Життя за тарифами перевізників

Біля хмельницького автовокзалу №3 незрозумілий ажіотаж — раптово зросли ціни на проїзд у автобусах приміського напрямку (Хмельницький район). У касах квитки за новими цінами ще не продають, людей змушують купувати квитки безпосередньо у водіїв. Касири запевняють, що система продажу приміських квитків заблокована. Пасажири обурені, адже підняття цін відбулось без попередніх громадських слухань і проходження відповідної процедури.

Така інформація була розміщена 23 лютого 2015 року на “Незалежному громадському порталі”. Голова Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України Віталій Олуйко порівняв цю тарифну “гарячку” з махновщиною.

АМК порушило справу проти перевізників і обов’язково їх покараємо. Адже в країні має панувати закон, а не партизанщина чи махновщина. А в той час спрацював цей синдром, мовляв, запроваджу ціну, яка мені вигідна, — сказав він у коментарі НГП.

Та тих, кого мають покарати пси антимополізму, сьогодні потрапили у правове поле. Гуманний уряд Яценюка прийняв черговий витвір законодавчого мистецтва — скасував державне і муніципальне регулювання тарифів на пасажирські перевезення, за винятком залізничних.

Їздитимемо по-новому

Нововведення вступило в силу 5 травня. Фактично з цього дня приватні перевізники, без погодження з владою (облрайдержадміністраціями і міськвиконкомами), можуть змінювати вартість проїзду у пасажирських автобусах. У нашому випадку рух тарифів можливий тільки вгору.

Однак наступного дня, 6 травня Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, здається вловило, в яку халепу посадив уряд місцеву владу, і демонстративно через свою прес-службу поширило заяву про відновлення державного регулювання тарифів.

“Відповідно до Законів “Про автомобільний транспорт” та “Про ціни і ціноутворення”, вони (міські пасажирські перевезення — НГП) повинні надаватися за тарифами, визначеними уповноваженими органами. Тому у сфері міських пасажирських перевезень буде зберігатися державне тарифне регулювання, яке буде здійснюватися органами місцевого самоврядування відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування”, — пояснили у профільному відомстві.

Фото УНІАН

Фото УНІАН

Кулачне махання Мінекономіки одностайно було сприйняте братією перевізників — без зайвих розмов і пояснень треба підвищувати тарифи на пасажирські перевезення. Клич дали львів’яни, котрі витягуватимуть з кишень містян по 4 гривні за проїзд у маршрутному таксі. Тариф вступає в дію з 11 травня. Тарифне бродіння перекинулося й на решту областей.

3,5 грн для хмельничан — необґрунтовано?

Перевізники Хмельницької області поки неактивно проявляють себе у зоряний час для коригування тарифікації. Можливо, вплинуло підживлення від влади. Спочатку наприкінці лютого 2015 року важке рішення далося хмельницькому міськвиконкому, де розмінною монетою виявилися додаткових 50 копійок для маршрутних таксі та автобусів (проїзд зріс до 3,5 грн і 3 грн, відповідно). Тарифи ж на перевезення у тролейбусах міста залишилися незмінними — 1,5 грн.

Більше пощастило перевізникам, котрі курсують по області. У квітні облдержадміністрація дала добро на введення нових тарифів, котрі при нинішніх цінах на пальне 20-22 грн/л, мають непогану рентабельність. Це визнали не на диктофон самі перевізники. Якщо говорити арифметикою, то, приміром, вартість проїзду з райцентру Білогір’я до Хмельницького (відстань 120 км) зросла на 20 гривень: з 55 грн до 76 грн разом із різними зборами.

Керівник ГО “Подільське правозахисне об’єднання автомобільних перевізників” Руслан Миронов у коментарі НГП розвіяв усі сумніви — на Хмельниччині варто готуватися до чергової хвилі здорожчання проїзду.

— Рішення Кабміну потягне за собою збільшення вартості пасажирських перевезень, як в області, так і в Хмельницькому. Далі йде ланцюгова реакція — автостанції підвищують стаціонарний збір з пасажирів. До речі, 6 травня у “Хмельницьктрансі” відбулася нарада з районними керівниками автостанцій. Урядове рішення вигідне винятково приватним перевізникам. Вони, до прикладу, можуть “нафарширувати” VIP-маршрут, на якому возитимуть тільки сидячих пасажирів, встановити кондиціонер і правити за це відповідну ціну перевезення, — вважає громадський діяч.

Слова Миронова спробував розшифрувати віце-президент Союзу автоперевізників Хмельницької області і керівник підприємства-перевізника “Купава” Петро Стецюк. Він заявив, що зараз у хмельницьких маршрутках обґрунтований тариф має бути 4 грн, а не 3,5 грн.

— У Хмельницькому є доцільність із зростання вартості проїзду у громадському транспорті. Передовсім це стосується маршрутних таксі. На початку року влада підняла проїзд на 50 копійок — до 3,5 грн, коли вартість страхових полюсів і автозапчастин підвищилася на 30-50%. Тому, на мою думку, сьогодні економічно обґрунтована ціна перевезень маршрутками має бути 4 грн. Ця сума є прийнятною для пасажирів та дасть можливість покращити якість перевезень. Тобто у нас стоїть задача — забезпечити свій бізнес рентабельністю, — сказав Стецюк.

Між іншим, 4 гривні за маршрутку — це не край “хотєлок”. У лютому цього року перевізники намагалися переконати Чернилевського і компанію, що хмельничани потягнуть платити і 5 гривень. Не вийшло.

Ще один приватний перевізник з Хмельницького Олександр Мішин (здійснює перевезення великогабаритними автобусами №21) погоджується зі Стецюком, що незначне підвищення цін у міському громадському транспорті, може вирівняти понесені затрати власників автобусів. Але піти на збільшення проїзду, на його думку, означатиме втрати пасажирів.

— Мені здається, що тут проблема в іншому. Держава надала монопольне становище “Хмельницькелектротрансу” у частині компенсації пільгового проїзду. Нині тільки це підприємство одержує державні субвенції за перевезення пільговиків. Мова йде про перевезення тролейбусами та маршрутними таксі. В ідеалі не повинно існувати пільгового проїзду — кожен з пасажирів має платити за себе, — зазначив Мішин.

У хмельницькій мерії чекають, що уряд виправить нарубані дрова на тарифікації. І сподіваються на виваженість місцевих перевізників.

— Сподіваюся на виваженість хмельницьких перевізників і думаю, що вони не обдиратимуть населення. І ціни на проїзд відповідатимуть економічній ситуації. Якщо ж приватники без вагомих розрахунків збільшать тарифи на пасажирські перевезення, міська рада обов’язково оскаржуватиме це рішення у судах, а також намагатимемося скасувати умови конкурсу з пасажирських перевезень у Хмельницькому, проведеному 2012 року, — заявив виконувач обов’язків хмельницького міського голови, секретар ради Костянтин Чернилевський.

Якось втрутитися у неоднозначну ситуацію на ринку пасажирських перевезень може Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету, яке покликане стояти на сторожі здорової конкуренції і виявляти зговір та “договорняки” між суб’єктами господарювання.

— Взагалі здивований таким рішенням уряду. З одного боку, нам кажуть, що ринкова економіка повинна створювати конкурентні умови, де кожен суб’єкт господарювання визначатиме економічно обґрунтовану ціну проїзду. Тим паче, ринок пасажирських перевезень — висококонкурентний. Однак у нинішніх умовах, коли в країні економічна криза, вважаю дерегуляцію тарифів передчасною. Антимонопольний комітет приступає до вивчення — зауважив голова відділення АМК Віталій Олуйко.

Він зауважив, що це питання потребує комплексного вирішення. Держава має визначитися: в Україні залишається пільговий проїзд чи пільговики напряму отримуватимуть адресну допомогу. Якщо теперішній пільговик платитиме повну вартість проїзду, то перевізникам можна віддати право визначати тариф на проїзду. При цьому їхню діяльність мають контролювати відповідні державні органи.

Віталій Тараненко.

Теги: , , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 8

 1. http://www.theinsider.ua/business/554b16f4b33cc/

  Прошу прочитати уважно!

 2. “Чую звін, а не знаю де він”
  Шановний автор цієї статті – Віталію, ну не сійте смуту серед громадян міста і не беріть не зрозумілих і провокативних коментарів у таких “перевізників” як Стецюк.
  Краще розясніть всім що ” …Кабінет Міністрів України зберіг державне регулювання пасажирських перевезень всередині міст та окремих населених пунктів, яке буде здійснюватись місцевими органами самоврядування.”
  Дякую!

 3. яких 4 гривні долар впав
  Коли піднімали, то за долар чіплялися
  Ви шо, перевізники, ох..їли зовсім?
  Хочете, шоб вам коелса попробивали?

 4. В ідеалі не повинно існувати пільгового проїзду — кожен з пасажирів має платити за себе, — зазначив Мішин
  ——————-
  От, ти будеш пенсіонером чи інвалідом (і не будуть твою ср@ку возити або не матимеш на чому возитися), то цю фразу скажеш

  Хлопці чого так мало просити. Просіть уже 10 гривень в місті

 5. Яким чином перевізники в м.Хмельницькому взагалі змогли довести, що ціна проїзду має бути 3.50 ???? Вони ж білетів не продають, жодна копійка не рахується правильно!!! По-моєму, це зговор міської влади і перевізників. Крапка.

 6. Стецюк захтів 4 грн? А водії в тебе оформлені? А податки платиш? Як ти можеш щось говорити якщо рило в пуху? Ціну захтів а ……. Думаєш купив міських чиновників то вже все ні людиною будь. Шофер не сниться після аварії? А тебеж совісті нуль.

 7. Шановні читачі. Дуже багато диму без вогню. Весь світ їздить за ринковими цінами. Пасажир наоборот має вибір – і в нашому випадку теж все устаканиться. Ніхто з перевізників не зацікавлений перти ціни в гору. Це громадський транспорт загального користування, і конкуренція тут теж колосальна. Надіюся на те, що тепер з часом з’явиться градація між бусом і автобусом (я маю на увазі вартість проїзду), і взагалі комфортність повинна теж свою ціну мати, погодьтеся. Хто захоче буде іздити на мікроавтобусі, бо дешевше, а інший захоче іхати М’яким автобусом, але дорожче. Буде і мотивація для нас перевізників тягнутися до кращого. Який смисл купавати автобуса за 30 тис євро (я маю на увазі 20 річного неоплана чи т. п.), Якщо на проїзд ціна така сама, як і на Спрінтері, чи тому нещасному ЕТАЛОНІ, бо автобусом його тяжко назвати.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.