід тощо. Хочу наголосити: до введення в дію рішення конкурсного комітету та проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 14 березня 2012 року, кожен перевізник сплачував комунальному підприємству по організації роботи міського пасажирського транспорту за ті ж самі послуги 95 гривень на місяць”, — зауважив перевізник Михайло.
Разом із перевізницьким “кріпацтвом” процвітає халатне ігнорування власниками блочних маршрутів Переліку об’єктів конкурсу на перевезення пасажирів, який затверджений рішенням виконкому (№1373). Відповідно до нього, приміром, на автобусний маршрут №19 (перевізник “Електротранс”) кваліфікація транспортного засобу визначена класом А. Натомість реальне перевезення виконують транспортні засоби класу В. Як додають перевізники, така ж ситуація існує на маршрутах №30 і №35.
Також не здивує читачів і факт не видачі водіями квитків для пасажирів після оплати проїзду у маршрутних таксі Хмельницького. Вже кілька років це ввійшло за звичку. Щоправда, такою аморфністю перевізники порушують п. 2.16 Основних засад організації пасажирських перевезень у Хмельницькому.
Тариф імені перевізників
Ще одна складова, на яку мають вплив перевізники, це вартість проїзду у маршрутках і комунальному транспорті. Як відомо, востаннє проїзд у Хмельницькому здорожчав 21 травня цього року: з 2,5 грн — до 3 грн у маршрутних таксі та у тролейбусах — з 1,25 грн — до 1,5 грн. Всі пам’ятають, що до цього призвів раптовий стрибок цін на пальне. А чи цікавилися ви, у який спосіб міська влада підвищила проїзд? На підставі пропозиції (провели її через громадські слухання — авт.) постійної комісії з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики та підприємництва міської ради, очолювану нам відомим Сергієм Мандзієм! Ну і, звісно, врахували клопотання головного перевізницького лобі у вигляді Асоціації пасажирських перевізників Хмельницького “Поділля”.
Неприхований лобізм
У квітні Раду громадської організації “Хмельницький Майдан” хотіли використати в “темну”. Під приводом боротьби зі спільниками та посіпаками режиму Януковича у територіальне управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області мала прийти “своя” людина. Цінність цього відомства полягає у тому, що воно стоїть на сторожі будь-якої бездіяльності з боку перевізників і може їх залишити без куска хліба — відібрати ліцензію на пасажирські перевезення. І якби теруправління сумлінніше виконувало свої обов’язки, трагедій на дорогах було би менше.
Рада “Майдан” воліла заслухати звіт діючого начальника теруправління Олександра Томчишена. Той перед засіданням письмово попередив майданівців, що на лікарняному, а тому не зможе прийти.
Таким чином кадрове питання довелося відкласти на невизначений термін. При цьому у розпорядженні Ради “Майдан” знаходився лист від ТОВ “Рембуд-транс” — ключового перевізника Хмельницького. Заступник директора цього підприємства Л.Стахов вперто просив майданівців обговорити кандидатуру на посаду начальника територіального управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області Олександра Кравцова. Цей пан, згідно з рекомендаціями, разом із “Рембуд-трансом”“на громадських засадах бере активну участь у розвитку автотранспортної сфери за напрямком пасажирських перевезень Хмельницького”. “Дана особа за вказаний час проявила себе тільки з позитивної сторони та зарекомендувала себе як принципова людина, котра знається в питаннях організації та обслуговування пасажирських перевезень”, — сипав компліменти Кравцову Стахов.
Крім цього, пана Стахова зовсім не бентежив той факт, що з подачі ТОВ “Рембуд-транс” виникав конфлікт інтересів. Чи він вірив свято, що, коли Кравцова призначать на управління Укртрансінспекції, він каратиме рідненький “Рембуд-транс”, якщо той допустить порушення під час перевезення пасажирів?
Ймовірним, лобістами у Раді “Майдан” могли виступити її члени: віце-президент Союзу автоперевізників Хмельницької області Петро Стецюк і голова асоціації перевізників “Поділля” Володимир Богачук. Пан Богачук ще підпрацьовує директором комунального підприємства з організації роботи міського пасажирського транспорту. Наголосимо, що Петро Стецюк бізнесово пов’язаний із тестем Мандзія Миколою Щербою — разом заснували ПМП “Купава”.
Смерть і покарання
Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція), як ніколи близько, підійшла до питання анулювання ліцензії на здійснення пасажирських перевезень у Хмельницькому. У “чорний список” потрапило ПМП “Купава”, у заліку якої чисельне ДТП із смертями. Нагадаємо, що 11 червня цього року в Хмельницькому (мікрорайон Лезневе) маршрутка №9, з’їхала з дороги у річку. У результаті ДТП на місці пригоди загинув 74-річний пенсіонер, а через тиждень у лікарні помер інший пасажир. Ще близько 30 людей, які їхали в автобусі, отримали забої та переломи. Автобус №9, який допустив аварію, їздив за маршрутом, який належить малому приватному підприємству “Купава”.
Так ось ліцензійна комісія Укртрансінспекції 8 липня рекомендувала Голові цього відомства анулювати ліцензію ПМП “Купава” на перевезення. З власних джерел дізналися, що Стецюку і Ко закидають порушення режиму праці та відпочинку водія (зафіксоване перевиробництво 11 годин), не проходження техогляду, “чорні” працівники (на “Купаві” не оформлено понад сотні працівників).
“Якщо “Купаві” анулюють ліцензію, тоді по четвертому блоку міськвиконком має повторно провести конкурс. На мою думку, тут слід застосувати певний експеримент, який буде позбавлений корупційної складової. Можна ввести сюди наглядову раду, яка колегіально вирішувала б спірні моменти. А так звану щоденну плату за користуванням маршрутом можна знизити з 80 гривень — 40 гривень. Це давало б змогу не підвищувати ціни на проїзд”, — сказав директор транспортного підприємства “Пробудження” ХОТІ Станіслав Корецький.
Петро Костюк.
Схожі матеріали:
- У Чернилевського запустять мобільну групу з виявлення таксистів-нелегалів
- Життя за тарифами перевізників
- На Хмельниччині будуть по-новому боротися з нелегальними перевезеннями
- Олуйко взявся за тролейбусників Мельника, які поза конкурсом возять пасажирів
- Діяльність хмельницьких підприємств ПМП «Купава» та ТОВ «Рембуд-транс» побудована на злочинній схемі – Укртрансінспекція