Член ОВК Віталій Швед: “Виборів в Україні немає?”

Офіційні виборчі перегони в Україні поступово перетинають екватор. Для діючої влади це чергове випробування в очах міжнародної та європейської спільноти. Однак на етапі формування окружних виборчих комісій (ОВК) відбулося зіткнення досвіду та банального бажання заробітку грошей. На думку голови обласного осередку Комітетів виборців України Юрія Ануфрієва, рівень підготовки членів комісій дорівнює нулю. “На перших засіданнях ОВК кількість людей, котрі раніше брали участь у роботі виборчих комісій, становила 10 відсотків. Найбільший досвід на виборах був у чотирьох членів комісії у 192 Дунаєвецькому виборчому округу”, — зазначив експерт.

Незалежний громадський портал” спробував розібратися, чому так сталося, звернувшись за коментарем до фахівця, нині члена окружної виборчої комісії 187 виборчого округу (квота УНП) Віталія Шведа. До слова, з самого початку Віталія Борисовича призначили головою цієї ОВК, але після кадрової трусанини, понизили у статусі до рядового члена комісії. 

 

— У ЗМІ багато говорилося про неефективне загальне жеребкування (а не по кожному виборчому округу окремо) Центральної виборчої комісії щодо партійного наповнення членів окружних виборчих комісій. Тобто ЦВК, на основі тих суб’єктів виборчого процесу, які беруть у ньому участь, укомплектував ОВК таким чином, що левову часту представництва отримали маловідомі та практично мертві політичні партії. На Вашу думку, з чим це повязано?

— Я не бачу виправдання ЦВК такому жеребкуванню. Що заважало Центрвиборчкому закласти 81 шар (стільки субєктів беруть участь у парламентських виборах — авт.) у лотерейний барабан і крутити 225 разів? Часу, на мій погляд, було достатньо. У результаті вийшло таке, що на території 187 виборчого округу, а також на більшій частині території України жахнулися всі. Назви партії, які були представлені в ОВК, до прикладу, “Союз анархістів України” або “Руський блок” тощо створюють враження, що парламентські вибори відбуваються не в Україні, а десь в сусідній державі.

А тепер ЦВК своєю постановою від 13 вересня 2012 року № 895 (за п’ять днів до завершення приймання відповідних подань, коли комісія вже розпочала приймати пакети документів) змінює Порядок жеребкування – також одним жеребкуванням. Тобто, знову невідомо, які партії будуть формувати всі дільничні комісії на округах.

Були питання щодо керівного складу ОВК, зокрема, у 187-ому окрузі. Голова комісії (квота фракції НУНС), який за фахом юрист і адвокат, при міжнародних спостерігачах, на перших зібраннях комісії, незважаючи на мої зауваження про неправильні голосування заявив, що є Закон і є логіка закону. Повний абсурд! Роботу будь-якої виборчої комісії регламентує виборче законодавство, а не логіка закону. Правда, треба визнати, що спеціально зібравши комісію вдруге та, переголосувавши питання попереднього зібрання, рішення комісії набули легітимності.

— Назвіть найбільші небезпеки цих парламентських виборів.

— Не повірите, але чи є вибори в Україні? Формально – так, а фактично…. Щодо форми виборчого бюлетеню, який затвердив ЦВК. Що таке виборчий бюлетень? Це головний документ, за допомогою якого виборець зробить свій вибір.

В Законі України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року №4067 (газета «Голос України» від 10 грудня 2011 року № 234 (5234) є, на мій погляд, помилки, а саме:

  1. В абзаці першому частини третьої статті 80

«3. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення виборів депутатів, позначення (загальнодержавний чи одномандатний) виборчого округу, номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, а також позначені місця для печатки дільничної виборчої комісії.» (кінець цитати)

 

Зразок виборчого бюлетеню на виборах до Верховної Ради 2012 року

В усіх без винятку попередніх Законах України: «Про вибори народних депутатів України» а також діючих Законах «Про вибори Президента України», «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»,- ця частина викладена так:

«3. Виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення виборів …… номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, а також позначені місця для печатки дільничної виборчої комісії, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень». (кінець цитати)

Зразок виборчого бюлетеню на виборах до Верховної Ради 2006 року

Без цієї частини (виділене червоним) бюлетень втрачає «цінність», і перестає бути документом суворої звітності. Його не можливо ідентифікувати із тим членом комісії, який видавав бюлетень.

(Зверніть увагу на частини шосту і сьому статті 80 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року № 4067

«6. Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів, позначення (загальнодержавний чи одномандатний) виборчого округу та номер одномандатного округу, номер виборчої дільниці, а також позначення місця для номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища, ініціалів та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.» (кінець цитати).

«7. Виборчий бюлетень є документом суворої звітності. Центральна виборча комісія, окружні та дільничні виборчі комісії забезпечують суворий облік отриманих та виданих виборчих бюлетенів відповідно до вимог цього Закону. Документація, що забезпечує облік виборчих бюлетенів, передається підприємствами-виготовлювачами, окружними та дільничними виборчими комісіями до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія після офіційного оприлюднення результатів виборів забезпечує передання облікової інформації на збереження до відповідних архівних установ.» (кінець цитати).

Відсутність такого пункту у нових бюлетенях відкриває двері до зловживань. А, надто, до фальсифікацій? Виборчі комісії, а їх 34 тисячі в Україні, хіба будуть забезпечені спеціальними засобами для сканування бюлетенів на предмет їхньої справжності. Таким чином, метод виборчої “каруселі” запущено? А тут іще в інтернеті зявляється інформація, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект, в якому, зокрема, передбачено зняти з виборчого бюлетеня «гриф» суворої звітності.

— Нововведенням цьогорічних виборів є встановлення на кожній дільниці камер відеоспостереження. Як вважаєте, це справді захистить на прозорість та чесність голосування?

— Мені важко уявити, як працюватимуть голови ДВК та й інші члени ДВК. Таке враження, що камерами відеоспостереження їх намагаються залякати. Найцікавіше читаємо в Порядку здійснення відео спостереження на виборчих дільницях: члени комісій багато часу будуть приділяти обслуговуванню програмно-апаратного комплексу, його збереженню а не виборами. Скажу декілька слів про акт передачі засобів спостереження під відповідальність голів комісій. Туди входять (посміхається): ключ від шафи, в якій розміщується програмно-аналітичний комплекс; ключ від тросу безпеки; ноутбук; веб-камера; активний USB-подовжувач; пасивний USB-подовжувач; спеціальна металева шафа тощо. А чи будуть в комісіях відповідні спеціалісти? Чи інші особи? А їм, іншим особам, Закон не дозволяє бути присутніми в приміщенні для голосування та під час підрахунку голосів. Далі теж цікаво — передача даних від ОВК до ЦВК здійснюється через “Укртелеком”. Хто не знає, так “Укртелеком” не належить державі і є приватною структурою і належить, якщо не помиляюсь, австрійській фірмі. А «Українська правда» пропонує свою версію щодо власника. Тоді хто забезпечить захист інформації? Тому, і тут є запитання.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.