Юрій Смаль: “Сьогодні у владі відбуваються банальні “договорняки”

Вівторок, 13 травня. У приміщенні обласного телебачення Поділля-Центрдля журналістів анонсована прес-конференція керівника хмельницької Самооборони Юрія Смаля. Кажуть, що має бути сенсаційна заява. Телевізійники готуються зустріти головного гостя, вміло розставляючи апаратуру. Усіх цікавить, що цього разу затіяв у недавньому минулому комендант місцевого Майдану.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Смаль, як військовий, прийшов на 10 ранку. У вступному слові подякував всім, хто стояв на Майдані, хто підтримував Самооборону, хто не залишався осторонь процесів у державі. А далі, як грім серед ясного неба, оголосив про вихід з ГО Самооброна і контроль та складання повноважень керівника цієї організації. Аргументував, що прагне більше зосередитися на діяльності ВО «Свобода», оскільки є помічником-консультантом нардепа Ігоря Сабія. Про подальше майбутнє Самооборони говорить обережно.

Хід конем уже екс-командира Самооборони тягне за собою ряд запитань. Що насправді послужило останньою краплею терпіння і чому саме зараз, коли в Україні йде війна, напіввійськове обєднання Самооброна і контроль втратило одного з фундаторів? Це внутрішній перерозподіл сфер впливу чи боротьба за лідерство?

Юрій Валентинович погоджується поспілкуватися з Незалежним громадським порталом. Бесіда вийшла надто відвертою. Він розкриває досі невідомі факти з життя тодішнього голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи під час Майдану. Однак, в процесі узгодження інтерв’ю, екс-командир Самооборони зазначив, що публікувати їх не на часі… 

— Україна знаходиться у воєнному стані. Якби Ви очолювали будь-яке військове об’єднання і заявили, що покидаєте керівний пост, це розцінювалося б, як зрада. Чи не вважаєте, що зрадили хмельницьку Самооборону?

— Ні! Не вважаю. Громадська організація “Самооборона і контроль” була організована коли в місті не було кому контролювати правопорядок, на загальному фоні деморалізації працівників МВС, прокуратури, та СБУ, Хмельницький потрібно було захищати від мародерів та злочинців. Основні завдання, що ставив — це дотримання миру та спокою в області. Похідними була участь у різних люстраційних процесах в області. В теперішній час, коли правоохоронні органи взяли під контроль ситуацію в області, вважаю що не доцільно витрачати сили на роботу з якою справляються правоохоронці. Зважаючи що держава знаходиться в стані неоголошеної війни з Росією на моє переконання кожен поважаючий себе чоловік повинен стати на захист України і не на аматорському рівні в громадських організаціях а в складі фахових військових частин, національної гвардії та МВС.

— Як вважаєте, Ваш відхід послабить Самооборону і хто наразі її очолить?

— У нас є статут, за яким працює громадська організація. Згідно з ним, тимчасово, до загальних зборів організації, обирається керівник за рішенням штабу. Головне щоб все відбувалось у законодавчому полі.

— А є відчуття, що ситуація в ГО може втратити керованість?

— Такі перестороги є. Все залежить від “хвороби” зростання і міри відповідальності. Хто як відчуває та використовує владу. Думаю, що здорові сили у Самообороні, переможуть і виправдають наданий суспільством мандат довіри.

— Дайте оцінку участі Самооборони у люстраційних процесах на Хмельниччині.

— Я особисто опломбував декілька кабінетів діючих чиновників з Партії регіонів та переконав ще кількох звільнити займані ними посади. Якщо дотримуватися чинного законодавства, то люстраційні процеси не узгоджуються з діючими законами. Якщо ж відійти від законодавства і зрозуміти, у який ми час живемо, то потрібно брати на себе відповідальність за конкретні процеси.

Фото ye.ua

Фото ye.ua

Зауважу, що на початках, коли Самооборона тільки була створена рішенням Ради “Майдану”, ми зібрали всіх чиновників і вони дали особисті зобов’язання не знищувати сліди і документацію попередньої влади.

Хочу звернути вашу увагу, що жодне законодавство не узгоджувало дії людей на Майдані. Так, стаття 5 Конституції України гласить, що народ є джерелом влади, але та ж влада порушувала основний Закон України.

— Чи не здається Вам, що 5 травня у робочому кабінеті губернатора Леоніда Пруса, де “по-дорослому” відбулася люстрація чиновників Ядухи, була перейдена певна моральна межа представниками Майдану та окремих членів громади?

— Я був на тому заході. Ви заговорили про моральність, — а хіба морально перебувати Віктору Очеретянку на посаді директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації? Цей чиновник був правою рукою екс-міністра освіти і науки України Дмитра Табачника в Хмельницькій області, бо його на цю посаду погоджував саме він. А тепер уявімо, як працівники Міністерства освіти і науки проситимуть українофоба Табачника повернутися на займану посаду. Він же так нами класно керував…

Зрозумійте, на прикладі Очеретянка, відбувається маніпуляція свідомістю громадян. Впевнений, що така поведінка чиновників-регіоналів координується з єдиного центру, себто колишніми високопосадовцями. Як приклад, відомчі наради у стилі “одобрямсу”, які запровадила директор департаменту соціального захисту ОДА Світлана Лукомська. Далі це отримало ланцюгову реакцію. Вже до цього долучаються окремі громадські організації. Маю відчуття, що той єдиний центр в особі Ядухи дестабілізуватиме ситуацію в області і надалі.

— Чому ж тоді люстраційні процеси не доведені до кінця? Трунова, Очеретянко й інші продовжують працювати.

— Відповім: біда у безхребетності партій “Удару” і “Батьківщини”. Посаду голови Хмельницької ОДА очолює “ударівець” Леонід Прус, і, швидше за все, відбуваються банальні “договорняки”. І формування штабів одного з кандидатів у президенти цьому підтвердження — туди потрапили особи, які, у разі перемоги свого кандидата, отримають “винагороди” у вигляді посад в владних структурах.

Хочу наголосити — українське суспільство вже не те, яке було раніше. І ті, життя, котрі поклали наші співвітчизники, мені, як свободівцю, не дають розхолодитися і спокійно дивитися на трунових і очеретянок. Це наволоч Януковича, яка тихо посміхається з тих процесів, які роблять наші “союзники”.

— Партія Свобода також має причетність до влади. Ваш представник очолює Хмельницьку обласну раду. Ще кілька районів відійшли за квотою Свободи”.

— Що стосується райдержадміністрацій, то сьогодні зарано робити висновки. Справді, прийшли молоді незаплямовані люди. Я переконаний, що вони не працюватимуть за корупційною системою попередників і будуть знищувати її.

Щодо обласної ради, то ви бачите, як сьогодні намагаються скоротити дефіцит і працюють над економією бюджетних коштів. Вважаю, що потрібно глобально ламати систему. Бо, за моїми переконаннями, ми ще живемо у тому “совку”, розбавленому олігархами і криміналітетом. Оце жахливий “коктейль” сьогодення.

— Наближаються позачергові місцеві вибори. Для себе вже вирішили балотуватися у депутати?

— Ці питання для себе ставив. Наголошу, що на жодну державну посади не претендую. Чи піду в депутати? Усі бачили активну діяльність маленької фракції “Свобода” у Хмельницькій міській раді (3 із 60 депутатів — НГП), де ми в корінні “зарубували” схеми, які запускалися міським головою та партійними сателітами.

Тобто депутатська робота — це додаткове навантаження. Але якщо партія дасть наказ, я піду в депутати. Внутрішньо до цього готовий.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

— До Вас, як до коменданта хмельницького Майдану, є блок запитань. Коли особисто відчули переломний момент у протистояннях між владою Януковича-Ядухи?

— Він наступив не в лютому 2014-го і не в грудні 2013 року. Це було 22 листопада 2013 року, коли вперше біля будівлі Хмельницької облдержадміністрації з’явилися протестувальники. Тоді десь внутрішньо відчув цей злам.

— Перший штурм приміщення Хмельницької ОДА, який стався 24 січня цього року, кимось з майданівців попередньо планувався? І чому тоді дали втекти губернатору Василю Ядусі?

— Думаю що, Ви самі бачили кількість захоплених ОДА в Україні, як ви думаєте це спонтанність? Люди зайшли в приміщення обласної ради. У той час я перебував у сесійній залі, де депутати розглядали питання, яке власне викликало обурення громади. Більшість Партії регіонів відмовлялася голосувати за постанову опозиційних фракцій, де говорилося про засудження дій Віктора Януковича і його відставку. Під час сесії я наполегливо переконував Василя Ядуху і пропонував зняти напруження та підтримати цей проект рішення сесії. Він категорично відмовився голосувати.

Я був впевнений, що Ядуха не втече від людей і під тиском напише заяву на звільнення.

— Із сьогоднішнього погляду, наскільки виправданим було спалення будівлі обласного Управління СБУ?

— Акція під СБУ виникла не спроста. В той трагічний день частина протестувальників пішла під стіни обласної прокуратури. Інша колона — до Управління СБУ. Це була реакція на ті події, що відбувалися в країні. Це той символ злочинної системи Януковича. З іншого боку, думаю, що, якби не вбивство Людмили Шеремет, ніхто не палив би СБУ.

У мене зустрічне запитання: “Чи потрібно тримати в СБУ стільки зброї та боєприпасів” Для чого? Це наслідки совковості. І це означає, що держава не довіряла власному народові, завжди тримали зброю напоготові.

Есбеушник Віктор Крайтор допустив головну помилку — він відмовився вийти до людей, а дав наказ вбивати хмельничан, які були неозброєні. Щось схоже могло відбутися з приміщенням обласної міліції. Але начальник пішов на компроміс: хочуть майданівці зайти в середину будівлі, будь ласка, аби нічого не поламали.

— Між іншим, як гадаєте, у чому причина втрати Шутяком міліцейської посади? Публічно він демонстрував, що начебто був з народом.

— Ми неодноразово говорили з Шутяком. Він не підтримував Майдан і залишився вірним системі Януковича-Захарченка. У нього не вистачало можливостей застосувати силу, коли розгорілася ситуація. З честю з цієї ситуації вийшов начальник міського відділу міліції Василь Птащук.

Ваша думка по кандидатурі нового керівника міліції Хмельниччини Олександра Розізнаного.

— Спочатку він звернувся до хмельницької Самооборони за підтримкою і сказав, що має намір висуватися на начальника УМВС України у Хмельницькій області. Тоді він очолював Гусятинський райвідділ міліції Тернопільської області. Хотів заручитися нашою підтримкою. Ми “пробили” по своїм каналам інформацію. Він не був замішаний в гучних корупційних справах та добре зарекомендував себе під час подій на Майдані. Хоча, як і кожний міліціянт, Розізнаний був гвинтиком тієї системи.

— Хтось із прохачів пропонував Вам вирішити кадрове питання за гроші?

— Так. Пропонувалися великі суми. Зокрема, це рівень начальників управлінь облдержадміністрацій.

— Спокусилися?

— Ніколи! Цих людей я одразу відправляв.

Розмовляли

Віталій Тараненко,

Вадим Олексюк.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 17

 1. Цікаво які управління пропонували гроші? Чого боїться сказати? Бо сам брав.

 2. Смалія першого треба посадити на палю разом з його кумом

 3. Олександр Розізнаний кум Смалія

 4. Этот Смаль такое же дерьмо, которого у нас много.Что,этот чмошник командует людьми?

 5. золоті слова

  а хіба морально перебувати Віктору Очеретянку на посаді директора департаменту освіти і науки облдержадміністрації? Цей чиновник був правою рукою екс-міністра освіти і науки України Дмитра Табачника в Хмельницькій області, бо його на цю посаду погоджував саме він. А тепер уявімо, як працівники Міністерства освіти і науки проситимуть українофоба Табачника повернутися на займану посаду. Він же так нами класно керував

  • ви хоча би вивчили процедуру призначення керівників. розігнати можна всіх, а працювати кому? правильно сказав Коломойський про те що ми всі стали заручниками ситуації, але життя продовжується треба просто працювати, особливо зараз, коли в державі неспокій. а чим ви кращі попередників, боротьба за портфелі, за владу, врахуйте розмір зарплати держслужбовця!

 6. А ліва рука професійна. Пишете херню повну.ми всі бачимо,які нові професіонали. Да,комусь потрібно піти,але хтось може і залишитись. Тоді всіх лікарів,вчителів,працівників культури треба гнати. Не забудьте про прибиральниць. Не чіпають багато управлінь,зрозуміло,що домовились. А ті що не по боялися люстраціі,приходили на раду нехай залишаються. Їх всього троє. Робіть висновки.

 7. Тупий Смаль – СБУ це військова частина, режимний обєкт. Підпал будівлі був спланований завчасно і відповідні органи про це знають. Крайтор не допустив помилки – він виконував свої функції, а Шутяк прикривав свою жопу. Кажеш зайшли б у будівлю і нічого не поламали? Але ж йшли ціленаправлено за зброєю. Та ще й після того як спалили мародерствували як шакали. Цікаво з якою “честю” вийшов Птащук? Але ж так, його зачіпати не можна бо він має спільний бізнес з Симчишеним.
  Наразі ти вже зрозумів, що наробив дурниць за які прийдеться відповідати. А тут ще Розізнаний наказ зачитав, що так звані самооборонівці або до армії служити або в міліцію. Але ж на державну службу ой як не хочеться. Через це ти зараз і відхрещуєшся від всього і про договорняки розповідаєш. Якщо такий чесний чому неназиваєш прізвищ? Тай так звану люстрацію ти зі своїми прихвостнями проводив якось вибірково. Мабуть за ці посади вже були проплачені гроші іншими людьми.

 8. А теперь – Горбатый! (Смаль должен сидеть в тюрьме)

 9. какой бизнес у Сичишина??

 10. То чим ці сепаратисти відрізняються від донецьких. БИДЛО САБІЄВСЬКЕ. ХЕРОЯМ САЛА!

 11. Смаль мракобез. Втік вчасно,безлад робив зі своїми молокососами. Все наказуємо в житті.

 12. Старий,кульгавий чорт!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.