Цього року в Хмельницькій області за порушення норм земельного законодавства до відповідальності притягнуто 190 посадовців. Половина з них – співробітники органів державного контролю.
Про це сьогодні розповів прокурор Хмельницької області Олег Синишин на прес-конференції.
За його словами, прокуратура за неповних 11 місяців склала 250 актів прокурорського реагування. До бюджету відшкодовано півмільйона гривень. Більше 5 тис. га земель, вартість яких оцінюється в 142 млн. грн. повернуто в державну власність. Судами задоволено низку позовів прокуратурі на суму 190 млн грн. Зареєстровано 27 кримінальних проваджень.
Олег Синишин також розповів про найпоширеніші способи незаконної передачі земель у приватні руки.
Псевдофермери
За цією схемою земля безоплатно роздавалась громадянам, які нібито планують зайнятись фермерством. Насправді, ферми не створюються. Земля надається окремими ділянками на значних відстанях, а фермери не мають ані техніки, ані досвіду роботи. Вони працюють у великих товаровиробників, котрі і використовують ці земельні ділянки. Таким чиним бюджет не отримує орендну плату, яку великі господарства мають платити за використання землі.
Наприклад, кілька днів тому до суду було подано позов по справі, де громадянину збирались надати 22 ділянки площею 950 га. В цілому цього року прокурори області оскаржили в судах рішення щодо видачи 13 тис. га за такою схемою. Частину з цих позовів вже задоволено.
Поширеним є самовільне заняття земель. Цього року виявлено 2,5 тис. га незаконно захопленої землі – зареєстровано 17 кримінальних проваджень.
Вілли замість пляжів, копальні замість ставків
На Хмельниччині було виявлено два кричущих випадки загарбання земель водного фонду. Перший з них мав місце в селі Рудківці Новоушицького району. На землі, виділеній під облаштування пляжу, з’явились котеджі і причали за високим парканом. Цей випадок – не поодинокий. До суду подано 7 позовів за схожими справами у Новоушинському районі.
У Полонському районі в оренду віддали ставок площею 7,5 га для заняття рибальством. А орендарі розгорнули там не риболовлю, а видобуток цінної білої глини. За позовом прокурора цього району договір було розірвано. Всього в області виявлено 4 тис га земель водного фонду, що використовувались незаконно.
Крім того, у приватні руки ледь не перейшли 6 га заповідного лісу в ботанічному заказнику Довжоцький. Їх збирались віддати трьом громадянам. А Славутське лісове господарство ледь не позбулось більше гектару свого лісу. Справи по цим випадкам передані до суду. Буквально вчора по одній з ділянок у заказнику Довжицького позов задоволено.
Ксенія Орлова, НГП.
Схожі матеріали:
- Абетка землевласника. Ціна землі
- Абетка землевласника: перспективи та очікування
- Збирачі “земель Ядухи” сидять у СІЗО майже два роки. Судові слухання тупцюються на місці
- Відчужений гектар хмельницького аеропорту пустили новою “схемою”
- Головний земельник Новоушицького району не вніс в е-декларацію 4 га поблизу Дністра