Не по-божому, або Як релігійна структура влізла в комунальну школу

Офіційно церква в Україні відділена від держави та її інституцій. Люди в рясах не втручаються у діяльність влади, сповідуючи принципи свободи віросповідання кожного громадянина або чиновника та його право особисто вибирати ту чи іншу конфесію. Влада в особі місцевих керівників намагається дотримуватися золотого правила — бути лояльною до всіх релігійних громад.

Та шальки рівноваги з невідомих причин похитнулися у славному місті гетьмана Богдана Хмельницького. Тут деякі депутати міської ради зіграли в авантюру, підставивши передовсім реноме тимчасового господаря міста Костянтина Чернилевського. Звісно, можливо ми помиляємося, і пан з приставкою “в.о” причетний до покривання схеми вмонтування релігійної церкви у комунальний навчальний заклад під прикриттям нікому невідомої громадської організації. Але все по порядку.

У Хмельницькому на вулиці Рибалка 14/1, поміж сірих багатоповерхівок, розкинулася середня загальноосвітня школа І-ІII ступенів №25 імені Іван Огієнка. Заклад чималої комплекції сіє зерна освіти і науки тисячам з хвостиком учнів. Одним із приміщень школи, яке здається в оренду, зацікавилися “цікаві” люди. Виявляється, що останній орендар, котрий тут “жив” протягом десяти років, достроково розірвав договір оренди комунального майна.

25 школа. Фото НГП

25 школа. Фото НГП

— Наша школа здавала в найм архітектору 200 “квадратів” незадіяного приміщення. Справа в тім, що це цокольна будівля з окремим входом і фактично з моменту створення школи (1985 року — НГП) ми її не використовували. Коли пішов орендар, навчальний заклад, який щомісячно отримував 3 тисяч гривень коштів від оренди, просигналізував управлінню комунального майна про вивільнення приміщення, — сказав НГП директор закладу Іван Душкевич.

Він зізнався, що нові потенційні орендарі обіцяли задіяти 200 “квадратів” під відкриття дошкільної групи з підготовки дітей до школи. Натомість розігралася справжнісінька детективна історія.

— Днями телефонує до мене начальник міського управління освіти Валерій Олійник і цікавиться, що це за приватну школу я відкрив у своєму навчальну закладі. Відповідаю, що вперше чую і не розумію про що йдеться, — переповідає розмову пан Душкевич.

Як з’ясувалося, зелене світло на новий заклад релігійного типу видали… депутати Хмельницької міської ради. На засіданні сесії ради 8 квітня цього року вони ухвалили рішення про передачу в тимчасове безоплатне користування приміщень міської комунальної власності. До невеликого переліку, що були прописані у проекті рішення, потрапили доповнення начальника управлінню комунального майна і депутата від “Батьківщини” Володимира Івашка.

Він заздалегідь до сесії рішенням колегії міської ради провів, на перший погляд, непримітні зміни. Згідно з пунктом 1,5 доповнень проекту рішення, пропонувалося надати в тимчасове безоплатне користування приміщення міської комунальної власності строком на два роки громадській організації “Мої обрії” на вулиці Рибалка 14/1 корисною площею 207,6 кв. м під освітній заклад. Колегія ради на чолі з Чернилевським, не занурюючись у деталі, шляхом “одобрямсу” відправила “поправку Івашка” на сесію.

11094134_827212174032320_2074235491_n

А там закрутилося-понеслося… Всім тілом під ще нестворений освітній заклад ліг “солодкий” бізнесмен Хмельницького, у минулому депутат міської ради Валентин Гакало. Як стверджують очевидці, він почав переконувати обранців у необхідності цієї приватної школи (презентація зводилася до того, що це буде заклад релігійних громад — НГП) на території вже існуючого комунального навчального закладу. Подейкують, що підтримали бізнесмена у благих намірах і депутати ради Сергій Мандзій, Оксана Кольгофер і Олег Певнєв. До речі, 25 школа входить у межі виборчого одномандатного округу, на якому 2010 року переміг пан Мандзій.

Врешті-решті, “за” платну школу назбиралося 39 голосів із 49 присутніх. Та після такого бравурного голосування депутати підписалися під нівелюванням законів і Конституції України. За цією законодавчою ганьбою, по суті, приховали лобізм однієї з конфесій Хмельницького, створивши парникові умови для розведення нової релігійної розсади.

Наші твердження будуються на доступній інформації в Інтернет-мережі. Так, за даними Єдиного державного реєстру, засновниками громадській організації “Мої обрії” є Валентин Гакало і його дружина Ірина Гакало. Ця ГО зовсім молода — створена 20 лютого 2015 року. Адреса реєстрації — м. Хмельницький, вулиця Проспект Миру, 92Б.

gakalo

Саме за цією пропискою активно діє “Церква Благодать Христа”. Дана організація входить до структури церков християн віри євангельської-п’ятидесятників.

qkxtmzcSXWA

tcerkva

Свого часу ця конфесія відіграла велику роль у життя сім’ї Гакал: чи то чудодійне зцілення, чи то збіг обставин, але пані Гакало відпустила важка хвороба. З того часу родина бізнесменів усіляко допомагає і підтримує цю релігійну церкву. Тож можливе створення нового освітнього закладу на території комунальної школи під прикриттям ГО “Мої обрії” — це чергова данина церкві за спасіння. Або вміле використання прихожан Гакал іншими особами.

Разом з тим, українське законодавство забороняє подібні “жертовні речі”. Зокрема, стаття 9 “Закону про освіту” гласить: “Навчальні заклади в Україні незалежно від форм власності відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер…”. Майже дублює його інший закон про свободу совісті та релігійні організації, прийнятий 1991 року. Стаття 6 цього Закону говорить, що школи відокремлені від церков і релігійних організацій.

За даними “Незалежного громадського порталу”, група депутатів міської ради взялася виправляти помилки “більшовиків” ради. Щоб якось вийти з меншими репутаційними втратами, заходилися ініціювати засідання постійної депутатської комісії з питань освіти, на яку запросити всі сторони. Директор школи Іван Душкевич додав, що зі свого боку направив листа Чернилевському з проханням розібратися у цій ситуації.

Незалежний громадський портал.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 68

 1. Ці плітки породжує те, що у нашій мерії завжди щось не договорюють. Зник памятник, давно вже не працює баня, приймаються якісь рішення без обговорення все тихо ша! Людям потрібно розтлумачувати, не соромитись говорити і не буде виникати стіки питань

  • Ну да, рассказывать надо, но еще и интересоваться надо. Мои родственники с улицы коммунаров возмущались, что втихаря улицу переименовали. Я хотел тоже подключиться, а потом поискал историю переименования и не стал их поддерживать. О намерении переименовать улицы было сообщено на разных городских сайтах, в прессе, на телевидении и по радио, даже был проект решения к которому можно было дать свои предложения, этот проект висел на сайте больше месяца. Я отказался помогать родственникам. Сколько в гости к ним ни прихожу всегда какое-то серийное мыло по телику смотрят, никогда новости не смотрят, никакие. Говорят, что нервы берегут. А потом кричат, что что-то без них сделали. Не понимаю таких людей. Надо интересоваться. Нельзя быть такими безразличными к общественным делам. А если безразлично, то не надо возмущться.

   • Вітя Савчук самий крутий депутат, він ніколи не турбується про себе, тільки за людей. Родичам не помагає, вікіпедію читає. Розумний і активний депутат. Треба Вітю мером, або губернатором. Вітя давай, давай.

    • Если это адресовано мне, то вы ошиблись, моя фамилия не Савчук и я, слава Богу, не депутат и не собираюсь им быть, никогда.

 2. 1.Очевидно, що неЗАЛЕЖНИЙ громадський портал насправді ЗАЛЕЖНИЙ НЕгромадський, оскільки відстоює інтереси не громади, а конкретних дядьків, які замовляють подібного роду статті-лобуду. Є велика підозра, що стаття замовна і за цим стоїть Віткор Байдич і Ко, який свого часу якраз-то і не по-божому віджав собі крісло директора гімназії №2

  2.Стаття низькофахова, оскільки автор відверто маніпулює інформацією, фактами і інформацією особистого характеру, сплітаючи це все в одну купу під вигідним йому кутом. Звідси, або автор невіглас і непрофесіонал або страшний цинік, який готовий за певну вигоду обілляти брудом, не розбираючись в суті і деталях. Якби було по-іншому, то неЗАЛЕЖНИЙ громадський портал підписавши вказав би автора, а не ховався, не ставив би її в топ навмисне, а САМЕ КРАЩЕ – звернувся б до ініціаторів проекту і взнав би їхню думку спочатку, щоб мати об’єктивно дві сторони. Цього всього немає, тому очевидно, що стаття замовленна і низькофахова.

  3. Автор мав би піднатужитися і висвітлити, що ідею відкриття загальноосвітньої школи з християнською складовою в програмі ініціювали окрім громадської організації на лише загадана Церква “Благодать Христа”, а ще 8 християнських громад міста різних конфесій, які об’єднують тисячі хмельничан, які якраз і є частина громади, яка має законодавче право на такі проекти і підтримку.

  4. Автор зробив декілька тверджень, які насправді можуть бути лише результатом його заангажованих припущень і уяви, а не реальним фактом. Таким чином виставив у негативному світлі як сім’ю Гакало так і церкву “Благодать Христа”. А дана церква утворена і функціонує абсолютно законно, входить до складу Церкви Християн Віри Євангельської України яка є п’ятою конфесією в Україні і має свій авторитет та шанування на державному рівні і в співпраці з іншими конфесіями. Церква “Благодать Христа” окрім іншого підтримує різні соціальні проекти, відправила не один десяток тон допомоги нашим військовим, витратила не одну тисячу на допомогу в АТО, біженцям, на продуктові набори в самій зоні АТО і багато іншого. Але всього цього автор не знає і не розкаже, бо він наживо в очі навіть не бачив церкви “Благодать Христа” і її людей та служителів. Зате написав купу висновків. Чому? Бо так попросили.

  4. За такими ідеями і проектами міська влада повинна сама бігати і сприяти, а не блокувати. І якраз 39 голосів ЗА, це і є підтримка, але тих декілька людей, що закрутили всю цю епопею протистояння все одно програють, бо воюють проти доброго і світлого.

  5. Частині тих, хто коментує проста порада – звикніть уже нарешті, що в нашій країні окрім православ’я та католицизму також поширений пртестантизм. І різні євангельські церкви – це такі ж самі люди і громадяни, які будують цю країну, переживають за не і їх потрібно поважати і рахуватися. Несприйняття інших по віросповіданню – це продукт совка. І навпаки, коли ми в співпраці, то можемо зробити набагато більше, щоб підняти Україну на ноги і подолати багато соціальних, духовних і моральних проблем. Зараз не час сваритися. Час співпрацювати! Всього доброго Вам!

  • В принципе, вроде как в Европу идем, должны быть толерантные. Но это пока на словах, на деле другое. Потому и безвизовый режим с ЕС все время откладывают, наверное добрых дел у нас не густо, с Европы не видно, да нам самим порой не видно. Но протестантские церкви тоже должны понять. Они начинали здесь свою деятельность с того, что пытались доказать православным, что у православных неправильная вера. Это было не правильно, сейчас вроде такого нет, но это запомнилось всем и не забылось. Поэтому обвинять не надо, надо показать, что протестанты тоже толерантные. Может и отношение было бы другое к данному вопросу.

 3. Не суди,да не судим будешь,знакомая для всех истина.Вероисповедание у каждого свое,а намерения действительно разные.Никто не виноват,если бы не классы в школе,то и резонанса не видать.Отдельно от школы и доказать,что и эти школы имеют право на жизнь.А по поводу семьи ,которая хотела сделать доброе дело,честь им и хвала,они безотказно помогают всем,кто к ним обращается.Побольше бы таких людей и не важно протестанты они или другой веры.СПАСИБО!

 4. правільніше зробити в приміщенні школи гуртки або дитячий басейн, а церковній громаді надати інше нежитлове окремо стояче приміщення…. взагалі дивує ситуація, коли місце віддають безкоштовно під церкву, а потім на цій ділянці будується маленька капличка і 2 або більше приватних багатоповерхівок… цей дерибан розпочав Прокопець, продовжують інші…

 5. чернилевський – порядна людина, а от івашка і гоп-кампанію потрібно давно садити

 6. Чернилевський хороший,Леніна продав із пані з кладовища,бійцям з АТО землю не дав, бо немає земель,тільки для своїх,землю не дав мусульманам,бо боїться,Василишина не може вигнати ,бо хабарі йому носить і все це можна продовжувати.То нафта ти потрібен тоді?

  • Нема чого мусульманам роздавати. вони по одному паспорту всі живуть і дуже негативно ставляться до українців. Це люди відчувають. в Европі пробують керувати, ми ж бачимо. нехай покажуть, що вони толерантні, не показують, злі.

 7. про леніна- якби була нормальна міліція-це встановлюється за 5 хвилин ( по -перше, директор, на територіїзакладу якого зберігався ленін- повинен давно сидіти в СІЗО під слідцтвом; по Івашку- звертаємось до керівника міської Батьківщини Бірюка: Лев Васильович – виженіть це падло з позором з Батьківщини! Він і йому подібні клеймує партію

 8. чернилевський сам не може нічого зробити, а стара крманда Мельника рулить містом як циган крутить сонцем

  • Та нормальний Чернілевський. Кого хочете, такого щоб бив і матюкався? Шо за народ? Ніколи не вгодиш нам. В місті порядок і чисто і все працює. Все нормально. І все-таки нема чого мусульманам роздавати. вони по одному паспорту всі живуть і дуже негативно ставляться до українців. Це люди відчувають. в Европі пробують керувати, ми ж бачимо. нехай покажуть, що вони толерантні, не показують, злі.

 9. В быту мусульмане нас считают неверными. Может они и не плохие люди, но когда их много они очень жестокие, у нас другой мир. Они же не хотят перенимать наш стиль жизни, они навязывают свой. И в мусульманском мире часто казнят христиан, вот и последний случай. Как-то не верится им. Они захотят нас вытеснить, они же даже не скрывают этого. Это наша земля и они должны уважать наши традиции. Мы же не претендуем на их земли и страны.

 10. ВСЕ родственники баба Зои работают на кладбище,Чернилевский с ней очень связан,А Мельник жмет из Киева,если бы это была другая тетка,она была уже сидела за дядю Ленина,а так деньги поделили и радуются.Вот вам демократия,люстрації, где Вишневская,пусть разберется или она работает тогда,когда ей платят?

 11. Не дай Боже!Мусульмане це інший світ,в очі посміхатися, а самі роблять свої чорні справи.Народжують по 6 дітей,збільшуючи кількість щорічно.Наших дівчат зваблюють.Ми для них ніхто.Мечеті не повинно бути,а все решта школи,садочки може.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.