Хмельницький офіс реформ: від радника до сина губернатора

Слоган регіональних офісів реформ

Слоган регіональних офісів реформ

“Паличка” децентралізації проникла і заразила всі органи державної влади та місцеве самоврядування. Як півтора роки тому Януковичем тримався курс на євроінтеграцію (добре знаємо, що з цього вийшло), сьогодні на порядку денному у команд Порошенка-Яценюка стоїть об’єднання територіальних громад.

Програма максимум — до жовтня 2015 року Центр має вималювати картину з укрупненими територіями: кому і скільки різати бюджетного пирога. Не виняток, що зявляться білі плями — сільські ради, переважно з населенням 300-700 осіб, які можуть не потрапити в обойму територіальної реформи. А все через неспроможність дати собі раду і бути обтяжливим баластом для інших добровільних обєднавців.

Питатимуть за хід децентралізації у голів обласних державних адміністрацій. Саме їхні голови можуть полетіти, якщо вчасно не буде прийнято перспективного плану формування територій громад — своєрідної дорожньої карти майбутніх тергромад. Час Х спливає 1 червня цього року. До цієї червоної дати сесія Хмельницької обласної ради повинна затвердити проект перспективного плану формування територій громад Хмельницької області на основі аналогічних документів, розроблених сільськими, районними і міськими територіями.

Ось тут на арену виходять регіональні офіси реформ — недержавні структури, що фінансуються Агентством США з міжнародного розвитку USAID. Як пояснив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода, офіси реформ на першому етапі  надаватимуть організаційну, консультативну, інформаційну допомогу облдержадміністраціям у питаннях створення територіальної основи місцевого самоврядування на базовому рівні.

Відповідальні за проведення цього процесу на місцях є саме облдержадміністрації. І їх першим помічником у цій роботі від формування проекту перспективного плану формування територій громадою їх затвердження сесіями обласних рад, буде саме офіс реформ”, сказав Негода.

Словом, за грантові американські гроші наші спеціалісти переконуватимуть сільських, міських голів у правильності курсу на об’єднання територіальних громад.

Директором Хмельницького регіонального офісу реформ призначено Сергія Яцковського. Це людина з команди нового голови Хмельницької ОДА Михайла Загородного, яка до недавнього часу рахувалася його радником.

Фото НГП

Фото НГП

Ще пан Яцковський, як зазначено на власній сторінці у “Фейсбуці”, працював на посаді директора з економіки та фінансів ТОВ “Оболонь Агро” — солодового підприємства, яке очолював Загородний.

ya

Тепер Сергій Віталійович позиціонує себе мотором децентралізації та вже встиг на загал розповісти про плюси і переваги добровільного об’єднання територіальних громад.

У підпорядкуванні Яцковського чотири експерти. Знайомтеся ближче: Наталія Рохова, більш відома на теренах Хмельниччини, як “помаранчевий” голова Дунаєвецької райдержадміністрації та успішний учасник багатьох грантових проектів; Григорій Гоцький — екс-начальник Управління державної служби Головного управління державної служби України в Хмельницькій області; Анатолій Загородний, син голови Хмельницької облдержадміністрації.

zag

Прізвище четвертого експерта поки невідоме.

— Ми всі — експерти, робимо одну справу і доповнюємо один одного. Всі взаємозаміняємі. Наші завдання — забезпечувати зв’язок між центральними органами влади і органами місцевого самоврядування, готувати перспективний план формування територій громад, проводити консультації з громадськістю, місцевими елітами на предмет доцільності тих чи інших об’єднань і за якими рамками, — зазначила “Незалежному громадському порталу” Наталія Рохова.

Вона додала, що хмельницький офіс працюватиме до 5 вересня 2015 року. За цей час має бути напрацьована певна база, під яку підлаштовуватимуться об’єднані громади.

Попри те є багато “дріб’язкових” нюансів, не до кінця відрегульованих державою. У найпікантнішому становищі опинилися села, що розміщені довкола міст обласного значення. Для того, щоб зберегти самостійність і бюджетне наповнення, вони мають доказати Кабміну свою фінансову спроможність, не гіршу за міста.

Так, п’ять сільських рад Хмельницького району (Пашківецька сільська рада, Стуфчинецька сільська рада, Печеська сільська рада, Аркадіївська сільська рада, Шпичинська сільська рада) з приблизним бюджетом до 8 млн. грн заявили про об’єднання.

Сільським територіям є що втрачати — насамперед  це землі, розпорядження якими у разі об’єднання відійде до компетенції депутатів міської ради.

Разом з тим, у сіл є непогані перспективи розвиватися, якщо підуть у склад міста. Це — школи, лікарні, пасажирське сполучення тощо. Щоправда, та ж хмельницька мерія не горить великим бажанням утримувати “дармоїдів”.

— На мою думку, Хмельницькому не вигідно буде дотувати інші територіальні громади за рахунок міста дотувати інші територіальні громади. Депутати на це навряд чи погодяться. Тим більше, що у зв’язку із прийняттям бюджетного і податкового кодексів ряд витрат, зокрема на освіту і медицину перекладені на місцеві бюджети. Тобто є маса питань, які потрібно врегульовувати на державному рівні шляхом прийняття відповідних підзаконних актів, — наголосив заступник міського голови Андрій Капура.

Діаметрально протилежна ситуація спостерігається у Кам’янці-Подільському. Мер Михайло Сімашкевич заявив про готовність взяти під крило 8 прилеглих сільських рад (Голосківська, Гуменецька, Довжоцька, Зіньковецька, Кам’янська, Панівецька, Колибаївська та Слобідко-Кульчиївецька сільські ради.) і включити їх  в межі міста.

— Дане об’єднання дасть змогу більш зручного управління суспільними справами, надання якісних послуг у сфері освіти, культури, медицини, соціального захисту, житлово-комунального господарства, охорони громадського порядку та в інших життєво важливих сферах, — звернувся міський голова до сільських голів.

Норов показала Гуменецька сільська рада, що за 9 км сусідствує з Кам’янцем-Подільським. Вона пішла шляхом добровільного об’єднання тергромад та заручилася підтримкою 5 сільських рад. Що дивує: село Лисогірка, яке розташоване за 2 км від Кам’янця, проти входження у межі міста.

Суттєвим стимулом бути самостійними для Гуменців, як майбутнього територіального центру, є промисловий гігант Хмельниччини — завод “Подільський цемент”, який усі відрахування залишає місцевій сільській раді. Цей козир є вирішальним, щоб не зважати на торги Кам’янця.

Те, що процес децентралізації і проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні, є невідворотнім, розуміє більшість співгромадян. Бо не можуть існувати ради, котрі утримують обтяжливий непоодинокий апарат сільських контор. Як пояснити і переконати громади — завдання держмужів і офісів реформ. Єдине застереження — не повторити “казус Безсмертного”: коли твоя рідна громада на гарматний вистріл нічого не хоче чути про наближення якісних послуг.

Віталій Тараненко.

Теги: , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 109

 1. да Маша Загородний и Павлишина работает!!

 2. ще б лаврентієва взяв би до області, лікара головного, щоб не обдирав район: сховав свого синочка десь в хмельницьких власних новобудовах, а тим часом тримає його на лікарняному – робить групу інвалідності,- це вже чистий кримінал

 3. єтот докторишка лаврентий, видимо страх потерял, плохо кончит… как Плейшнер?

 4. Уже вся эта писанина надоела,давайте факты и работать,а обливати грязью всех подряд это смешно.

 5. Ніколи нічого не змінеться,тому що народ не вірить в хороші наміри.А як можна вірити,коли Кальніченко відправляє вкотре свого сина в безкоштовне відрядження?Всі решта дітей,не діти?Просто батьки в ода не працюючи. Про яку атмосферу можна говорити в ода,коли Флєнтін тихим сапог робить свою чорну роботу,а Бернардинів один із недолугий заввідділів,який не знає законів,все одружується і народу хворих дітей,Біда для нього і длясуспільства.Його призначив Леонид ,все они разом вчилися,але ж це повне фіаско.Коли працю Польових, який поняття не має про роботу,не ходить взагалі на роботу,але гроші отримувати хороші.Змініть хоч трошки ставлення до людей в ода іце оцінеться.

 6. УБРАТЬ ИЗ Т.ЗВАНОГО ОФИСА РЕФОРМ ЧЕМЕРОВЕЦКИХ ПРОХФОСТОВ.ОНИ ТУПИЕ ПРИСПОСОБЛЕНЦЫ-ДЕМАГОГИ.БЕГУТ ВПЕРЕДИ ПАРОВОЗА НЕ ЗНАЯ ЧТО НА СТРЕЛКЕ ПАРОВОЗ СВЕРНЕТ В СТОРОНУ.А БЕГУТ…БЕГУТ! КОНСТИТУЦИЯ УСТАРЕЛА.ЭКОНОМИКА ПАДАЕТ.ЗАКОН О РЕФОРМЕ ПАРЛАМЕНТ НЕ УЗАКОНИЛ.ВОЙНА.ГДЕ КРЫМ?КАКИЕ РЕФОРМЫ ТЕРРГРОМАД? ГДЕ РАБОЧИЕ МЕСТА И ЗАЙНЯТОСТЬ ДЛЯ МОЛОДЕЖИ???

 7. Да пішли ви нахрин козли

 8. І тоже так кажу, ви всі коментатори, блін, хрінові. Нічо в житі не зробили тільки по клаві клацаєте, дебіли, козли, редиски, пасть порву, моргала виколю, все життя на таблетки будете робити. Хватає на світі ж різних долбойобів-коментаторів

 9. и первую убрать из реформ ету любимую загороднего с а павлишену!! какой толк из нее? че она там делает!?

 10. Шановні! Дуже мало конретних претензій по суті і методах реформ. Що не те і не так робиться у цій справі? А не: Павлишина Яцковський. Павлишена Яцьковський ,Павлишена Яцьковський…..і так без кінця

 11. мало претензий? почему павлишина проводит реформы? что она в этом тямит? Только потому что она любовница загороднего! ну это причина

 12. Але, ребята, яка Павлишина любовниця,вона вже стара і не гарна, Я любовниця Загороднього!!! І не ображайте мені мого коханого , клейте йому нормальних бабів!!!

 13. яцковский серега в с.гуков чемеровецком р-не оформил 43 га.земли на имя отца будучи в 2005-10 гг.главой рда . ставочек в с.ямпольчик-себе .военкоматовскую квартиру-брату. зашел в рда пешком-выехал на японке-тойота. в то время и сего дня районом руководит “оболонь”

  • Зашол в рда не пешком, а на своей шкоде октавии, ставок брал в оренду (ничего с этого не вышло), квартира надана не брату, а матери-одиночке по очереди, а на счёт ГА в с.Гуков – так это вообще — БРЕД

 14. павлишену выгнали с чемеровец с треском! так губернатор забрал свою любовницу павлишену к себе

 15. На Хмельниччину зайшов проект “Підтримка розвитку об’єднаних територіальних громад у Хмельницькій області”. Тут роботи всім вистачить. А особливо в селах. Децентралізація – це процес посилення спроможності кожної найменшої сільської громади. Не окремого підприємства, чи посадовця, а ГРОМАДИ! І щоб ми навчилися об’єднуватися не тільки за вказівкою, і не для того, щоб “батька бити”, а для того, щоб будувати своє життя по-людськи, і так як вдома.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.