Календарний папірець “2012 рік” через лічені дні стане надбанням істориків та дослідників. Саме час згадати найяскравіші моменти суспільно-політичного життя Хмельниччини. “Незалежний громадський портал” пропонує власну добірку подій, які тим чи іншим чином, вплинули на нормальний ритм роботи влади або викликали несподіваний резонанс серед подолян.
Лизогубство року — хмельницькі бютівці написали листа Тимошенко. XV конференція Хмельницької міської організації ВО “Батьківщина”, яка відбулася 14 лютого, можливо, пройшла би повз увагу ЗМІ, якби не пересічна деталь. З вуст нардепа Лева Бірюка перед однопартійцями пролунав текст листа до ув’язненого лідера Юлії Тимошенко, що свідчить про політичну безхребетність і жагу підлабузництва. “Історія буде правдивою і на її сторінках лише згадкою промайнуть слова про псевдореформатора, у роки правління якого діяла і творилась, боролась і страждала визначна постать, шанована світовою спільнотою, політик європейського рівня, лідер українського народу Юлія Володимирівна Тимошенка, якій Божим провидінням призначено здійснити становлення Української Держави як взірця демократичного, цивілізованого і сучасного суспільства”, — уривок з епістолярного “твору” бютівців.
Горе-оратор року — кандидат у нардепи і перший заступник губернатора Хмельниччини Вадим Гаврішко. А ось представник влади запам’ятався всій Україні своєю непересічною прихильністю до Партії регіонів. Під час парламентських виборів Вадим Гаврішко випрошував мешканців Хмельницького району віддати голоси за партію влади. “Прошу підтримати нашу політичну силу провладну, Партію регіонів на виборах 2012, 28 жовтня. Підтримаєте? Ну що вам, шкода підтримати?” — запитав він зі скорботним виглядом”.
Круте піке року — звільнення міського голови Нетішина. У місті енергетиків стався “вибух” — у березні більшість депутатів Нетішинської міської ради відібрали мерське крісло у Ольги Омельчук. Це виявилося своєрідною рискою безуспішної співпраці нетішинської самоврядуванки і голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи. Водночас пані Омельчук продовжує “погрожувати” недоброзичливцям про повернення на займану посаду через судові інстанції. На жаль, поки що безрезультативно.
Мистецьке розчарування року — монументальна робота Мазурів не пережила зиму. Мабуть, найбільш інвестиційний проект влади і громади — монументально-скульптурна композиція “Віра. Надія. Любов” — навесні цього року дав тріщини у прямому розумінні слова. Проект вартістю близько 5,5 млн. грн. не витримав сильних морозів і потребував поточного ремонту.
Вершник без голови року — Хмельницька міська рада позбулася Лескова, як секретаря ради. Операція “ліквідація”, яку затіяли депутати міської ради від Партії регіонів Анатолій Собко і Оксана Кольгофер, дала свої плоди. Після програшу першої і апеляційної інстанцій секретар ради, бютівець Валерій Лесков подав у відставку. Вакантне місце хмельницький градоначальник Сергій Мельник не поспішає заповнювати — він очікує касаційного вердикту у справі Лескова.
“Прибирання” року — понад 100 літрів молока представники ВО “Свобода” розлили на сходи Хмельницької облдержадміністрації. Протест антиподів партії влади, Всеукраїнського об’єднання “Свобода” вилився у літри селянського молока на сходи головної адміністративної будівлі регіону. Цими діями опозиційна сила спробувала привернути увагу до занижених закупівельних цін на молоко. Уряд дослухався і визначив цінову “мінімалку” — не менше 2,20 грн за літр. Проте молокозаводи не всюди дотримуються правил гри.
Сімейний землевласник року — голова Городоцької РДА Володимир Вербановський став художнім прототипом Калитки. Районний чиновник відзначився нечуваною щедрістю щодо власної родини. Розпорядженням пан Вербановський виділив шістьом членам сім’ї 12 гектарів землі для особистого селянського господарства. Спочатку прокурор Городоцького району опротестував це рішення, але новоспеченому землевласнику з амбіціями ні що не заважало скористатися “допомогою товариша”. Його заступник дав другий подих земельному рішенню, яке з ласки прокурора, почило в бозі.
ДТП року — екс-голова Білогірської РДА збив на смерть двох людей. Інший виходець районної влади власноручно підписав вирок — у стані алкогольного сп’яніння (підтверджено експертизою) уночі поблизу Красилова збив на смерть 27-річного чоловіка і 22-річну дівчину. Феміда виявилася безжальною до колишнього посадовця Валентина Заріцького і засудила його на 6 років з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.
Детектив року — дуель кандидатів у нардепи Сергія Лабазюка і Віктора Коліщака. Тонни інформаційного бруду — такої характеристики варта виборча кампанія у 188 окрузі. Претенденти на депутатський мандат не лише балували виборців усеможливими дарунками, але й влаштували телевізійно-сценічне шоу, де поряд з кандидатами з’являлися мінери, котрі розміновували готель, до якого мав стосунок один із мажоритарників; виїмка агітаційної продукції за допомогою правоохоронних органів; нецензурні висловлювання кандидата у бік журналіста; вішання ярликів “фальсифікатор” до хмельницького губернатора. Як наслідок, переможцем номінації “Народний мандат” став волочиський бізнесмен Сергій Лабазюк.
Політичне фіаско року — програш на виборах до ВР Партії регіонів. За підсумками виборів до парламенту, у Хмельницькій області партія влади посіла друге місце, узявши 18,6%. З короною на голові — ВО “Батьківщина”, в активі якого майже 37%. Губернаторське таврування “це помаранчеве бадилля потрібно з області викорінити назавжди” перетворилися на струшування повітря. І не більше.
Зливання активів року — депутат облради Михайло Стадник розпродав бізнес. У минулому політично активний хлібний магнат, а тепер просто багатий чоловік Михайло Стадник позбувся бізнесового тягаря. Спочатку з лоту пішло ТОВ “Стіомі-Холдинг”, яке на Хмельниччині обробляло близько 100 тисяч гектарів землі. Покупцем стала компанія “Кернел”. А ближче до кінця року Стадник продав і продюсерський центр “Ексклюзив”. Відтепер володар медійного ресурсу молодий парламентський призовник.
Стоматолог року — головного лікаря Хмельницької облстоматполіклініки Романа Свестуна суд поновив на посаді. Одіозний стоматолог і керівник комунального закладу, узятий есбеушниками у січні 2011 року на хабарі, здійснив неймовірні речі. Він пройшов два суди, які фактично визнали його шахраєм, але після застосування статті про амністію, звільнили з обов’язковим записом у рішенні — відновити на займаній посаді. Себто у статусі головного лікаря. Такий “подарунок” долі середовище лікарів оцінює по-різному. Слід наголосити, що провладна більшість депутатів обласної ради потирає руки поверненню Свестуна.
Казус підприємців року — “Асоціація хмельницьких ринків” не надякується Азарову. Ніхто так бурхливо не зустрів друге пришестя Миколи Азарова на прем’єрський місточок, як громадська організація “Асоціація хмельницьких ринків”. Від її імені Микола Янович отримав щиросердечні зізнання: ““Ми переконані, що наша співпраця у питанні захисту та розвитку підприємництва з Вами на чолі Уряду України набуде нових рис, нової якості та глибини”, — написали підприємці. Ось тільки слова не дуже в’яжуться з ділом. Хмельницька область за роки правління уряду Азарова запам’яталася масштабними протестами підприємців проти нового податкового кодексу. А підприємці з руху “Вперед” тиждень зимували в наметі біля Хмельницької ОДА.
Мізки року — хмельницька учениця перемогла у престижному Міжнародному конкурсі “Олімпіада геніїв”. У червні цього року учениця Технологічного багатопрофільного ліцею (м. Хмельницький) Христина Ганзюк перемогла у престижному Міжнародному конкурсі “Олімпіада геніїв” у м. Освего (США), здобувши бронзову нагороду. У конкурсі брали участь 700 школярів із США та Європи. Хмельницький вундеркінд представила роботу “Роль природних мінеральних сорбентів у процесі очищення води та у повсякденному використанні”. Унікальність дослідження в тому, що воно проведено на місцевому Ташківському родовищі, яке розташоване у Славутському районі.