Рік темної водяної Змії пройшов під супроводом соціальних ініціатив, які Президент Віктор Янукович запозичив у свого попередника Віктора Ющенка. Хмельницька облдержадміністрація також долучилася до цієї пропаганди. Але обіцяний соціальний рай перетворився на суцільне пекло від Держказначейства — структури, яка напряму обслуговує рахунки всіх державних установ. Починаючи з вересня, села, райони і міста Хмельниччини зіткнулися з тотожною проблемою інших регіонів: на папері — мільйонери, а в реальності — наближені до безхатьків. Кошти не пропускає Держказначейство, борги сягнули двомісячних затримок. Щось схоже творилося з системою кризового 2008 року.
Ми пропонуємо добірку визначальних подій року, що минув, які вплинули на життя Хмельниччини.
Подія року — хмельницький Євромайдан. Вперше після Податкових майданів-2010 на центральну площу Хмельницького масово вийшли люди. Це були не проплачені і не примусово зігнані партійці, — це тисячі простих ГРОМАДЯН продемонстрували громадянську позицію! Студенти, пенсіонери, педагоги, підприємці, люди, котрим не байдужий зовнішньополітичний вектор України стали пліч-о-пліч під стягом Європейського Союзу. Євромайдан став своєрідним китайським попередженням діючій владі, котра годувала власний народ євроласощами, а під кінець скрутила велику дулю.
“Комбінатор” року — депутат обласної ради і заступник голови облорганізації Партії регіонів Михайло Войтюк вдався до афери з картками для голосування. Взагалі витівки 71-річного регіонала не підпадають під жодне логічне пояснення. Ми сфотографували, як цей обранець “викрав” картки для голосування депутатів з Народної партії Петра Іващука, Володимира Шуляка і бютівця Валерія Мурзи, коли ті не прийшли на сесію облради. Саме під командою Войтюка картки відсутніх депутатів використовувалися на пленарному засіданні. Це свідчить про елементарне ігнорування законодавчих норм людини, яка, даруйте, і приймає закони у вигляді обласних програм, звернень до ВР і Президента, обласного бюджету тощо.
ДТП року — 19-річний син впливових батьків Дмитро Червонюк на авто збив на смерть хмельничанина. Пригода сталася у Хмельницькому наприкінці серпня і набула широкого резонансу завдяки відеореєстратору випадкового таксиста, який зняв повне ігнорування правил дорожнього руху молодим водієм. Після цього водій позашляховика зліг в обласній лікарні, але під тиском небайдужих хмельничан винуватця ДТП узяли під варту. Прокуратура відкрила кримінальне провадження за ч.2 ст.286 КК України (порушення правил дорожнього руху, що спричинило смерть потерпілого). Начальник Хмельницького міськвідділу міліції Василь Птащук повідомив, що водій позашляховика керував автомобілем у стані алкогольного сп’яніння. Зараз справа знаходиться на судовому розгляді.
Сімейна покупка року — 23-річний син губернатора придбав триповерхове приміщення у центрі Хмельницького за 600 тисяч гривень. Нинішній працівник прокуратури, а донедавна студент київського вишу Олександр Ядуха обзавівся офісною нерухомістю. Приватне підприємство “Укрбудінвест К”, що належить до сфер впливу небідної сім’ї Кольгоферів, уклало угоду про купівлю-продаж зі студентом Ядухою на приміщення загальною площею 406,2 кв. м. Пізніше член сім’ї Кольгоферів, депутат Хмельницької міської ради Оксана Кольгофер пролобіювала через сесію експертну грошову оцінку землі площею 316 кв. м, на якій стоїть це приміщення. У підсумку вийшло близько 120 тисяч гривень — саме стільки доплатить син голови ОДА, щоб бути повноправним розпорядником нерухомості і землі у центрі Хмельницького.
“Палацовий переворот” року — Хмельницька обласна організація ВО “Батьківщина” отримала нового керівника з приставкою “в.о.”. “Патрон” бютівців області, нардеп Василь Кравчук поплатився посадою через те, що проголосував у парламенті за вексельний закон, який просунула влада. 4 липня його було виключено з фракції “Батьківщини” і, відповідно, розжалувано з голови облорганізації. Тимчасовою опорою для обласної “Батьківщини” став депутат Хмельницької міськради Валерій Лесков. Попри намагання колишнього “фронтовика” Олександра Ксенжука провести другий за рік “палацовий переворот” силами чи не самого Яценюка і посісти крісло “батьківщинців”, пан Лесков зумів втриматися на приставці “в.о.”, ставши активним членом Євромайдану.
Дорожник року — позафракційний народний депутат зі 188 виборчого округу Сергій Лабазюк заробив на дорогах 107 мільйонів гривень. Молодий підприємець використав мандат народного депутата з користю для власного бізнесу. Більшість тендерів, які 2013 року проводила Служба автомобільних доріг у Хмельницькій області, проходили через касу ПП “Аграрна компанія 2004” — фірми, що входить до групи компаній Vitagro, Почесним президентом якої є Сергій Лабазюк. Для порівняння: за останні п’ять років “Аграрна компанія 2004” виграла тендери на загальну суму 124,97 млн. грн.
Зливання активів року — депутат облради Іван Гладуняк продав дорожню організацію. ПАТ “Хмельницьке ШБУ-56”, яке належало бютівцю Гладуняку і спеціалізувалося на ремонті доріг, довелося продати. Все через те, що підприємство втрачало замовників і йому не таланило у тендерних закупівлях. За неофіційною інформацією, “Хмельницьке ШБУ-56” придбав нардеп Лабазюк через близьких людей.
Крилатий вислів року — голова Хмельницької ОДА Василь Ядуха відгукнувся про роботу засобів масової інформації. Пан Ядуха черговий раз потішив словесною винахідливістю: “І сьогодні дуже дивно виглядає інформація деяких представників опозиційних ЗМІ, а в нас 90 відсотків опозиційних, які пишуть те, що взбриде в голову або “з бодуна”. Вони порахували, що у 2013 році планується створити тільки 28 тисяч нових робочих місць. Треба виходити з реалій та практичної потреби”, — сказав він.
Це не перший раз, коли Василь Ядуха повчає, як треба писати про владу. 2010 року він заявив таке: “Ряд журналістів свідомо десятиріччями все пишуть негативно про голову облдержадміністрації, зокрема, й про мене. Я розумію, що веду тверду політику, яка багатьом не подобається. Тож можу заявити: “Ніхто на шию не сів і не сяде”.
Нечиновницька розкіш року — купівля комунальним підприємством обласної ради автомобіля “Ауді А6” вартістю 500 тисяч гривень. Це чорний седан зі шкіряним салоном, обладнаний чотиризонним клімат-контролем, електрорегулюванням передніх сидінь, камерою заднього огляду, системою допомоги при паркуванні. Їздить на “Ауді А6” голова Хмельницької облдержадміністрації Василь Ядуха. До цього Василь Степанович користувався службовим “Мерседесом”.