Віктор Данилевський: “Самооборона не поспішатиме зливатися у політичну силу. Подивимося, як поведе себе партія Правий сектор”

Права рука колишнього командира хмельницької Самооборони Смаля і діючий начальник Штабу Віктор Данилевський став гарантом для обрання нового керманича. На загальних зборах Самооборони, які відбулися 22 травня, з подачі Данилеського, як фаворита гонки, командиром обрали Андрія Гаврилюка. Самі ж вибори пройшли у розбалансовану дусі. Деструктив вносив один із штабістів та претендент на булаву Самооборони Юрій Луцюк. Нещодавно ця особа була замішана у скандалі, який трапився на ринку Славути.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

За словами Данилеського, зараз основне завдання нового керівництва Самооборони — відновити довіру громади до цієї організації. Адже на початках виникнення її авторитет був неймовірний. На “килим” приходив навіть діючий голова Хмельницької ОДА Леонід Прус. Якщо памятаєте, саме з подачі самооборонівців новий губернатор зумів безперешкодно ввійти у робочі апартаменти. 

— Розпочнемо з останніх подій. 22 травня громадська організація “Самооборона і контроль” обирала нового командира. Виборча синиця була у Ваших руках, але раптово віддали свій голос за Андрія Гаврилюка. Чому так поступили?

— Буду відвертим: достатньо того, що підрозділ мені довіряє. Я вважаю, що в Самообороні мають бути дві людини, які рухатимуться парою. Під час голосування я не здав власних позицій і залишився керівником штабу обласної Самооборони. Вважаю, що тоді діяв правильно. І дуже хочу, щоб цей підрозділ виконував не чиїсь інтереси, а працював для людей.

— Самооборона зразка лютого-березня 2014 року і травня — зовсім різні організації. Тоді Ваші колеги спільно з міліцією намагалися стабілізувати громадський порядок; без погодження від Самооборони не могло відбутися елементарне призначення людей у владі. Нині ж діаметрально протилежна ситуація. Із Самообороною майже не рахуються, а останні згадки у ЗМІ про організацію супроводжуються скандалами. З пересічного погляду складається враження про напіврекетирське формування. Як гадаєте, на якому етапі стався збій і які цьому послужили фактори?

— Із самого початку Самооборона формувалася на поглядах людей, котрі виступали проти недопущення негативної ситуації. Зокрема, боротьба з режимом президента Віктора Януковича і його представниками на місцях. Тому прискіпливого відбору людей, котрі вступали до нашої організації, не існувало. Вони йшли добровільно і ніхто не вивчав їхнього минулого. Вже згодом ми почали проводити анкетування і перевірку нових членів.

Певний збій у системі трапився, коли пройшла структуризація повноважень. В організації є коло людей, які не завжди погоджують своїх дії з керівником того чи іншого підрозділу Самооборони та начальником штабу. Останні двоє несуть повну відповідальність за те, що відбувається в організації.

Ще за Юрія Валентиновича (Смаля, першого командира ГО “Самооборона і контроль” — авт.) виникали неузгодженості. Після його виходу тимчасово виконувати обов’язки командира штаб доручив мені. Тоді я одразу налагодив чітке підпорядкування та звіт підлеглих: куди, з якою метою має бути виїзд групи. Плюс обов’язкова координація з нашим юридичним відділом.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

— Сумнозвісні події 18 травня у Славуті, куди без погодження виїхала група Ваших колег і під виглядом “миротворців” мали примирити підприємців, обернулися великим скандалом. Самооборону звинуватили у “дахуванні”. Міський голова Василь Сидор у коментарі НГП порадив Вашій організації насамперед розібратися зі своїми проблемами перед тим, як вирушати до Славути. Ваша думка про цю прикру історію.

— Справді такий виїзд був зафіксований і цей охоронний підрозділ називався “Варта”, але в структуру Самооборони він не входив. Проте важлива деталь. Ідентифікувати будь-яка група може себе із Самообороною тоді, коли начальник штабу погодив її виїзд. Того дня зі мною нічого не узгодили.

За цим інцидентом стоять окремі члени Самооборони Юрій Луцюк, Іван Кушнір та Анатолій Кравець. Ці особи виконали свою місію, яку їм свого часу поставило керівництво Самооборони. Їх тимчасово відсторонили від членства та розглядалося питання про їх виключення.

Згідно з статутом, люди, які дискредитують Самооборону, повинні бути виключені без врахування якихось заслуг перед організацією. І я для себе вирішив: якщо вони залишаються у Самообороні, складую повноваження начальника штабу і виходжу з організації. Я не бажаю працювати з тими, хто рушить все те, що було створене після Революції гідності.

— Яка нині мотивація у новобранців, котрі йдуть у Самооборону?

— Мотивація порівняно з початком нашої організації зменшилася. Це пов’язано з тим, що реальної загрози в особі режиму Януковича майже немає. У нас залишилася взаємодія з братніми структурами на кшталт Правого сектора і “Сили правди”.

— Хто фінансує обласну Самооборону?

— Фінансуємося з власної кишені. Окремі побратими мають бізнес і частково утримують організацію. Розумієте, сюди люди прийшли не заробляти гроші, — у них була ідея. Звісно, ми маємо виглядати забезпеченими. Поза тим маємо демонструвати вчинки, за які громадяни давали б фінансові пожертви.

Уже маємо приклади, коли допомогли людині вирішити спірне питання, яке роками не розв’язувалося. За це нам солідно віддячили — на ГО “Самооборона і контроль” переписали ділянку. Але наші юристи подякували і відмовилися від цієї пропозиції. Інший випадок, коли наші юристи посприяли громадянину, який вирішував суперечки з міліцією. Той віддячив, перерахувавши добровільно 12 тисяч гривень на нашу організацію.

— В Україні заведена практика, коли одні з успішних громадських організацій рано чи пізно трансформуються у політичний проект. Чи планує хмельницька Самооборона долучатися до політики і влади?

— Громадська організація “Самооборона і контроль” сьогодні невід’ємна від політики. Але ми не поспішатимемо зливатися у політичну силу. Подивимося, адже Правий сектор розпочинав, як громадська організація і сьогодні став партією (до речі, лідер Правого сектора Дмитро Ярош на позачергових президентських виборах отримав 0,70% підтримки — авт.).

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

У мене інше бачення розвитку Самооборони. Хочу, щоб вона стала прототипом швейцарської армії. У мирний час представники цієї армії проходять навчання, а в часи загрози — мобілізовуються. Утримання цього підрозділу знаходиться на державному забезпеченні.

— 13 травня командир хмельницької Самооборони Юрій Смаль зробив гучну заяву — він склав керівні обов’язки і припинив членство. Ви, як керівник штабу Самооборони, переконували його не приймати цього рішення?

— Наш підрозділ в обличчі Юрія Смаль бачив розвиток організації. Я вважаю його справжнім командиром. Нині Самооборона виготовляє спеціальне посвідчення для Смаля. Хочемо йому вручити відзнаку почесного командира Самооброни. Це одностайне рішення нашої ГО. Мене тішить те, що після виходу Смаля, ми не похоронили організацію і сьогодні намагатимемося повернути до неї довіру людей.

— Яку Ви бачите участь Самооборони у люстраційних процесах на Хмельниччині?

— Найактивнішу! І саме голова Люстраційного комітету України при Кабінеті міністрів Єгор Соболєв покладає великі сподівання на Самооборону, як помічника у люстраційних процес. Слово за законодавцями, котрі повинні ці моменти привести у правове поле.

— Самооборона має претензії до роботи нової влади в області?

— Є і дуже великі. Передовсім до кадрових питань, які відбуваються не у тому руслі, про які наголошував Майдан. Голова ОДА має всі важелі впливу, аби звільняти і призначати керівників відповідних підрозділів. Необхідно до цього підходити ідеологічно, а не меркантильно. Якщо очільник області розуміє, що для спокою суспільства потрібні фахівців, які викликають довіру, тоді немає питань. В іншому випадку, хто терпітиме таких керівників.

P.S. Коли публікація готувалася до друку, стало відомо, що з громадської організації “Самооборона і контроль” виключили 12 членів за порушення пункту 3.10 Статуту організації (діяльність, що завдає шкоди інтересам організації).

Розмовляв Віталій Тараненко.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. Давно вже знаю Віктора – дуже толкова людина. Успіхів йому у цій нелегкій справі

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.