Декомунізація будинків Хмельницького: думки громадськості розділилися

Офіційний сайт Хмельницької міської ради оприлюднив результати громадського обговорення проекту рішення  міськради “Про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції щодо демонтажу з фасадів будівель міста дощок, що містять інформаційні написи про діячів та події тоталітарного режиму колишнього СРСР”.

Протягом визначеного терміну громадського обговорення в управління культури і туризму надійшло два звернення – від члена Національної спілки краєзнавців України, наукового співробітника Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» Ігоря Западенка та голови Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через Культуру» Дениса Монастирського.

Зокрема, Западенко виступає проти демонтажу дощок з історичних будівель, тому що це, на його думку, не сприятиме неупередженому висвітленню історії міста (а дошки свідчать про дійсні факти з минулого) і натомість вносить пропозицію встановити нові пам’ятні дошки, що засвідчуватимуть історичні події та діячів історії України та міста Хмельницького.

Натомість Монастирський підтримує пропозицію щодо демонтажу, оскільки вищеназвані 7 дощок містять інформаційні написи про певні події та особистостей радянського періоду, які мають суперечливу історичну інтерпретацію в Україні, що в результаті може призвести до їх самовільного знищення радикальними політичними силами, особливо після набрання чинності Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки», який був прийнятий Верховною Радою України 09.04.2015.

Також за пропозицією Подільського молодіжного культурного об’єднання «У майбутнє через Культуру» після певного періоду часу та переосмислення подій, які відбуваються в сучасній Україні, можливе повернення цих дощок на будинки міста, але з їх історичним критичним описом (наприклад, злочинна роль тих чи інших дійових осіб комуністичної партії у знищенні зародків незалежної української держави в період визвольних змагань).

demontajКрім цього, свої позитивні висновки щодо усунення з фасадів будинків 7 дощок комуністичного змісту висловили топонімічна комісія міської ради і консультативна рада з охорони культурної спадщини при органі охорони культурної спадщини.

Найближчим часом проект “Про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції щодо демонтажу з фасадів будівель міста дощок, що містять інформаційні написи про діячів та події тоталітарного режиму колишнього СРСР” буде винесений на сесію міської ради.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 14

 1. Монастирский правильно говорит,надо снять обозначения мест неправдивой и нечестной истории.

  • Цілком погоджуюсь.

  • Знімемо таблички, повалимо пам’ятники і заживемо зразу по європейськи. А взагагалі “по науковому” це називається “психологія заміщення” (тобто – відволікання уваги від справжніх проблем), а “по простому” – “перевод стрілок”.

 2. хай цей перший збере таблички і почепить собі в кімнаті

 3. той западенко якийсь трохи хворий. він в курсі взагалі що СССР розпався??

  • А хворий якраз ти. Ну і що шо СРСР розвалився ?. В Іспанії стоять памятники Франко і ніхто їх не руйнує. Руйнувати вміють тільки таке бидло як ти. І ти ще в Європу хочеш. Таких як ти туди без намордніка не впускають.

 4. Усі міста Хмельниччини, у яких були розташовані радянські військові гарнізони- кубла “ватників”, лейтмотивом яких є “ех, харашо в стране савєцкай жить!” Тому немає чого дивуватися їхньому супротиву декомунізації. До прикладу-і Шепетівці минулого, 2014 року на День Прапора і на День незалежності не було вивішено жодного українського прапора ,за винятком тих установ, на яких вже ніяк не можна було не вивісити-військкомат та обидві ради. І досі в місті функціонує музей більшовистського холуя і українофоба Островського. Ганьба!

 5. За твором “холуя та українофоба”, як ви висловились, у багатьох країнах світу виховують школярів. А у нас нічого не вміють створити власного, зате ладні все зруйнувати і знищити “до основанья”. Типова позиція войовничого люмпена, який лише й уміє, що рвати на грудях вишиванку і паплюжити “совок”.

  • майн кампф також багато людей читає, то що зараз таблички Гітлеру чіпляти. прибрати всі тоталітарні символи з міста геть.

 6. Якщо дотримуватися логіки пана Западенка, то по області також потрібно розвішати таблички про події часів нацистської та польськорї окупації області.

  • І Проскурівську назвати Гітлерштрасе. А що це ж історія.
   Немає місця тоталітиризму ні нацистському ні комуністичному.

  • За твоєю логікою нам потрібно і памятник Б. Хмельницькому демонтувати, він ж був за Расею А ще І. Франко писав таке: мене сьогодні образили, назвавши мене українцем, який же я українець, я ж русин. Може й І. Франку після цих слів демонтуємо всі памятники. А кругом поставимо памятники такому дибілу як ти.

 7. Комуністичне сміття вже давно пора прибрати.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.