Ринок пасажирських перевезень Хмельницького — мулисте дно, в яке ніхто не бажає влазити з кількох об’єктивних причин. По-перше, це корупційна складова. Про неї говорять самі перевізники. Корупція пронизана, починаючи від виграшу на конкурсі з автоперевезення, закінчуючи банальним “ділінням” грошей із контролюючими органами.
По-друге, мінімізація податків. Не секрет, що, коли власник маршруту йде на конкурс і показує, що його водій працює 6-11 годин на день за мінімальну заробітну плату, виникає багато питань. Адже, в середньому, кожен міський приватний маршрут приносить удень 800-1000 гривень виручки.
По-третє, хмельницький ринок перевезень контролюється невеликим колом осіб. Якщо виникає спірна ситуація на кшталт смертельного ДТП, кидаються всі засоби і зв’язки для миттєво гасіння пожежі. Як правило, перевізника “карають” усним попередженням, не кажучи вже про анулювання ліцензії на пасажирські перевезення, як це велить законодавство.
Дві летальні дорожньо-транспортні пригоди, які прогриміли у Хмельницькому впродовж останніх кількох місяців, ще раз показують безкарність і вседозволеність перевізників. У сухому залишку — забрані три людських житті, а винуватці досі не покарані.
Смерть на колесах
Обидві трагедії сталися у Хмельницькому 11 числа з різницею у два місяці. Можна все списати на магію цифр, однак на кону стоять життя пасажирів. Так, 11 квітня водій 54-го маршрутного таксі “Фольксваген LT 35”, рухаючись в напрямку Проспекту Миру, наїхав на 60-річну жінку, яка в той момент перетинала проїжджу частину. Від отриманих травм потерпіла померла на місці автопригоди. За фактом ДТП було відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 286 “Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами” Кримінального кодексу України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.
Це ДТП тихенько “зам’яли”. Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області, яке наділене широкими повноваженнями, не проявило ініціативності дати прочухана, якщо не водію маршрутки, то його власнику. 54-й маршрут закріплений за фізичною особою Марценюком В.М., який 2012 року виграв на конкурсі п’ятий блок з перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Хмельницькому.
— Смертельне ДТП, яке сталося 11 квітня на перетині вулиць Маршала Рибалки і Зарічанської, зумовлене безвідповідальною поведінкою самого маршрутника. У них є таке неписане поняття “неповних рейсів”. Суть його зводиться до максимального завантаження пасажирів на кількох зупинках і їх швидкого доставлення до пунктів призначень. І так по колу, — сказав НГП голова громадської організації “Подільське правозахисне об’єднання автоперевізників” Руслан Миронов.
Резонансності на всю Україну набрало ДТП 11 червня за участю “пазіка” за маршрутом №9 “Лезневе-Юність”. За висновками обласної транспортної інспекції, внаслідок технічної несправності транспортного засобу (відмови гальмівної системи), водій не впорався з керуванням і допустив з’їзд у річку. 30 пасажирів отримали тілесні ушкодження і один загинув на місці події. Через десять днів після ДТП з’явиться повідомлення про смерть ще одного пасажира.
У день аварії обурені до зубів пасажири ледь не четвертували власника дев’ятого маршруту, директора ПМП “Купава” Петра Стецюка. Йому закидали не бажання оновлювати автобусний парк. На що пан Стецюк цинічно відповів, мовляв, цим маршрутом користуються винятково пенсіонери, а тому він, як перевізник, не дуже рветься надавати людського автобуса. “Люди, котрі платять гроші, вони йдуть на хороші автобуси. Цим автобусом користуються пільговики. А безкоштовно у нас ото те, що є”, — вмив руки перевізник.
Громадськість піднімає хвилю, що всіх собак хочуть повісити на водія злощасного автобуса.
— До нас за допомогою звернувся син водія, який допустив ДТП у мікрорайоні Лезневе. Він скаржиться, що крайнім у цій ситуації хочуть зробити водія автобуса. Але чомусь акцент не робиться на технічному стані транспортного засобу, перевиробництві годин водієм… Водію дали автобус, мовляв заробляй гроші, а ми тоді платитимемо зарплату. Крім цього, є велика ймовірність того, результати експертизи стану водія можуть сфальшувати, — наголосив пан Миронов.
Що стосується перевиробництва годин, то за даними НГП, саме на маршруті №9 водій працював за кермом понад норму — 11 годин вдень замість шести. Це проблема більшості перевізників Хмельницького.
Це ДТП спричинило цілу міністерську перевірку. Як повідомляють джерела НГП, сьогодні, як ніколи раніше, стоїть питання позбавлення ПМП “Купава” ліцензійних умов на перевезення. Це означає, що пан Стецюк може втратити можливість працювати за виграним блоком №4 у березні позаминулого року. Якщо таке станеться, міському конкурсному комітету з організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом доведеться замінити перевізника. Справа надто марудна і не вигідна, як для міської влади, так і для самого Стецюка. Адже з 2012 року ринок пасажирських перевезень Хмельницького фактично поділений між шістьма перевізниками, які навряд чи готові сьогодні допустити когось нового. Це вже тема другої частини публікації.
Далі буде.
Петро Костюк.
Схожі матеріали:
- На Хмельниччині в результаті лобового зіткнення легковика з вантажівкою загинуло молоде подружжя
- На Хмельниччині у жахливій автомобільній аварії загинув 7-річний хлопчик, ще одна дитина важко травмувалась (оновлено)
- Злетів у кювет та перекинувся: на Хмельниччині у ДТП загинув 51-річний водій легковика
- У ДТП на Хмельниччині постраждала 7-річна дівчинка
- У Хмельницькому розшукують свідків смертельної ДТП