Хмельницька архбудінспекція знаходиться під пильним поглядом свого київського начальства. Як писав НГП у зв’язку з численними скаргами на дії місцевих посадовців архбудконтролю вже вдруге за рік сюди прибуває велика перевірка з центрального апарату Держархбудінспекції.
На цей раз до Хмельницького прибув навіть перший заступник голови Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ) Сергій Драч. Він зустрівся з проектантами та будівельниками, щоб вирішити наболілі питання взаємодії будівельних компаній з Управлінням інспекції у Хмельницькій області.
«Два місяці тому була проведена ревізія роботи інспекції у Хмельницькій області. Знайдено 850 порушень. За результатами цієї ревізії колишній керівник втратив роботу, бо не зміг довести свою непричетність до тих помилок. Виконуючим обов’язки керівника став Сергій Шостацький. Це дозволило змінити ситуацію в кращий бік. Проте поряд з позитивними тенденціями маємо ряд зауважень щодо роботи інспекції. Тому ми приїхали сюди, щоб допомогти налагодити роботу», – розповів Сергій Драч.
Будівельники в свою чергу розповіли, що інколи для отримання дозволу на будівництво доводиться подавати документи по декілька разів. При цьому, на їх думку, відмовляють із формальних причин, через «некоректно вказану дату» чи відсутність у документах інформації, котра не є обов’язковою.
Сергій Драч погодився, що такі поодинокі факти мають місце. «Саме тому від учора у Хмельницькій інспекції знову працює комплексна перевірка. Ми готові відкрито обговорювати ці проблеми і разом шукати шляхи їх вирішення», – пояснив він.
За словами Сергія Драча, ДАБІ сьогодні пильно стежить за роботою Хмельницької інспекції і надалі контролюватиме її дії аж поки буде усунуто всі недоліки. Зміна керівництва Хмельницької інспекції, зауважив Сергій Драч, в багатьох аспектах якісно змінила її роботу. Водночас додав, що є низка сигналів з регіону, і пообіцяв спільними зусиллями виправити помилки і відновити ефективну роботу інспекції.
Сьогодні у кожного громадянина чи забудовника, нагадав він, є можливість, не звертаючись до посередників, самостійно подавати дозвільну документацію. «Декларації на початок будівельних робіт та на готовність об’єктів до експлуатації приймаються лише через Центри надання адміністративних послуг (ЦНАП м. Хмельницький – вул. Соборна, 16). Там же можна отримати вичерпну консультацію нашого фахівця по оформленню будівельної документації», – зауважив він.
Серед піднятих проблем, гострими стали питання низької якості деяких новобудов. Керівник однієї з будівельних компаній заявив, що житлово-будівельні кооперативи не мають відповідних ліцензій і будують багатоповерхівки з порушеннями технологій. За його словами, так зводять 50% – 80% всіх новобудов у Хмельницькому. Перевірити їх діяльність сьогодні жодна служба не може, оскільки діє мораторій на перевірки. І якщо фізичну особу-підприємства можуть перевірити за скаргою громадянина, то організації взагалі не перевіряють.
Відсутність контролю на будівельних майданчиках призводить, зокрема, до того, що в управління регіонального розвитку і будівництва Хмельницької Облдержадміністрації надходять скарги від власників нових квартир. Городяни заявляють, що будинки здаються в експлуатацію не повністю завершеними.
Всі звернення і пропозиції були прийняті до розгляду представниками центрального апарату Держархбудіцнспекції. А от нарікання одного з проектантів на збільшення штрафів не знайшли підтримки у гостей зі столиці. Сергій Драч пояснив, що до збільшення штрафів законодавців змушують кричущі порушення правил забудови не лише у Києві, а й в інших регіонах держави. Щоб не потрапляти під штрафи, посадовець порадив забудовникам не порушувати.
Також він наголосив, що за останній рік ДАБІ цілком змінила принципи взаємодії з громадянами та забудовниками й налагодила з ними прямий відкритий діалог. Сьогодні звернутись до установи та її посадовців набагато простіше, ніж раніше. Так діє контактний центр ДАБІ, звернутись до якого можна щоденно з 8 до 19:00 (крім вихідних) за номером телефону 0 800 210 011. Фахівці контактного центру приймають дзвінки громадян, фіксують звернення та роблять усе, щоб проблема людини вирішилась максимально швидко. За півроку до центру надійшло понад 8 тисяч дзвінків.
Було створено й інший спосіб звернутися до Держархбудінспекції України – залишити електронне звернення на сайті ДАБІ. Таким чином можна персонально звернутись до будь-якого керівника структурного підрозділу Інспекції.
На думку Сергія Драча, така відкритість держустанови дозволяє знімати з порядку денного більшість проблемних питань ще на ранній стадії. Але ситуація на місцях багато в чому залежність від фаховості та порядності керівництва інспекції в області. І Хмельниччина тут яскравий приклад. Водночас він повідомив, що з 14 квітня ДАБІ ініціює конкурс на заміщення посади керівника Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Хмельницькій області, який триватиме до 13 травня. Всі бажаючі можуть подавати свої кандидатури до Управлінням роботи з персоналом та документообігу Держархбудінспекції України. Кожен з претендентів, зауважив Сергій Драч, проходитиме перевірку СБУ. З усіх питань, що пов’язані з конкурсом він порадив звертатися за телефоном (044) 291-69-20.
У ході візиту до міста Хмельницького керівник Держархбудінспекції також зустрівся з новим головою області Михайлом Загороднім та заступником міського голови Андрієм Капурою. Окрім питань функціонування Хмельницької інспекції обговорили можливу передачу низки функцій архбудконтролю органам місцевого самоврядування. Відповідний законопроект наразі готується до другого читання і вже найближчим часом буде прийнятий Верховною Радою України.
Катерина Бондар.