У “Вікіпедії” промовисто говориться, чим має займатися система споживчої кооперації в Україні: “Діяльність Укоопспілки базується на ідеологічній основі взаємодопомоги між учасниками організації, взаємодії з метою ведення успішної економічної діяльності, подальшого розвитку кооперативного руху та кооперативної демократії”.
Натомість в умовах дикої приватизації і перерозподілу сфер впливу майно споживспілки перетворилося на наркотик, під залежність якого хочуть потрапити різні скоробагатьки. Схема відома і апробована: успішні заводи, підприємства та фабрики доводяться до банкрутств, на металобрухт вирізаються основні засоби виробництва, а виручені кошти ріками течуть до приватних кишень.
Один із флагманів кооперації на Хмельниччині — Деражнянський плодоконсервний завод — сьогодні переживає не найкращі часи. Переможець загальноукраїнських конкурсів і постійний учасник агровиставок став заручником внутрішньої боротьби між керівництвом Хмельницької обласної спілки споживчих товариств та вже колишнім директором заводу і місцевим мешканцем Віліяном Сінькевичем.
Нині на території заводу утворилася така собі держава в державі — Сінькевич викупив цех із виробництва яблучного концентрату. Облспоживспілці належить діючий цех, де розливають соки. Інші цехи — м’ясний, рибний, рослинний та ями для закваски — знаходяться, м’яко кажучи, у неробочому стані. Частина складських приміщень, які теж є власністю спілчан — напівзруйновані.
Наприкінці грудня 2014 року голова правління облспоживспілки Віктор Філіпчук звільнив Сінькевича з посади директора Деражнянського плодоконсервного заводу. Офіційна версія — через закінчення терміну контракту.
Заміну знайшли одразу — виконувачем обов’язків директора заводу став Роман Грицак, який з Хмельницького. Роман Володимирович закидає своєму попереднику Сінькевичу приватизацію одного із цехів, заганяння заводу у кредитну боргову яму та використання заводських робітників приватною фірмою екс-директора. Усе це підкріплює аудиторською перевіркою, проведеною 15 січня 2015 року.
Звільнений директор подався до суду оскаржувати, на його думку, незаконне звільнення. Сінькевич вважає, що керівництво облспоживспілки шляхом внесення змін до статуту заводу, має намір його продати. І додає: новий менеджмент в особі Грицака приступив до вирізання підприємства.
Працівники деражнянського заводу також б’ють на сполох: вони направили звернення у правоохоронні інстанції та звернулися до обласної влади з проханням втрутитися у непросту ситуацію. За їхніми словами, з приходом нового керівника виробництво продукції зупинилося.
“Якраз перед призначенням Грицака завод виробляв тушонку. Ми підготовлювали банки для закрутки. Однак через зміну керівництва нам не дозволили закінчити випуск продукції під контрактне замовлення. Пропало близько 400 кілограмів м’яса”, — наголосили робітники.
Незалежний громадський портал.