Прокуратурі Хмельницької області пощастило більше, ніж Управлінню СБУ — “поцілунки” “коктейлями Молотова” не довелося відчути. Натомість було публічне лінчування прокурора Сергія Соляра, викрадення документів з особовими справами працівників обласної прокуратури протестуючою громадою. Все це відбувалося 19 лютого цього року. До речі, міліція відкрила кримінальне провадження за фактом зникнення особових справ і сьогодні допитує свідків.
Перший заступник Соляра Руслан Мартиненко встиг відзначитися “сумними очима”. “Він має і портрет президента, і сумний погляд. А також одночасно ручку та окуляри у руках”, — так охарактеризувало світлину Мартиненка київське Інтернет-ЗМІ.
Революція гідності зробила Мартиненка прокурором Хмельницької області. Він, на відміну від інших силовиків, не проходив люстрацію, хоч і працював за попередньої влади. Нині у нього є шанс стати воїном правосуддя, надавши об’єктивну оцінку діям колишнього керівництва Хмельниччини, або “поховати” карні справи.
— Нове керівництво Генеральної прокуратури неодноразово виходило у ЗМІ із заявами щодо зловживання службовим становищем екс-посадовцями держави. Розкрадання країни за час “царювання” Януковича шокує.
Натомість прокуратура Хмельницької області не поспішає давати висновки діям колишнього губернатора Василя Ядухи і його команді. Поясність, чому так мляво розслідуються справи проти екс-керманичів області?
— Нині триває слідство, тому озвучувати факти ще зарано. Казати, що досудове слідство мляво працює, це не правильно. Справи досить об’ємні і потребують зібрання відповідних доказів. До прикладу, найближчими днями скеровуємо до суду кримінальне провадження проти високопосадовців Хмельницької обласної ради.
Що стосується так званої земельної справи, то вона також громіздка з багатьма епізодами. Мова йде про майже 80 гектарів землі, які шляхом дарування потрапляли до родини одного з високопосадовців області. Займається розслідуванням цього провадження сім слідчих. У провадженні проходить близько 150 осіб, з яким слід ґрунтовно попрацювати.
Можливо темпи збору доказової бази повільні, але робота не стоїть на місці. Зрозумійте: провадження таких категорій не скеровуються до суду за день-два.
— Ви вважаєте успіхом прокуратури застосування адміпокарання у розмірі 500 гривень до екс-голови обласної ради?
— Суд прийняв рішення у межах санкції статті Кодексу про адміністративні правопорушення. Щоправда, це не максимальний розмір штрафу. Між іншим, у ЗМІ побутує думка про не співмірність покарання і завдання фактичних збитків цим посадовцем. Неправильно так говорити, оскільки за цим фактом розслідується кримінальне провадження. А у випадку зі штрафом 500 гривень, тобто адміністративним правопорушенням, мається на увазі виключно конфлікт інтересів.
Взагалі справа проти колишніх посадовців обласної ради — це не надбання нової влади. Ще наприкінці 2013 року прокуратура області розпочала перевірку законності розпорядження комунальними об’єктами Хмельниччини. За підсумками колегії прокуратури, збереження комунальної власності віднесено до пріоритетних напрямків діяльності органів прокуратури регіону на 2014 рік. Ми не акцентуємо увагу на надбанні конкретно певної влади, а робимо свою поточну роботу. Я не вважаю себе представником ані попередньої, ані діючої влади. У прокуратурі працюю 18 років і ніколи не прив’язувався до політичних партій, тим більше, що закон про прокуратуру це забороняє. Ми не були представниками губернатора Ядухи чи якогось конкретного представника влади. У межах своїх повноважень в області ми наглядаємо за додержанням законності в її роботі.
— Ви порушили тему ефективного розпорядження комунальним майном. Нинішній голова обласної ради Іван Гончар в одному з інтерв’ю сказав, що за керівництва колишнього голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи чиновники ледь не довели до банкрутства комунальне підприємство обласної ради “Облпаливо”. У прокуратури є якась інформація щодо цієї ситуації?
— Зараз тривають перевірки і результати я не можу поки сповіщати. До слова, на останній сесії обласної ради Іван Гончар назвав перелік приватизованих комунальних об’єктів, які у керівництва ради викликають сумнів у частині заниження ціни продажу. По цих об’єктах прокуратура області із залученням відповідних органів контролю проводить перевірки на предмет законності відчуження.
— Наприкінці 2011 року тодішній Президент Віктор Янукович ініціював перевірку діяльності голови Хмельницької ОДА Василя Ядухи під егідою Генпрокуратури. На жаль, суспільству не надали гласності результатів роботи органів прокуратури. Я особисто двічі направляв інформаційні запити, на які Генпрокуратура обмежилася відписками. Лише підтвердили, що донька Ядухи входила до складу засновників одного з рибних підприємств краю. Чому так відбувалося? Вам не давали відмашки?
— Якщо Ви пам’ятаєте, то тією перевіркою дійсно займалася Генеральна прокуратура, а не прокуратура області. І висновок за результатами перевірки також робила Генеральна прокуратура. Загалом, рибна тема є актуальною на Хмельниччині. Господарюючі суб’єкти ДП “Селекційно-генетичний центр по рибництву “Поділля” і ВАТ “Хмельницькрибгосп” роками знаходяться у судових тяжбах. Відповідно, про це тоді доповідалося і Президенту.
На сьогодні зареєстровано ряд проваджень. В тому числі і щодо крадіжки риби в одного з цих підприємств. На жаль, складність питання полягає у тому, що “Поділля” і “Хмельницькрибгосп” продовжують між собою судитися. І вплинути або вирішити конфлікт може тільки суд. Хоча навіть суди не мають чіткого застосування законодавства. До прикладу, перша інстанція винесла ухвалу на користь “Поділля”. Наступного дня подається апеляція «Хмельницькрибгоспом” і вже суд приймає рішення на користь цього підприємства.
— У 2013 році прокуратура області потерпіла фіаско у кримінальній справі головного лікаря комунального закладу “Хмельницька обласна стоматологічна поліклініка” Романа Свестуна. Зухвалий хабарник уник реального терміну покарання, а Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ повернув його на роботу. І якби не зміна політичної ситуації в Україні, Свестун надалі працював. Чи буде прокуратура ініціювати перегляд цієї справи?
— Як це можливо? Вищий спеціалізований суд України вже ухвалив рішення і поставив крапку. Прокуратура пройшла всі інстанції і наполягала на застосуванні реального покарання для Свестуна. Ми до кінця відстоювали власну позицію, нас підтримувала Генеральна прокуратура, але, є рішення, яке викликає багато запитань у людей. На жаль, тут можливості прокуратури вичерпані.
— Ще одна резонансна справа, яку веде прокуратура, стосується 20-річного Дмитра Червонюка, сина впливових людей. У серпні 2013 року він у стані алкогольного сп’яніння збив на смерть пішохода. Прокуратура наполягала у суді на семи роках в’язниці. Однак Феміда розпорядилася інакше, призначивши рік умовного покарання.
Чи був візит до прокурора області батька підсудного, рівненського бізнесмена Олега Червонюка і чи не вплине це на позицію державного обвинувача в апеляційному суді?
— З Олегом Червонюком ми знайомі давно. Але справу його сина не обговорювали. Запевняю, у прокуратури є чітка, передбачена законом, позиція — позбавлення волі для обвинуваченого.
— Нещодавно сайт “Чернівецькі новини” розмістив фотознімки гостей, які нібито побували у Вас на дні народженні. Ваше ставлення до цієї публікації. Як вважаєте, Вас хтось “замовив”?
— На день народження я офіційно перебував у відпустці. Я така ж людина, як і всі. Ви чудово знаєте, що в такий день, як певно і в більшості людей, збираються друзі, знайомі… І чим довше живеш, тим більше друзів з’являється. Є стале коло товаришів, близько десятка, з якими йдеш по житті.
Зрозуміло, що я, тим паче на посаді прокурора області, не можу бути для всіх угодним. Чи “замовили”? Не думаю, але все можливо. Хоча, вважаю, що перед своєю совістю і громадою нічим себе не заплямував.
— До речі, хто рекомендував Вас на посаду прокурора Хмельницької області і чи проходили люстрацію?
— Рішення про призначення приймав Генеральний прокурор. Щодо люстрації, то не розумію цього. Я працюю із законом і в законодавстві люстрація ніяк не прописана. Все життя працював, як гласить закон. То навіщо мені, як прокурору, іти на такі процедури, що виходять за рамки і закону, і розумного. Якщо була би відповідна встановлена норма про таку люстрацію, тоді можна було би про щось говорити.
— У нас є інформація, що міліція допитує свідків у справі викрадення особових справ з обласної прокуратури протестувальниками 19 лютого цього року під час майданних подій.
— З прокуратури люди у масках відкрито викрали певну кількість особових справ наших працівників. Частину повернули, але на сьогодні близько 70 особових справ, які були винесені з приміщення прокуратури області, невідомо де. Це внутрішні документи службової діяльності співробітників, особливого інтересу для громадськості вони не представляють. Але для того, щоби їх відновити, потребується багату часу і зусиль.
Розмовляв Віталій Тараненко.