Вже декілька місяців річка Південний Буг у Хмельницькому потерпає від сильно забруднення. Загинула не лише маленька риба, а й велика, оскільки забруднюючі речовини осіли на дні. Декілька днів тому, після розтання льоду вода була чорного кольору з їдким смородом.
Голова хмельницької обласної організації Українського товариства охорони природи Юрій Резніков вважає, що місцева державна влада самоусунулась від управління, контролю та вирішення екологічних проблем міста та області.
“Під самим носом влади тече каналізація, а жодної реакції немає. Реакція мала бути така: хтось має відшкодувати збитки нанесені шляхом забруднення води, хтось має приступити до ліквідації наслідків забруднення води. На мій погляд, вони дуже великі. Якщо забрудення справді йде з наркевицького цукрового заводу, то ця вода мала потрапити в верхній став, що в Гречанах, де стоки могли розбавитись, та другий став, де є Хмельницький пляж. Якщо дві такі великі водойми не могли розбавити стоки, значить вони були дуже агресивні і концентровані”, – наголосив еколог.
На думку Юрія Резнікова, реакція влади на екологічну катастрофу у Південному Бузі нульова. Він переконаний, що по факту забруднення річки має бути заведена кримінальна справа, також має бути встановлено хто забруднив та чим, коли почалось і коли припинилось забруднення, чи припинилось воно взагалі. Має бути чітко оголошено – хто саме забруднив річку.
“Та легенда, яку вони намагаються навішати нам на вуха, що вони не мають права робити перевірки підприємств… Як еколог з дуже великою практикою оперативної роботи, скажу, що на підприємство не обов’язково і заходити. Вода тече зверху донизу, за паркан, по течії, до річки. Інспектор завжди може зафіксувати це, набрати проби, знайти свідків, скласти акт навіть не заходячи на підприємство”, – переконаний Юрій Резніков.
Заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко запевняє, що всі можливі заходи були вжиті.
“Ми не отримали дозвіл з Кабінету Міністрів на проведення перевірок “підозрюваних підприємств”. Але роботи там ведуться. В понеділок почався спуск заплави Південного Бугу. Буде відбуватись природна промивка водойми. Є спеціальні графіки цих скидів. Після завершення першого спуску буде знову набрання води, і знову спуск. Двічі це буде зроблено точно. Міське житлово-комунальне управління веде контроль за притоками, що впадають в озеро”, – розповів посадовець НГП.
В міському управлінні екології також запевняють, що перевірки та забори води ведуться наскільки це можливо. Підозри у забрудненні падають на певні підприємства, що знаходяться вище по течії річки Південний Буг. При попередніх перевірках Державною екологічною інспекцією в Грузевиці по течії Бугу від Хмельницького до Наркевицького цукрового заводу у аналізах води були виявлені речовини, які притаманні цукроварінню – сапоніни.
“При перевірці води починаючи від села Наркевичів одній з приток Південного Бугу було виявлено, що джерелом забруднення міг бути цукровий завод. Ми звернулись у Кабінет Міністрів, щоб нам надали дозвіл на перевірки, щоб довести, що це саме цукровий завод чи якесь інше підприємство забруднює воду. Щоб побачити скільки скинуто, яка розбавленість потрібні якісь дані, аби нарахувати збитки. Поки не дадуть дозвіл на цю перевірку не можна нікого наказати. Збитки нараховуються на підставі результатів аналізів”, – бідкається Інна Куцка.
Наразі для очищення річки вирішили наповнити та спускати водосховище по 10-15 см щодня до відмітки 1,2 м. В управлінні екології та контролю за благоустроємсподіваються, що у Кабміні зрозуміють, що не можна відміняти позапланові екологічні перевірки.
“Можна все заборонити, але до позапланових екологічних перевірок звертаються особливих випадках, коли проблема справді назріває. Вони необхідні. Екологічне законодавство має працювати у будь-яких ситуаціях. Бо зараз з цим є велика проблема – всі безкарно що хочуть те й роблять”, – каже заступник начальника управління з питань екології та контролю за благоустроєм Хмельницької міської ради Інна Куцка.
Усі фото Афіни Черкезової, НГП.
Схожі матеріали:
- У Хмельницькому рівень концентрації шкідливих елементів у повітрі “зашкалює” – моніторинг
- Сімашкевич звернувся до Генпрокуратури, обласної влади і просить вплинути на місцевий спиртозавод, який забруднює екологію
- “Славутський комбінат “Будфарфор” сплатив понад мільйон за забруднену екологію
- У Кам’янець-Подільському районі третій рік не можуть визначитися, куди подіти 150 т хімікатів
- Хмельницькі екологи виступають за введення десятирічного мораторію на видалення зелених насаджень