Процес вікового оновлення Верховної Ради України, хоч і запізнився, проте відірвався від мертвої точки. Цьому підтвердження потрапляння до столичного будинку під куполом 32-річного волочиського бізнесмена-аграрія, депутата Хмельницької обласної ради від Народної партії Сергія Лабазюка. Амбітний обранець місцевого розливу на парламентських виборах втер носа політично-підкованому супернику Віктору Коліщаку. Злі язики вбачають у цьому сприяння з боку партії влади і, зокрема, її керманича Василя Ядухи.
І хоч після виборів Сергій Петрович залишився вірним самому собі (на момент написання матеріалу він залишався самовисуванцем — авт.), не поскупився віддати свій голос за обрання регіонала Миколи Азарова Прем’єр-міністром України, а іншого представника біло-блакитних Володимира Рибака підтримав на посаду Голови Верховної Ради.
Спілкування з нардепом Лабазюком відбулося в його хмельницькому офісі, що в готелі “Центральний”. Молодий політик спростував співпрацю з губернатором Хмельниччини, але водночас підтвердив, що доводиться часто спілкуватися з Василем Ядухою по робочих питаннях; відкрив секрет можливої трансформації партії Литвина без самого Володимира Михайловича; зізнався, навіщо придбав продюсерський центр “Ексклюзив”. Сергій Лабазюк свято вірить, що VII скликання Верховної Ради працюватиме продуктивно, а “всесильна рука” регіонала Чечетова, кане в Лету.
— Які були Ваші перші враження від українського парламенту і чи виправдав він сподівання?
— Якщо робити висновки за першим робочим днем депутата Верховної Ради VII скликання, то вони будуть невтішні. Вразила бійка, коли дорослого чоловіка, інші такі ж самі, кинули на підлогу сесійного залу і били ногами. Тоді напрошується логічне запитання до політичних лідерів: “Коли підбирали кандидата на посаду народного депутата, ви ж аналізували його якості, характеристику?” Я, до прикладу, перед тим, як узяти людину на своє підприємство, добре її вивчаю, спілкуюся, визначаю випробувальний термін. І лише тоді ухвалюю рішення. Я переконаний, що бити людину — це не вихід. Необхідно зробити суттєві висновки.
У парламенті потрібно домовлятися і шукати компромісів. На жаль, цього не було видно протягом перших засідань народних обранців. Їх дії нагадували учнів 9 класу першої четверті — хто кого.
— Перші збори депутатів у Раді — це гра мускулів. Партія регіонів спробувала показати, хто у домі господар. Натомість свободівці паралізували роботу парламенту, закликаючи опонентів рахуватися з усіма нардепами на рівні та дотримуватися регламенту. Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” піддало анафемі двох власних депутатів (батька і сина) Табалових, котрі влаштували перебіжку до партії влади. Як вважаєте робота парламенту цієї каденції може бути конструктивною?
— Коли б я сказав, що не віру, довелося вже сьогодні скласти депутатські повноваження. Звичайно, конструктивізм можливий. На мою думку, 70-80 відсотків новообраних депутатів розуміють, хто у них за плечима — це люди! Передусім це стосується мажоритарників, котрі на округах давали обіцянки народу, йшли до парламенту з програмами і отримували завдання. Тим паче, що всі хочуть жити у славній, гарній Україні. І у перспективі, вважаю, так і станеться.
Щодо “тушок”, то вони є і в опозиції, і у владі. І будуть бігати з однієї фракції в іншу. У Верховній Раді немає жодної партії, яка би мала системне бачення кожного народного депутата. Можливо, це політика і так воно має сприйматися. Натомість у бізнесі по-іншому: якщо раз обдуриш, іншої спроби не матимеш.
— Верховна Рада у тому форматі, що є сьогодні, — це фактично клуб на бізнес-інтересами. Голосування за комуністів і свободівців у деякій мірі виправдане чіткими ідеологічними принципами. Говорити, чи правильна ця ідеологія, інша справа. Яку ідеологію сповідуватиме Сергій Лабазюк?
— Нам потрібна ідеологія, але не комуністична і не свободівська. Якщо історично копнути, то Україна є багатонаціональною державою. З одного боку, нашими сусідами залишаються росіяни, з іншого — поляки. Мені завжди подобалася позиція екс-президента Леоніда Кучми — він товаришував з усіма, тобто політика багатовекторності. Нині не правильно займати позицію, підіграючи або росіянам, або європейцям.
Ідеологію України слід будувати не на національних принципах партії “Свобода”, яка, до слова, себе зарекомендувала у парламенті не з найкращого боку, а всю виборчу кампанію пройшла з гаслами. Як, і власне, комуністи, які обіцяли повернути країну народу. Вважаю, що для України варто віднайти золоту середину, яка би задовольнила б усіх. Люди хочуть краще жити і розуміють, що реальне, а що ні.
— Ви заговорили про те, що пересічні українці мріють про суспільно-політичні зміни. Кандидати-мажоритарники, у тому числі й Ви, теж виборцям обіцяли переломити ситуація після виборів. Казали, що у керівництві уряду треба проводити заміни. А під час другого сесійного дня проголосували за Миколу Азарова. Складається враження, що Вас влаштовує сьогоднішнє економічне становище в країні. Чи не так?
— Ні, звичайно. У даному випадку я відстоював господарську позицію, а не політичну. Звісно, може було зайняти позицію, яку сповідує Олег Ляшко — проти всіх. Хіба від цього стане краще жити.
Спробуймо розібратися. Хто подає до парламенту кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра? Президент. Він подав єдину кандидатуру. Я переконаний, що десь потрібно читати ситуацію і я трішки навчений це робити. І, якщо би кілька десятків депутатів не підтримали Азарова, нічого не змінилося б. У партії влади було достатньо голосів. Але, які є ризики. Президент не подасть іншої кандидатури і на три місяці уряд залишався у статусі в.о. Хто би від цього виграв? Тому не голосувати, на мою думку, було би абсурдним. Вибору не існувало.
— У цьому парламенті щось вирішувати рука регіонала Чечетова?
— Нічого вона зараз не вирішуватиме. А за допомогою журналістів потрібно слідкувати, чи дотримуються обранці закону про персональне голосування.
— Ви відвідали останню бюджетну сесію Хмельницької обласної ради, на якій прозвучала інформацію, що на кінець лютого 2013 року будуть оголошені позачергові вибори у Волочиському районі до обласної ради. Тобто Ваше вакантне місце займе інший депутат, який виграє вибори по волочиській мажоритарці. Чи вже визначилися, кого лобіюватимете на місцевих виборах?
— Я думав над цим питанням. Поки що немає конкретної кандидатури. Адже це мій рідний округ. Тому я зацікавлений, аби переможець округу був дієвим і виконував побажання громади. Між іншим, маю гарну співпрацю з міським головою Волочиська (Костянтином Черниченком, Партія регіонів — авт.), який зробив набагато більше від попередників. Він робить конкретну роботу. А його політична приналежність для мене не має значення.
— Як вважаєте, чи є майбутнє у Вашої політичної сили, яка у новій ВР втратила обличчя і позбулася будь-яких шансів на створення фракції? І чи не надходили пропозиції після виборів приєднатися до провладної або опозиційної фракцій?
— Пропозиції надходили. Але я маю власні позиції і перебігати в якісь партії за обіцянки або дивіденди, не потрібно. У мене є політичні амбіції: я тільки розпочинаю шлях народного депутата і хочу працювати на результат. Я залишаюся членом Народної партії. Також очолюю молодіжне крило цієї організації.
Маю таку мрію — трансформувати Народну партію в Аграрну партію, яка колись посідала значні позиції. І, можливо, я буду серед реалізаторів цієї задумки.
Україна, як і Хмельниччина мають аграрне спрямування. Залишається законодавчо захисти сільськогосподарського виробника.
— Кілька слів хотілося почути про перебіг Вашої передвиборної кампанії. Подейкували, що Вами стоїть Партія регіонів і особисто губернатор Василь Ядуха. Насамперед кінцевий переможний результат виявився досить хитким. Також ходили чутки про підписання таємної угоди про співпрацю між Вами і облдержадміністрацією.
— Раніше доводилося чути, що за моїм аграрним підприємством стояли Петро Порошенко, Святослав Піскун, Володимир Литвин. Насправді ж свій бізнес я побудував самостійно, цеглинка за цеглинкою.
Що стосується перебігу виборчої кампанії, то сказати, що мені допомагали, буде неправильно. Дійсно, мене приписували до Василя Степановича. Цьому просте пояснення: я був депутатом обласної ради і керівником не маленького агропідприємства. І для того, аби досягти позитивних результатів, як і у політиці, так і в бізнесі, доводилося спілкуватися з губернатором. Не скажу, що багато допомогли, але розмовляв з владою. І під час виборів також з Ядухою говорив. Однак я не є і не буду солдатом, який виконує чиїсь забаганки.
— А навіщо Вам медіа? Адже Ви придбали продюсерський центр “Ексклюзив”.
— На жаль, у Хмельницькій області мало сильних журналістів і я би хотів, щоби їх було більше. У ЗМІ прозвучала інформація, що до купівлі “Ексклюзиву” причетні особи з Партії регіонів. Спростовую цю інформацію. Це неправда. Щодо мене, то я маю стосунок до каналу, але впливати на редакційну політику не збираюся.
— Партії, які зайшли до парламенту, засвітили офіційні кошториси, що були потрачені на виборах. Скільки витратив грошей Сергій Лабазюк?
— Відверто, для себе не аналізував витрачену суму. І, можливо, й не хотів. Є виборчий фонд, там можна подивитися.
Розмову вели
Вадим Олексюк,
Віталій Тараненко.
Схожі матеріали:
- У Хмельницькому визначили 27 місць для розміщення передвиборної агітації
- ЦВК оголосила перші вибори в 21 об’єднану тергромаду Хмельниччини. Дві громади “пролетіли”
- Хмельницький комуніст: рішення Мінюсту щодо заборони компартіям брати участь у виборах порушує Конституцію
- На виборах ректора ХУУПу почалася гра ва-банк. Які шанси залишаються в Омельчука?
- Йду, щоб повернутися