Другі поспіль довибори до Хмельницької обласної ради виграє кандидат від Партії регіонів. “Ми розуміємо, що близько 70% виборів, можливо, не є прихильниками партії влади. У нас Західний регіон, і це всім пояснюється”, — каже політичний вождь біло-блакитних Василь Ядуха. Та слова пана Ядухи йдуть урозріз досягнутому результату. Що ж насправді відбувається на Хмельниччині з електоральним уподобанням?
За останній рік свої виборчі кампанії до облради партія влади будувала на трьох китах: сильний господарник або працівник соціальної сфери, мінімум згадувань про партійну приналежність і діяльність уряду-президента, плідна робота з бюджетниками.
Повертаючись до виборів у Теофіпольському районі (6 травня 2012 року), керівник сільськогосподарського товариства “Святець” і член Партії регіонів Василь Мастій втер носа рядовому лікарю-отоларингологу Теофіпольської ЦРЛ Юрію Семенюку, спільного висуванця “Батьківщини” і “Фронту змін”. Розрив між регіоналом і бютівцем показовий — 1219 голосів на користь Мастія.
“Прокатали” місцевого лікаря шляхом забезпечення неприродньої явки виборців у населених пунктах (подекуди майже 90%) та демонстрації вірності сюзерену Мастію у трьох базових селах. Дійшло до маразму: лікар від найбільшої опозиційної сили в області у селах кандидата-регіонала отримав на рівні політичного невдахи — 142 голоси проти 1696 мастієвих. У цьому випадку виборці голосували за свого роботодавця-годувальника і ні на йоту не задумувалися, чим має займатися їхній делегат громади в обласній раді.
Відкриємо таємницю: пан Мастій сьогодні вірно носить звання депутата облради від Партії регіонів. Сумлінно відвідує сесії, голосує, як велить партійна дисципліна, тобто одноголосно з усіма регіоналами. Скупий на депутатські запити. Єдиний збій стосується, що Василь Мастій досі не вступив до провладної депутатської групи “Будуємо Хмельниччину разом”, де банкетом розпоряджається його всесильність Василь Ядуха. Але це, здається, технічна деталь.
Також у випадку з теофіпольським кандидатом від ПР використовувалася практика не розголошування партійної приналежності. Ну є на Теофіпольщині поважний господарник Мастій — давайте таким його рекомендувати виборцям. А те, що він, потрапивши до облради від ПР, втратить самостійність і перетвориться на “плюс один бал”, нікого не хвилювало. “Можна із впевненістю сказати, що цей керівник (В.Мастій — авт.) — фахівець і патріот в одній особі. Не одним днем живе. Його поважають у селі, в районі, області та державі як грамотного, розважливого керівника, відданого хліборобській справі”, — уривок з агітки Мастія.
З переможцем волочиських виборів, виконувачем обов’язків головного лікаря центральної райлікарні, позапартійним та висуванцем Партії регіонів Віктором Чубаром приключилася забавна історія. Працюючи хірургом у райлікарні з 1988 року, його у листопаді минулого року призначають на посаду головлікаря ЦРЛ з приставкою “в.о”. Фактично це стало стартовим майданчиком для Чубара, аби одержати повноцінну посаду неостанньої людини у Волочиському районі. А проміжні вибори до обласної ради — слушна чудова можливість зробити два приємних подарунки: Василю Ядусі, вигравши вибори, і собі — вийти на пенсію у статусі головного лікаря.
Нам вдалося поспілкуватися про волочиський “бліцкриг” з головою ПР Василем Ядухою. Відверто не очікували, що Василь Степанович піде на щирі зізнання.
— У кожному виборчому періоді є конкретна стратегія. Ми розуміємо, що близько 70% виборів, можливо, не є прихильниками партії влади. У нас Західний регіон, і це всім пояснюється. А тому була обрана стратегія, що люди не обирають партію, а свого представника. Ми Чубару не давали доручення безкінечно говорити про Партію регіонів. Сказали — говорити більше за себе: на що ти здатен, що будеш відстоювати інтереси людей, що будеш робити в обласній раді. А за нього говорили опоненти, що він балотується від Партії регіонів. Ми ж, щоби не повторюватися, обрали іншу тактику — спілкування з людьми, — сказав Ядуха.
Пан Чубар дотримав домовленостей, про які сказав Василь Степанович.
— Я навмисно не торкаюся партійної сторони, ви ж розумієте. Бо десь не прихильник цього… Я не входив до жодної політичної партії. Сьогодні є депутатом райради від фракції “Союз. Україна.Чорнобиль”, але як безпартійний”, — заявив провладний кандидат на зустрічі у Волочиському ПТУ.
Проміжні вибори у Волочиську зіграли на руку партії влади ще й тому, що опозиція не змогла втрясти питання єдиного кандидата. Присутність на округу “ударівця” Володимира Клімова і свободівця Олександра Симчишина зі самого початку зводила нанівець шанси перемогти вихідця соціального сфери від влади. Якби опозиція, приміром, знайшла місцевого сильного керівника господарства і його делегувала на вибори, теофіпольська трапеція, очевидно, перевернулася на користь опонентів влади.
З “чорних” технологій, що були задіяні напередодні виборів у Волочиську, — це антисвободівський піар. Виконавці невідомі, а ось стилістика подачі матеріалів добряче внесла корективи в електоральну свідомість. Одна з членів Волочиської районної виборчої комісії не на диктофон зізналася, що, спілкуючись з пересічними мешканцями, до останнього відчувалася прихильність до свободівського кандидата.
… Бойове хрещення регіонали Хмельниччини пройшли успішно. На черзі місцеві вибори 2015 року, які врешті-решт розставлять все на свої місця. Або опозиція повністю атрофується, а Партії регіонів у такий спосіб завойовує всенародну “любов” і “шану”. Або регіонали без “шуму і пилу” беруть території, а опозиціонери продовжуватимуть гратися у перекачування бочки. Чи може “діалог з країною”вже ввімкнено?!
Віталій Тараненко.
Схожі матеріали:
- Ядуха і Ко погрожує бюджетникам звільненням з роботи, якщо ті відмовляться їхати на антимайдан – “Свобода”
- “Регіони” везуть на столичний антимайдан понад 2,5 тис. людей – Лесков
- Хмельницький «Євромайдан» – гордість і упередження
- Опозиція і влада Хмельниччини принесуть на сесію облради свої тексти звернень до Януковича
- На хмельницькому Євромайдані наживаються шахраї