Конструктивний діалог чи фікція?

Обговорення змін у Конституцію України перейшли на регіональний рівень. Зараз у різних областях відбуваються круглі столи та напрацювання представниками ОМС спільного бачення завершення децентралізації. Скільки у них конструктиву? Спробуємо розібратися із очільниками місцевого самоврядування краю.

Своє бачення змін у Конституцію щодо децентралізації громади Хмельниччини могли висловити 2 березня у Вінниці. Крім господарів заходу та гостей із Хмельниччини були присутні і делегати із Тернопільської області.

Особлива увага – для обговорення та формування концепції області. 2 години, 30 учасників: представники обласної та районної влади, голови ОТГ та делегати із різних асоціацій, часом, із радикально іншими поглядами. Так відбувалося обговорення.

Василь Сидор, голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України, міський голова Славути про захід відгукується позитивно: «Нам вдалося знайти консенсус у ключових питаннях. Те, що було відображено у Концепції змін до Конституції України щодо децентралізації АМУ було почуто. Чимало положень були прийняті, як пропозиції від нашого регіону. Я вважаю, що праця була продуктивною».

Дещо не згоден із колегою Чемеровецький селищний голова Олександр Собань: «Часу було замало. Якщо нас уже поставили у рамки, що ми повинні їхати в іншу область, що, прямо скажем, було недуже зручним рішенням,то було б корисно поспілкуватися із колегами з інших регіонів. На жаль, такої можливості не було. Ми лише змогли проговорити напрацьовані тези, а дискусія між представниками різних областей була відсутня». Однак, селищний голова наголосив, що сенс у заході був. Адже підтримано позицію щодо дворівневого місцевого самоврядування, про фінансування державою делегованих повноважень та ще раз зафіксовано бачення громад щодо обмеження повноважень префектів.

Ці ж тези підтримує ще один учасник заходу Маківський сільський голова Анатолій Кушнір. Він підкреслює фаховість учасників від Хмельниччини та високий рівень дискусії. Проте, у голови є певні зауваження щодо прозорості процесу: «Невідомим залишається те, як виглядатимуть підсумки усього, що озвучувала робоча група. Чи зможемо ми побачити протокол? Чи не зміняться якісь дрібниці і чи не загубляться окремі слова? Було б добре, якби ми мали змогу ознайомитися із протоколом і ще раз обговорити чи усе зафіксовано вірно».

Не усі громади Хмельниччини мали змогу долучитися до обговорення. Так, до прикладу, Смотрицька ОТГ активно бере участь в усіх заходах та круглих столах, що проводять в області. Та їхати для обговорення в інший регіон надто складно. Голова Смотрицької ОТГ Людмила Пелих розповіла, що позицію громади мала змогу висловити на засіданні в Хмельницькій ОДА та сподівається, що її буде враховано. «Наша громада не найбільша в області. Але це не означає, що нам байдуже до загальнодержавних процесів. Ми повністю підтримуємо пропозиції щодо 100-відсоткової гарантії фінансування державою делегованих повноважень та того, що зупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування здійснюється виключно у судовому порядку. Сподіваємось, що ці тези будуть враховані в остаточному варіанті проекту змін до Конституції в частині децентралізації».

Через квоти на учасників від областей не потрапили на регіональні обговорення і делегати Чорноострівської ОТГ. Керуюча справами виконкому селищної ради Наталія Гудима теж не розуміє, чому регіональні обговорення Хмельниччини проводилися у іншій області. Це, фактично, «зв’язало руки» тим, хто мав певну позицію щодо ключових тез і прагнув, щоб її почули. «Сподіваємось, колегам із інших ОТГ вдалося продуктивно порацювати і голос громад буде почутим».

Нагадаємо, у січні Президент відкликав проект закону  № 2598 «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» і скерував його на доопрацювання.

Запропоновані зміни до Конституції нині обговорюються на регіональному рівні – упродовж тижня в різних областях проходитимуть кущові круглі столи із залученням представників органів місцевого самоврядування усіх рівнів та їхніх асоціацій.
Підсумкова зустріч, за їх результатами, відбудеться 10 березня у Києві. До участі в засіданні також долучатимуть представників регіонів – 6 учасників з області.

Теги: , , , ,
Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Ольга Бахіна

Ольга Бахіна

Консультант із комунікацій Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.