І знову про децентралізацію

24-26 березня 2015 року у місті Страсбург (Франція) пройшла 28 сесія Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.

Серед 19 питань порядку денного, українське питання на першому місці – постмоніторингова діяльність України, проведення реформи місцевого самоврядування. Під час засідання Моніторингового комітету у своєму виступі я повідомив, що в української делегації є впевненість, що до кінця поточного року Україна проведе децентралізацію влади та виконає взяті на себе вимоги Європейської Хартії про місцеве врядування. Буде проведена конституційна реформа, прийнятий пакет законодавчих актів, відкриті урядові офіси реформ в областях і т.д. Але складніше буде на практиці. В свій час, наша добра сусідка Польща отримала від Євросоюзу 25 млрд. євро технічної допомоги під  подібну реформу. У нас такого ресурсу немає.

Окрім того, в Україні йде війна, нав’язана нам східним російським сусідом і це негативно впливає на економічний стан держави. Але в нас іншого шляху немає. Ми вдячні нашим колегам по Конгрусу за підтримку України, не зважаючи на ту потужну дезінформацію, яка поширюється російськими мас-медіа та російською делегацією. Разом з вами, ми, українці, країну не здамо.

Під час розгляду даного питання мені сподобався виступ Президента Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, який підтримав Україну в проведенні реформи місцевої влади і висловився лише за децентралізацію, відкидаючи навіть можливість обговорювати федералізацію України, яка нав’язується нам російською стороною. Україна, щоб зберегтися, повинна за конституційним устроєм залишатися унітарною державою. В Раді Європи насторожено ставляться до намірів України перенести місцеві вибори, які мають відбутися 25 жовтня 2015 року. Це ключова вимога. Реформа місцевого самоврядування не позбавить країну від всіх бід. Не потрібно її ідеалізувати. Труднощі та проблеми у нас попереду. Обрані керівники на нових виборах автоматично не перетворяться в ангелів-охоронців. Але світовий досвід вчить – якщо все провести системно та програмно, нашим людям жити стане краще.

Поки що наші люди бояться змін меж населених пунктів. Потрібно довести переваги укрупнення територіальних громад. Планується це зробити за принципом: «одна громада із шести». Це приблизно нова місцева громада із 20 тисячами жителів. В країнах Польщі, Швеції, Німеччини, Данії, Прибалтики це дало економічний ефект. Є свої гроші, є бюджет розвитку, є прогрес.

Закон про добровільне об’єднання громад вже підписаний Президентом України і вступив в законну силу. Хто перший? Поки йдуть розмови, готуються плани об’єднань. Уряд України розробляє заходи, які будуть стимулювати територіальну громаду до об’єднавчого процесу через виділення їм землі із державного кадастру, додаткових коштів із державного фонду регіонального розвитку.

Ті громади, що об’єднаються добровільно, виграють, решта будуть об’єднуватися примусово. Ми не єдині в такому підході – країни Європи це вже пройшли раніше.  Єдина Німеччина в свій час об’єдналася добровільно за планом, запропонованим Бундестагом. Але це ж німці. Твердо знаю, що в цій справі не повинно бути імітації. Для успішного розвитку потрібна здорова конкуренція, а вона буде лише тоді, коли будуть реально запущені об’єднавчі процеси.

Віталій Олуйко, представник України в Конгресі місцевих 

і регіональних влад Ради Європи, 

депутат Хмельницької обласної ради.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Олуйко

Віталій Олуйко

Представник України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, депутат Хмельницької обласної ради

Один коментар

  1. Громады объединяются, крепнут, проводят исследования, стараются не выбиваться из сроков, перенимают опыт соседних стран ЕС, анализируют за счет чего улучшить энергоэффективность и возможности отказа от использования импортируемого газа, предлагаемые компенсационные модели и их обоснованность, готовятся получить на местах часть полномочий Государственной архитектурной комиссии.

    Сейчас Правительству важно сконцентрироваться на доработке и расширении блока подлежащих компенсациям со стороны государства не газовых источников генерации: солнечные панели, ветряные станции, технологии, использующие приливы/отливы hydro- и т.п. ?:)

    http://www.segodnya.ua/politics/pnews/kak-v-ukraine-prohodit-decentralizaciya-599227.html

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.