На річку Південний Буг чекає екологічна катастрофа. Хто за це відповість?

Вже декілька місяців річка Південний Буг у Хмельницькому потерпає від сильно забруднення. Загинула не лише маленька риба, а й велика, оскільки забруднюючі речовини осіли на дні. Декілька днів тому, після розтання льоду вода була чорного кольору з їдким смородом.

Голова хмельницької обласної організації Українського товариства охорони природи Юрій Резніков вважає, що місцева державна влада самоусунулась від управління, контролю та вирішення екологічних проблем міста та області.

1

“Під самим носом влади тече каналізація, а жодної реакції немає. Реакція мала бути така: хтось має відшкодувати збитки нанесені шляхом забруднення води, хтось має приступити до ліквідації наслідків забруднення води. На мій погляд, вони дуже великі. Якщо забрудення справді йде з наркевицького цукрового заводу, то ця вода мала потрапити в верхній став, що в Гречанах, де стоки могли розбавитись, та другий став, де є Хмельницький пляж. Якщо дві такі великі водойми не могли розбавити стоки, значить вони були дуже агресивні і концентровані”, – наголосив еколог.

На думку Юрія Резнікова, реакція влади на екологічну катастрофу у Південному Бузі нульова. Він переконаний, що по факту забруднення річки має бути заведена кримінальна справа, також має бути встановлено хто забруднив та чим, коли почалось і коли припинилось забруднення, чи припинилось воно взагалі. Має бути чітко оголошено – хто саме забруднив річку.

“Та легенда, яку вони намагаються навішати нам на вуха, що вони не мають права робити перевірки підприємств… Як еколог з дуже великою практикою оперативної роботи, скажу, що на підприємство не обов’язково і заходити. Вода тече зверху донизу, за паркан, по течії, до річки. Інспектор завжди може зафіксувати це, набрати проби, знайти свідків, скласти акт навіть не заходячи на підприємство”, – переконаний Юрій Резніков.

2

Заступник голови облдержадміністрації Володимир Кальніченко запевняє, що всі можливі заходи були вжиті.

“Ми не отримали дозвіл з Кабінету Міністрів на проведення перевірок “підозрюваних підприємств”. Але роботи там ведуться. В понеділок почався спуск заплави Південного Бугу. Буде відбуватись природна промивка водойми. Є спеціальні графіки цих скидів. Після завершення першого спуску буде знову набрання води, і знову спуск. Двічі це буде зроблено точно. Міське житлово-комунальне управління веде контроль за притоками, що впадають в озеро”, – розповів посадовець НГП.

3

В міському управлінні екології також запевняють, що перевірки та забори води ведуться наскільки це можливо. Підозри у забрудненні падають на певні підприємства, що знаходяться вище по течії річки Південний Буг. При попередніх перевірках Державною екологічною інспекцією в Грузевиці по течії Бугу від Хмельницького до Наркевицького цукрового заводу у аналізах води були виявлені речовини, які притаманні цукроварінню – сапоніни.

“При перевірці води починаючи від села Наркевичів одній з приток Південного Бугу було виявлено, що джерелом забруднення міг бути цукровий завод. Ми звернулись у Кабінет Міністрів, щоб нам надали дозвіл на перевірки, щоб довести, що це саме цукровий завод чи якесь інше підприємство забруднює воду. Щоб побачити скільки скинуто, яка розбавленість потрібні якісь дані, аби нарахувати збитки. Поки не дадуть дозвіл на цю перевірку не можна нікого наказати. Збитки нараховуються на підставі результатів аналізів”, – бідкається Інна Куцка.

4

Наразі для очищення річки вирішили наповнити та спускати водосховище по 10-15 см щодня до відмітки 1,2 м. В управлінні екології та контролю за благоустроємсподіваються, що у Кабміні зрозуміють, що не можна відміняти позапланові екологічні перевірки.

“Можна все заборонити, але до позапланових екологічних перевірок звертаються особливих випадках, коли проблема справді назріває. Вони необхідні. Екологічне законодавство має працювати у будь-яких ситуаціях. Бо зараз з цим є велика проблема – всі безкарно що хочуть те й роблять”, – каже заступник начальника управління з питань екології та контролю за благоустроєм Хмельницької міської ради Інна Куцка.

Усі фото Афіни Черкезової, НГП.

Теги: ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 18

 1. З боку контролюючих органів, на підставі звернення громадян, проводиться позапланова перевірка усіх можливих стаціонарних та пересувних забруднювачів річки Південий Буг без подання до Кабінету Міністрів. Краще це робити з журналістами ( знаючи наших перевірників). Чому це не відбувається:
  1.) У нас немає навіть спеціалістів які здатні відібрати пробу. А якщо і відбере то незнає куди її нести і що знею робити.
  2.) Джерело забруднення уже “профінансувало” затримку для їх перевірки.

  • а ти чув як Яценюк сказав: побачите перевіряючих, гонять їх в шию.
   позапланова перевірка можлива тільки з дозволу Кабміну.

   • Для того що провести позапланову провірку, потрібно спочатку дізнатися кого перевіряти, тобто висунути підозру. А щоб взяти пробу води в річці ( і оприлюднити результати) потрібно мати тільки знання та навики.

 2. Все що зараз відбувається, точніше не відбувається навколо даної проблеми, свідчить про низький рівень фахової підготовки наших екологічних інспекторів ( влаштувались на роботу по знайомству).
  Відсутність у них морально-естетичних цінностей, які притаманні при вирішені даної ситуації.

  • Останній коментар – в точку! Інспектори тільки розказують, що ні чого зробити не можуть, а шляхів вирішення проблеми шукати не має жодного бажання! Бо що там попереду? Покращення екологічного стану річки!? Воно мені треба. А бабло де? Гуменюк зробив з екоінспекції бізнес-корпорацію, але що ж може зробити з неї хапуга-олігарх?

  • Державна екологічна інспекція і Міністерство екології повернули на посаду голови екологічної інспекції в області Гуменюка.
   от вам і “здрасті”.
   цей наінспектує.
   друг Резнікова і Ядухи

 3. Я не еколог і не екологія, але погоджуюся з тим, що спеціалістів справді там немає (бо їх немає ніде), а по-друге, міська, або й обласна влада знають, хто це зробив, але “по-дружески за отдельную плату” їх покривають. Так було завжди, так і залишилось, на жаль.

  • Проби води ми робимо кожен день, пости розміщені на вході в став.
   Область нас товче за бездіяльність кожен день кілька разів. Готують звільнення.
   Робиться промивка водойми, очистка.

   Але перевірити підприємства ми не можемо. Чекаємо дозволу Кабінету Міністрів. Тоді порушники буду виявлені і покарані.

   • Сподіваюся Ви саме та людина, яка зацікавлена у вирішені даної катастрофи. Зробіть це як найшвидше.

 4. Вчора ввечері їхав додому, зупинився на камянецькій в районі ТЦ “Оазис”. Вийшов з машини і мало не впав. Вітер віяв з річки. Сморід неймовірний.

  • Я коли перший раз запах цей відчув, їхавши в маршрутці на роботу, подумав що хтось сильно “злякався” чи то спуску з вулиці М.Рибалка, чи то переїзду через міст, при цьому люди в маршрутці дивились один на одного)))), шукаючи винуватця смороду. Але коли це повторювалось кожного дня і в одному і тому ж місці, я зрозумів що навряд чи це співпадіння)))))

 5. А где “РІДНЕ МІСТО”, где фонд Кольгофера ??? Хотят делать всё для людей. Отличный шаг для пиара… Господа казнокрады, флаг вам в руки ! Я проезжал возле “Оазиса” с пассажирами, и подумал что кто-то из них выпустил “шептуна”, начал их стыдить. А они наотрез пошли. Теперь понял откуда запах, зря орал.

  • АГОВ, ти здоровий?
   що вони можуть, хіба перднути в калюжу, щоб ще більше смерділо.
   тут не тема для піару, тут треба річку чистити

 6. Бесполезно что либо чистить – само физическое присутствие хохлов на этой территории оскверняет и загрязняет ее , Выход один – истребить эту нацию из канализации , т.е хохлы должны исчезнуть , как вид животных.

  • “Москаль – це не житель росії. Це та падлюка, яка живе на Україні і йому все не подобається: ні їжа, ні мова, ні наші вродливі жінки. Але і до росії ця тварюка їхати не хоче.” – ЦЕ ПРО ТЕБЕ “ИСТРИБИТЕЛЬ”.

  • Нажаль люди з таким мисленням як “вітальки-истрибителя” керують деякими Державними органами влади як на місцевих рівнях так і на Центральних органах виконавчої влади. Такі люди за 20 грн. знищують усе що тільки можна знищити. Можлива і проблема з Бугом була би вирішена, але напевно там є теж “вітальки”, які зумисно знищують екологію нашого міста.

 7. з річкою треба щось робити, терміново

 8. А ніхто з СБУ не замислювався що потравлена гнила риба – основа для спалаху холери. Чим це не акт саботажу від таких як вищезгаданий віталик – долбодятел, особливо зараз, коли війна і вибухають терактами міста України?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.