Воєнком Присяжнюк: “Нині гріх казати, що армії не допомагають. Навпаки — пересічні люди через смски перераховують гроші на Міноборону”

Північний сусід-агресор змусив Україну в екстремальних і екстрених умовах модернізувати “обронку” та фактично з “коліс” повернутися до строкового призову на військову службу до Збройних Сил України. Військові комісаріати, як невід’ємна ланка цього процесу, взялися за селекцію українських вояків.

Помилково вважати, що військкомати займаються тільки призовом. Наше головне завдання — мобілізація громадян до армії, — уточнює начальник Хмельницького обласного військового комісаріату полковник Сергій Присяжнюк.

Воєнком ділиться статистикою: з початку анексії Криму на Хмельниччині добровільно мобілізувалися понад три тисячі осіб. Він відмічає їх високий дух та говорить, що жоден з мобілізованих не став дезертиром.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

— Коли сталася анексія Криму Росією, багато добровольців йшли до військкоматів, ставали на облік, щоб у разі необхідності, виступити на захист материкової України. Який тоді був приплив у військкоматах Хмельниччини?

— У нашому військкоматі та кожній військовій частині є план мобілізації. Якщо пам’ятаєте, як тільки-но Росія захопила Крим, реакція більшості українців була миттєвою: патріотично налаштовані люди йшли до військкоматів і просилися, щоб їх мобілізували. Тоді я дав вказівку нашим районним підрозділам, при яких розгорнули спеціальні пункти запису добровольців. До прикладу, у хмельницькому міському об’єднаному військкоматі зареєструвалося добровольцями понад трьох тисяч осіб. Наголошую: їх не мобілізували — вони добровільно прийшли.

Був випадок, коли 75-річний дідусь прийшов до мене і поскаржився на воєнкома міста, що той відмовляється його записувати. Я переговорив з дідусем і пообіцяв: якщо буде необхідність, обов’язково найдемо йому застосування.

— Хмельницький обласний військовий комісаріат мав причетність до формування загонів Національної гвардії?

— Ні. Військкомати формували військові частини Збройних Сил України. Від Хмельниччини мобілізовано понад 3 тисячі осіб. Вони перебувають у визначених військових частинах і виконують свій конституційний обов’язок.

Крім цього, наші військові надавали допомогу Житомирській, Вінницькій, Львівській областях.

— Виконувач обов’язків Президента України Олександр Турчинов 1 травня підписав указ Про заходи щодо підвищення обороноздатності держави. В указі зазначається, що у 2014 році має бути проведено призов на строкову військову службу до Збройних Сил України та інших військових формувань України придатних за станом здоровя до військової служби в мирний час громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старших осіб, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Як весняний призов відбувається у регіоні?

— Практично останніх двадцять років українська армія постійно скорочувалася. Сьогодні, відповідно до Указу Президента, відновлений призов. На Хмельниччині ніколи не існувало проблеми укомплектувати військові частини строковиками. Приміром, під час останнього призову ми набрали 250 осіб. А на цьогорічний весняний призов — 1250 чоловік. Також до цього процесу залучені державні органи та органи місцевого самоврядування. Конкретної рознарядки, куди підуть служити подільські строковики, поки немає.

— На Вашу думку, як військового, яка служба потрібна Україні: строкова чи контрактна?

— Українська армія повинна бути змішаною. Військові частини мають складатися як із призовників, так із контрактників. Професіонал — це людина, яка на відмінно знає свою роботу.

— Днями Центр Разумкова озвучив соціологічні дослідження, де армії вірять 58,9% українців. Водночас рівень довіри до СБУ становить 31,9%, міліції — 25,7%. Можливо, це найкращий момент, аби провести реформу армії?

— Довіра до армії завжди була високою. І сьогодні, не зважаючи на слабке матеріальне забезпечення, наші військові демонструють відданість і патріотизм. Керівництво держави і суспільство повернулося обличчям до армії. Нині гріх казати, що армії не допомагають. Навпаки — і я, і ви, впевнений, смсками перерахували гроші на Міноборону.

— В області триває укомплектування батальйону територіальної оборони. Розкажіть про це детальніше.

— На Хмельниччині введений у дію план територіальної оборони. Штаб тероборони розгорнутий у приміщенні облдержадміністрації і керівником визначений губернатор Леонід Прус.

Відповідно директиви начальника Генштабу, ми формуємо батальйон територіальної оборони, який виконуватиме завдання в інтересах і на теренах Хмельницької області. Він нараховуватиме 400 чоловік, з них 300 — уже зараховані. Розгорнутий батальйон на базі однієї з військових частин у мікрорайоні Ракове. Майном повністю забезпечені. До речі, за сприяння “Хмельницькобленерго” закуплені комплекти постільної білизни у достатній кількості. Всі організації готові допомагати. За що ми їм дуже вдячні.

листи

 

лтсти

Важлива деталь — в інших областях батальйони територіальної оборони створювалися за принципом мобілізації. У нас — все на добровільній основі.

— Чим займатиметься батальйон тероборони Хмельниччини у мирний час?

— Зараз введений у дію план територіальної оборони, про який я вже згадував. Він має на меті чіткі вимоги. По-перше, захист державного кордону. Щоправда, через Хмельниччину не проходить державний кордон, але наш батальйон можуть, у випадку потреби, передислокувати. По-друге, охорона державних і воєнних об’єктів. Їх є достатньо в регіоні. По-третє, забезпечення надійного функціонування органів державної влади. По-четверте, боротьба із розвідувально-диверсійними групами. І так далі.

Тобто ми укомплектуємо батальйон територіальної оборони, проведемо ротно-тактичні навчання і тоді вони виконуватимуть завдання за призначенням.

— На одній із нарад з силовиками голова ОДА Леонід Прус заявив, що патріотичне виховання молоді не на часі. У статуті обласного військкоматі це питання стоїть одним із ключових пунктів. Що конкретно робиться?

— З 16 травня військкомат перейшов на нові штати. Якщо раніше за військово-патріотичне виховання молоді по всій області відповідав один заступник воєнкома, то тепер створюється цілий відділ, куди входитимуть три офіцери і вісім держслужбовців.

Скільки пам’ятаю, у Хмельницькій області не було проблем як із патріотичним вихованням молоді, так і з призовом. У нас є співпраця з молодіжними рухами, котрі ще не досягли призовного віку. Зокрема, ми готові провести з ними певні навчання з бойовою зброєю. Навіть попередньо домовилися — після президентських виборів.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

— У бесіді з головним міліціянтом Хмельниччини Олександром Розізнаним НГП поцікавився, якою повинна бути достойна зарплата молодого правоохоронця. “Заробітна плата молодого офіцера повинна розпочинатись, як мінімум з 6000 грн. Тоді є можливість уникнути корупційної складової”, — сказав Розізнаний. Ваше бачення, якою має бути гідна заробітна плата молодого офіцера Збройних Сил України?

— Чим більша, тим краще (посміхається). Думаю, що 6 тисяч гривень — це була би достойна зарплата для лейтенанта. Однак у нинішніх реаліях офіцерські оклади також непогані. Так, молодий лейтенант у середньому щомісяця отримує 4 тисячі гривень, майор — понад 5 тисяч. Щодо рядового солдата, то його зарплата становить 2,4 тисячі гривень. Затримок із цих виплат немає — казначейство день у день перераховує.

— За підсумками стану бойової та мобілізаційної готовності, рівня бойової підготовки і військової дисципліни у 2013 році Хмельницький обласний військовий комісаріат став кращим, за що Командувач виду Збройних Сил України у Києві вручив перехідний кубок та диплом за кращий військкомат. У 2014-ому кубок залишиться у Вас?

— Важко сказати, але будемо старатися. Для довідки — за останні чотири роки обласний військкомат був двічі кращим в Україні, раз — другим.

У суспільстві склалася хибна думка, що військкомати займаються лише призовом. Це не так. Головне завдання — це мобілізація. До того ж торік за набором охочих на контрактну службу ми перевиконали план на 154 відсотки, тоді як окремі області справилися на 10 відсотків.

Бесідували

Віталій Тараненко,

Вадим Олексюк.

Теги: , , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 2

  1. Дебильное государство!У людей набрать,это нормально,а от сраных олигархов получишь болт на пружине.

  2. Створити добре оснащену, сучасну професійну контрактну армію та боєздатну Національну гвардію – Батьківщина

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.