У рамках реформи децентралізації передбачається введення посади спеціально уповноваженої особи – префекта, або державного урядника, який призначатиметься Президентом за поданням Уряду.
За інформацією Регіонального прес-центру ініціативи “Реанімаційний Пакет Реформ”, планується, що в Хмельницькій області буде три райони і відповідно три префекти – в Хмельницькому, Шепетівці та Кам’янець-Подільському.
“Насамперед, префект контролюватиме легітимність актів місцевого самоврядування. Зараз органи прокуратури перевіряють, чи не суперечить те чи інше рішення органів місцевого самоврядування чинному законодавству і, наприклад, через три роки можуть «прозріти» і оскаржити його. Префект повинен буде зробити це протягом місяця”, – прокоментував НГП директор ГО “Інститут розвитку територій”, експерт групи Реанімаційного Пакету Реформ з питань децентралізації влади та адміністративно-територіальної реформи Юрій Ганущак.
За його словами, така модель дозволить відслідковувати законодавчі невідповідності дуже швидко і повністю виключатиме корупційну складову, адже за невиявлення порушень чи виявлення їх із запізненням, перфект відповідатиме власною посадою.
“Корупція з’являється тоді, коли є приватний інтерес. У даному ж випадку префект судитиметься з органом публічної влади (з органом місцевого самоврядування), а там немає грошей. Рішень, що стосуються конкретних людей, префект не приймає. Такий контакт є в обраної влади в органах місцевого самоврядування, але цей контакт під контролем, оскільки силові структури будуть підпорядковані префекту”, – пояснив експерт.
Довідка НГП. Кадровий резерв префектів формуватиметься з державних службовців не нижче 4-ої категорії, які відповідатимуть спеціальним кваліфікаційним вимогам, проходитимуть спеціальну підготовку та перевірки. Перебування у кадровому резерві від одного до п’яти років. Включення до кадрового резерву здійснюється Указом Президента, а от вибір кандидатури на вакантну посаду залишається вже за Урядом.
Перебуватимуть вони на посаді терміном на три роки, після закінчення якого буде ротація, тобто перевід префекта в інший район. Головна особливість цієї посади – політична нейтральність та високий рівень професіоналізму в законотворчості. Йому заборонено бути в партії, а також балотуватися на будь-які політичні посади, навіть через рік після того, як він залишить посаду.
Схожі матеріали:
- Відновлення України: що, як і задля чого мають зробити центральна та муніципальна влада
- Асоціація міст виступила проти низки законопроєктів про забудову
- Мери Хмельниччини закликають центральну владу не тиснути на місцеве самоврядування
- Конструктивний діалог чи фікція?
- Міські голови проти! Мери Хмельниччини звертаються до керівництва держави з вимогою не знищувати децентралізацію.