— Він шановний чоловік, і, якщо прийшов на першу сесію, то так для понту, аби засвітитися. А потім складає депутатські повноваження, однак ніхто не цікавиться його рішенням. Що толку не було? І це за півроку до чергових місцевих виборів, що тягне додаткове фінансове навантаження на обласний бюджет, — обурювався депутат-банкір Василь Ваків.
— Найбільше нервував я, але мене тихенько усмирили, мовляв, є закон про вибори, тому необхідно дотримуватися процедури, — приречено доповнив свого колегу головний фінансист Хмельниччини Сергій Пенюшкевич.
— В обласній раді нараховується 104 депутати. Яка була необхідність так швидко погоджуватися на проміжні вибори по Старокостянтинову? Моделюємо ситуацію. 28 грудня (це дата, на яку призначені вибори — авт.) на виборчі дільниці прийде мізерна кількість виборців, оскільки люди зайняті новорічними клопотами. Якого ж тоді ми обиремо представника громади? Як Звягільського у Верховній Раді! — ратував депутат Іван Гладуняк.
— Це небідний депутат. Якщо він вирішив піти з ради, то нехай виділить 350 тисяч гривень з власної кишені на проведення позачергових виборів, — майже ультиматумом заговорив свободівець Руслан Лещишин.
Ось така каша заварилася на засіданні бюджетної комісії обласної ради 4 грудня. Місцевих “парламентарів” обурила витівка одного з обранців, екс-регіонала і гендиректора по меблях з Старокостянтинова Анатолія Демида. Бачте, цьому добродію набридло виконувати делеговані повноваження своєї громади і він несподівано поклав на стіл голови ради заяву. Мовляв, прошу звільнити мене від цієї обтяжливої ноші. Колеги не стали тримати Демида і на черговій сесії 16 жовтня задовольнили його рішення. З цього моменту автоматично ввімкнувся рубильник “проміжні вибори”. Зелене світло одержала окружна виборча комісія, яка, опираючись за заяву Демида і закон про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, оголосила дату голосування на 28 грудня 2014 року.
Виборчі рифи
Як виявилося, пан Демид своїм вчинком додав чималого клопоту керівництву обласної ради. Адже не виділяти коштів з бюджету — а це близько 360 тисяч гривень — означатиме зрив виборчої кампанії, що потягне за собою купу інших проблем. Виділити повну суму — одразу “доброзичливці” інтерпретуватимуть, як марнотратство.
До прикладу, один бюджетний банкет під час чуми-війни виліз боком. Це — горезвісна бруківка за 5 мільйонів, яку засніженими вулицями Хмельницького продовжують викладати робітники. Ці кошти місто отримало від обласного бюджету як субвенцію, яку обласне керівництво притримувало з літа і планувало повернути до держбюджету. Натомість містяни зібрали понад 600 підписів з метою припинити безглузде тринькання грошей і спрямувати кошти на підтримку військовослужбовців у зоні Антитерористичної операції на сході України.
Повертаючись до фінансування проміжних виборів старокостянтинівської мажоритарки, то воно схоже на глузування українського законодавства. На позачерговій сесії облради 4 грудня депутати проголосували за виділення з бюджету 50 тисяч гривень замість необхідних 360 тисяч. Згадане рішення “зумовлене складною фінансово-економічною ситуацією в країні”. Решту коштів, як заявили обранці, нехай шукають партії і громада Старокостянтинова.
— Якщо партія або кандидат принесуть гроші окружній комісії, вслід заходять правоохоронці, які беруть нас на корупції. Законом забороняється пряме фінансування виборів партіями і розцінюватиметься як підкуп. Крім цього, треба враховувати, що членам дільничних, міської і обласної комісіям необхідно оплатити гроші за виконану роботу, як того вимагає закон, — прокоментував НГП голова окружної комісії Микола Букацький.
Патовість ситуації ще й у тому, що кошторис, який розробила ОВК, опираючись на середні розрахунки Центральної виборчої комісії, завищений. Такої думки дійшов заступник голови ОВК №187 на парламентських виборах 2014 року Віталій Швед. За його даними, провести вибори у Старокостянтинові можна за 250 тисяч гривень.
— Завищення відбулося на розрахунку заробітних плат членів ОВК за листопад цього року. Що стосується окладу самого секретаря комісії пані Кострубської, то виникає певний дисонанс. Вона не має права одержувати зарплатню, оскільки на час оголошення проміжних виборів по Старокостянтинову, вважалася секретарем ОВК №187 на парламентських виборах за що їй платилися кошти. Також можна зекономити майже тисячу гривень на друку іменних запрошень — це прерогатива Держреєстру, який держава забезпечує відповідними бланками. Ще 4500 гривень економиться на друку постанови про утворення дільничних виборчих комісій — для цього є сайт Старокостянтинівської міськради, який може безкоштовно розмістити дану інформацію. Теж можна не платити 2200 гривень за облаштування кабінок для голосування. Адже щойно відбулися парламентські вибори і кабіни для голосування залишились на місцевих дільницях, — зазначив він у коментарі НГП.
— Цікавим є розділ кошторису ОВК про відшкодування витрат на утримання приміщень, де працюють комісії — нарахували понад 15 тисяч. Згідно з постановою Кабінету міністрів України №1713 від 21 грудня 2001 року, приміщення для роботи комісій і для голосування надаються комісіям безплатно, якщо вони перебувають у комунальній власності, — додав Швед.
Переломити хід подій ще можуть самі депутати облради і персонально голова Іван Гончар. По-перше, кошти можна “кинути” з резервного фонду обласного бюджету і на черговій сесії 26 грудня їх “узаконити”. По-друге, на тій же сесії внести зміни до поточного бюджету і виділити потрібні кошти для ОВК. Все залежатиме від вміння керівництва ради згуртувати більшість довкола цього питання.
Депутатська гонка
Не зважаючи на фінансові труднощі проведення виборів, окружвиборчком зареєстрував 8 кандидатів на місце Анатолія Демида. Серед мрійників депутатського мандата є колоритні постаті. Так, в одномандатному окрузі №22 висунувся екс-губернатор Хмельницької ОДА Леонід Прус. Ця фігура — екстраординарна, враховуючи його “здобутки” на політичній ниві за цей неповний рік: політичні опоненти “пролюстрували”, а він не скорився, все працював і працював. Либонь тимчасово непрацюючому голові ОДА не просто зістрибнути з владного наркотику, на який його підсадили майданні події. Леонід Іванович очевидно розраховує на підтримку рідних старокостянтинівців. Побачимо, з якого боку відклався у їхній пам’яті цей добродій.
Серця мешканців Старокостянтинова підкорятиме ще один “екс”-VIP. Це — у недавньому минулому перший заступник начальника Управління МВС України в Хмельницькій області – начальник слідчого управління, а нині доцент Хмельницького університету управління та права Сергій Ковальов. Сергія Івановича наприкінці жовтня цього року, на відміну від Пруса, пролюстрували по-справжньому, викинувши з органів внутрішніх справ. Наразі він у Хмельницькому окружному адміністративному суді доказує свою правоту.
— Є трохи вільного часу, тому вирішив балотуватися у депутати. Округ хоч і чужий, але там у мене достатньо знайомих і друзів, — так сказав НГП пан Ковальов.
Фаворитом виборчої гонки може стати кандидат-самовисуванець, директор ТОВ “Альфа-газ” Віталій Скоп. За даними “Незалежного громадського порталу”, саме він є наближеним до міського голови Старокостянтинова Миколи Мельничука і виконує левову частку підрядних робіт у комунальній сфері міста.
За інформацією видання “Наші гроші”, підприємство Скопа у серпні 2013 року виграло тендер на реконструкцію каналізаційного колектора вартістю 11,41 млн грн. Торги були проведені за неконкурентною процедурою закупівлі “в одного учасника”, що пояснюється особливими обставинами. Раніше компанія Скопа отримала підряди на ремонт котельні центральної районної лікарні Старокостянтинова на суму 1,11 млн грн.
Крім цього, за путівкою до обласного Будинку Рад ідуть головний бухгалтер Старокостянтинівської виконавчої дирекції ХОВФССЗТВП Олександр Коваль, 22-річний тимчасово непрацюючий мешканець Віньковецького району Сергій Яніцький, лікар-офтальмолог Старокостянтинівської ЦРЛ, член ВО “Свобода” Юрій Сторожук, директор “Старокостянтинівського заводу залізобетонних шпал” В’ячеслав Кучер, військовослужбовець зони АТО, старокостянтинівець Андрій Чорноуз.
Як працюють слуги народу
Мандат депутат Хмельницької обласної ради передбачає цілу верету відповідальності та обов’язків. Не достатньо повісити жовто-блакитного прапорця на лацкан піджака і натискати на кнопки для голосування. Насамперед робота обранця полягає у безперервній комунікації з громадою, яка його обрала. А тим паче, це стосується тих депутатів, котрі перемогли на мажоритарних округах. Форма діалогу, яку визначає регламент Хмельницької обласної ради, зводиться до ініціювання депутатських запитів, звернень і запитань, які мають порушуватися під час пленарного засідання сесії ради (статті 64, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 Регламенту).
Поза тим, як показує практика, депутатський двигун, здебільшого, барахлить та бездіє. За нашими даними, протягом каденції Хмельницької обласної ради VI скликання (2010 року- листопад 2014 року) на сесіях було озвучено 34 депутатських запитів від 20 депутатів. Решта 84 обранці залишилися слухачами.
Аналогічна ситуація з відвідуванням сесій. У Регламенті чорним по білому написано: “Депутат ради зобов’язаний брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень”. Натомість приходять на сесії не більше 80 депутатів.
Окремо у Хмельницькій облраді до останнього часу існувала ганебна практика “рейдерства” карток для голосування і “кнопкодавство”. Цим займалися люди поважного віку на кшталт регіонала Михайла Войтюка.
Напрошується слушне запитання: “Чи не перетвориться новообраний депутат на слухняного віслюка, який покірно натискатиме кнопки і не генеруватиме власних ініціатив?” Здається, що проміжні вибори по теофіпольській і волочиській мажоритарках до облради, які відбулися протягом двох останніх років, підтвердили наші припущення.
Віталій Тараненко.
Схожі матеріали:
- Вибори по старокостянтинівській мажоритарці: як правильно зекономити бюджетні кошти
- Регіонали виграли проміжні вибори депутатів місцевих рад на Хмельниччині
- Партія регіонів: секрети успіху на проміжних виборах
- На проміжних виборах до Хмельницької облради переміг регіонал Чубар – дані виборчої комісії
- ПЕРШІ ДАНІ ВИБОРІВ: РЕГІОНАЛ ВИПЕРЕДЖАЄ СВОБОДІВЦЯ – ШТАБ ВО “СВОБОДА”