Експеримент хмельницького ДАІ: як виховати універсального правоохоронця

З легкої міністерської руки над хмельницькими даішниками розпочався кількамісячний експеримент-випробування. За задумом Міністра МВС Арсена Авакова, замість добре знайомих міліціянтів з жезлом має з’явитися нова патрульна поліцейська служба, оснащена новими автомобілями, обладнанням — а головне новими функціями. Відтепер компанію даішникам складуть представники патрульно-постової служби, яких у короткий термін мають витренувати правилам дорожнього руху та іншим азам служби ДАІ.

Незалежний громадський портал зустрівся із заступником начальника обласного ДАІ Віталієм Квашою, який охоче поділився секретами цього експерименту. Віталій Іванович для Хмельницького — нова людина, яку командирували зі столиці слідкувати за перетвореннями і змінами у ДАІ.  Він зауважив, що експеримент має запрацювати на повну силу після Нового року. Сьогодні ж тривають навчання об’єднаної служби, а самий практичний курс на вулицях обласного центру займає лише 9 годин удень.

Фото Ксенії Орлової, НГП

Фото Ксенії Орлової, НГП

— У Хмельницькому реалізовується експеримент з реформування ДАІ шляхом злиття патрульно-постової служби і державтоінспекції. Як він дається і чи є внутрішній супротив?

— Працюємо за трьома етапами. Підготовчий етап проходив з 1 до 23 листопада. Практичний розпочався 24 листопада і триватиме до 22 лютого. З 23 до 28 лютого в Міністерстві МВС підіб’ють підсумки експерименту. Суть його полягає у визначенні доцільності поєднання патрульно-постової служби, територіальної державтоінспекції з метою удосконалення органів внутрішніх справ та впровадження європейських стандартів із взаємодії з населенням.

До проекту залучені 53 співробітники, з них 20 даішників і 33 працівники патрульно-постової служби. Бригади поділені на трійки: двоє “пепеесників” і один працівник ДАІ. Поки що задіяно шість службових автівок. А з 1 січня 2015 року плануємо перейти на цілодобове патрулювання. Наразі як такого супротиву або протидії експерименту не відчуваємо.

— Будь-яка реформа передбачає покращення роботи у тій чи іншій структурі. Що має бути на кінцевому етапі експерименту ДАІ?

— Поки рано говорити про певні висновки. Ми продовжуємо шліфувати функціональні обов’язки двох служб, щоб вони відповідали вимогам чинного законодавства. Завдання полягає у тому, аби, наприклад, оформити дорожньо-транспортну пригоду міг не тільки даішник, а й працівник ППС.

Віталій Кваша. Фото НГП

Віталій Кваша. Фото НГП

— А який сенс пепеесникам заглиблюватися у специфіку ДАІ, а даішникам, навпаки, вивчати роботу ППС?

— Якщо ти будеш універсальним, то ти завжди залишатиметься вигідним, ніж вузькоспеціалізований працівник. До речі, відбір співробітників на експеримент проводився на добровільній основі. Все відбувалося у рамках співбесід, під час яких ми не почули бодай якогось нарікання.

— Досвід якої країни був взятий за основу при реформування хмельницького ДАІ?

— Щось схоже проводилося у Німеччині. Але не забуваємо, що для українців потрібно адаптувати будь-який світовий чи європейський досвід, додаючи батіжка і пряника (посміхається). Також за основу взяли розробки Міністерства внутрішніх справ часів 2005-2006 років.

Слід наголосити: ліквідовувати державтоінспекцію ніхто не збирається. У законодавство можуть внести зміни і визначити, що, приміром, одного міліціонера буде достатньо на 100 людей.

— Аналізуючи досвід реформування органів МВС Грузії, приємно здивував факт соціального забезпечення. Там патрульний поліцейський отримує зарплатні 600-1000 доларів щомісяця. До реформи працівники дорожньої міліції отримували лише 30 доларів. Чи є система заохочення для хмельницьких експериментальників?

— Кожен співробітник-учасник експерименту отримуватиме на 1000 гривень більше, ніж раніше. У середньому сума коливатиметься від 2500 до 3500 гривень. Це небагато, але є певний моральний стимул і невелика підтримка.

— Міністр МВС Аваков заявив, що нова патрульна служба у Хмельницькому забезпечуватиметься автомобілями і відповідним обладнанням. Як це виглядає на практиці?

— Частково надходить обладнання. Так, службові автомобілі облаштовані GPS-навігаторами. На підході ще рації та сертифікати на автомобілі, які зараз оформляються. Міністерство закуповує для хмельницького ДАІ до десяти “Тойот Пріус”. Це економічні у використанні машини.

— Після апробації нововведення у Хмельницькому чи отримає він поширення в межах області?

— Така можливість не виключена. Однак зауважу, що це буде залежати від успішності проведення експерименту у Хмельницькому та ще ряду об’єктивних причин. Крім того, організація спільного патрулювання поширюється лише на міста, у селах та селищах, на трасах потреби у ній не має.

Введення цих та інших експериментів у роботу ДАІ, на Вашу думку, викорінить хабарництво в рядах міліції?

— Ви знаєте, скільки існує служба ДАІ, стільки і ведуться про це розмови. Моя точка зору проста – міліція є віддзеркаленням суспільства. Невже у нас суспільство ідеальне, лише даішники погрузли у хабарництві? Більше того, нерадиві водії досить часто самі провокують інспекторів, серед яких знаходяться й ті, хто не утримується від спокуси. Однак хочу зауважити, що проведенні нами останнім часом досить жорсткі перевірки показали, що не все у нас з цією проблемою так погано. Ну і, звичайно, проведення таких експериментів допомагає зламати ці ганебні явища.

— Якою, на Вашу думку, має бути гідна зарплатня працівника міліції?

— Не все вимірюється у грошах. Хабарництво не залежить напряму від розміру заробітної платні. Все криється у моральних та етичних засадах, котрі сповідує людина. Однак співробітник, котрий працює в непростих умовах та ризикує своїм життям має бути у першу чергу соціально захищеним і знати, що якщо піддасться спокусі, то все втратить. Саме за таким принципом працюють правоохоронні органи передових світових держав. Статус поліцейського не просто отримати і легко втратити, однак він дає можливість достойно жити, не переймаючись побутовими проблемами. До цього прагнемо й ми.

— Досвід реформ правоохоронних органів в Грузії показав, що до поліцейських ставлення докорінно змінилося лише через два роки. Як працює наша міліція у формуванні думки населення?

— На жаль, мушу констатувати той факт, що у ЗМІ, як правило з’являються негативні факти про нашу діяльність. Звичайно, ми реагуємо на кожен із них. Однак, коли подається лише негатив, формується відповідна суспільна думка. Погодьтеся, героїчних, відданих своїй справі, чесних людей у нашій службі більшість. Проте публікації про них одинокі. Можливо у цьому є й наша прогалина, яку спільними зусиллями та тісною співпрацею зі ЗМІ ми ліквідуємо.

Спілкувалися

Віталій Тараненко,

Вадим Олексюк.

Теги: , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 6

  1. “негатив” громадської думки формується під тиском діяльності нової служби. виконання “планів” по кількості затриманих і складених протоколів – “совковий” метод роботи, і по суті нічого не зміниться до тих пір, доти будемо звітувати про кількість, а не якість.

  2. План на затримання існує тому, що наших “правоохоронців” треба хоч якось заставляти працювати. І плани пр думав такий самий “геній” як завжди у СРСР. Нічого з тих реформ не виде доти, поки генофонд не зміниться. До тих пір, поки там не почнуть працювати відповідальні професіонали-юристи, а не би/ки з незакінченою середньою бо в селі роботи зовсім нема.

  3. як з пепса зробити робокопа

  4. скоро піндоси-копи приїдуть і вам “поможуть”.

  5. Потрібно набрати нових молодих, перспективних і амбіційних людей, запропонувати для них достойні заробітні плати з високими преміями і соц. пакетом. От тоді все буде, тоді все вийде! А вибачте, як говориться ” ліпити із г*мна пулю” , із старих працівників робити нову службу, так ми успіху не досягнемо, так точно нічого не вийде.

  6. Щоб дана служба працювала, поперше потрібно внести зміни в законодавство, яке буде передбачати захист працівника зі сторони закону (зараз можна образити працівника міліції чи послати куда подальше і це сходить з рук), соціальний захист, матеріальне забезпечення, заробітна плата. Відміна палочної системи. Спочатку потрібно створити умови для праці, а потім тільки питати чому погано працюють.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.