Добігає кінця міністерський експеримент з об’єднання хмельницьких даішників і “пепеесників” з єдину патрульну службу. 28 лютого в міністерстві Арсена Авакова мають підбити символічні підсумки: підняти келихи за вдалу реформу або роздати на горіхи. Правда, є ще третій варіант, до якого схиляються у хмельницькій міліції — експеримент продовжать. “На мою думку, треба десь півроку, аби зробити більш-менш реальні висновки з дієвості експерименту”, — наголосив начальник хмельницького міського відділу міліції Василь Птащук.
Сьогодні пан Птащук — головний міліціант Хмельницького, з якого можуть спитати у МВС за результати експерименту ДАІ. Адже хмельницька модель, не приховує Василь Кіндратович, може лягти в основу реформування київської міліції. Відмінність у тому, що за столичні погони борються всі, кому не ліньки (МВС оголосило конкурс на роботу в органах внутрішніх справ Києва — НГП), а хмельницька міліція використовує в експерименті тільки підготовлених співробітників.
— Про які попередні підсумки експерименту можна сьогодні сказати?
— Підсумки експерименту та його майбутнє будуть залежати не від нас. Це прерогатива Міністерства внутрішніх справ України. Ми щоденно даємо звіти про хід експерименту відповідним фахівцям, котрі аналізують отриману інформацію. Однак уже можна сказати про те, що люди бачать більше міліції у місті, котра слідкує за правопорядком. Сьогодні вдень працює шість екіпажів патрульних машин, це не рахуючи чергової частини та інших міліціонерів.
Служба несеться таким чином: з 9:00 до 17:00 – заступає 6 патрульних екіпажів та до 10 піших патрулів, з 17:00 до 01:00 за рахунок приданих служб заступає також 6 екіпажів та до 20 піших нарядів, а у нічну зміну працює 3 піших патруля та 4 автомобільних екіпажа.
— Чи можна сказати, що така кількість патрулів буде постійною?
—Так, ми можемо, з допомогою військових, УВС, забезпечити таке патрулювання. Загалом, у такому форматі на службу заступає 102 чоловіки.
— Чи є якісь конкретні результати їх роботи?
—Так, не зважаючи на те, що фіксується загальний ріст злочинності (до речі, це стосується не лише Хмельниччини), зменшилась кількість грабежів, вуличних правопорушень. Бійці проводять затримання на «гарячому», зокрема впіймали крадіїв автомобіля, котрі розказали згодом іще про один угон. Оперативно затримали на місці злочину злодія, котрий вчинив 17 крадіжок. І такі випадки не поодинокі.
Більше того, наявність патруля у місті, який бачать усі люди, працює на профілактику злочинів.
Тому позитивний ефект від експерименту однозначно є.
— Чий досвід покладено в основу хмельницького експерименту?
— Багато взяли у німців, відповідно адаптувавши під наші реалії. Проаналізувавши цілий ряд факторів: рівень злочинності, кількість населення та інші, прийшли саме до вказаної вище схеми патрулів: 6-6-4.
Аби забезпечити самостійно такий рівень патрулювання потрібно близько 250 чоловік, з чим, до речі, Міністерство погодилось. Сьогодні маємо особового складу близько 190 чоловік.
— Як збираєтесь поповнювати ряди, чи скористаєтесь київським досвідом, де оголосили конкурс для всіх бажаючих?
—Наразі паралельно йдуть два пілотні проекти: один у Києві, інший у Хмельницькому. Є у них відмінності. Учасників експерименту у столиці набирають як і з діючих міліціонерів, та і з цивільних добровольців. У Хмельницькому ж набір проходить лише з міліціонерів. Згодом експертна група визначить, хто і як краще реагував на різні ситуації.
— Яка швидкість реагування патруля на можливу кримінальну ситуацію?
— Середній показник часу прибуття патруля на виклик складає 8 хвилин.
— Який термін потрібен, аби говорити про конкретні результати та зміни, що приніс експеримент?
— На мою думку, потрібно щонайменше півроку. За цей час оперативний склад аналізує всі досягнення та прорахунки, набуває необхідного досвіду.
Однак головне у тому, що працівники зрозуміли, що зміни невідворотні. Якщо не будеш мінятися, тебе просто поміняють. Змінюється сама психологія, а це уже здобуток.
— Тобто, можна сказати, що великих проблем в реалізації експерименту немає?
— Звичайно. Однак є певні, так би мовити, неузгодження. Зокрема, автомобілі «Тойота», котрі патрулюють місто, використовують понад 6 літрів бензину на 100 км. А ліміт на них видається у обсязі 4,9 літра. Звідки брати решту?
Ми уже звернулись до сервісного центру, аби провели експертизу та встановили реальний розхід бензину. Чекаємо на результат.
МВС ми також повідомили про цю проблему, оскільки вирішити її можливо лише централізовано.
Маємо запустити відділ реєстрації ДТП, аби не відволікати час патрульних екіпажів на їх оформлення.
— Чи будуть передбачені міліціонерам, котрі беруть участь в експерименті, якісь пільги?
— Якщо експеримент запрацює, то законодавчо потрібно змінювати 12 Законів України. Тоді й закріплять права та обов’язки даного підрозділу.
— Які результати ревізії дорожніх знаків?
— В результаті перевірки ліквідували 14 дорожніх знаків. Це ті знаки, які заважали логічному та практичному дорожньому руху та були фактично зайвими. Однак цей процес не зупинився. Ми продовжуємо дослуховуватись до слушних думок хмельничан з цього приводу.
— А чи не збільшилась кількість ДТП?
— Ні. Більше того, я вважаю, що кількість транспортних пригод не залежить від кількості даішників на дорозі. Це старий, ще «совковий» підхід.
Ми сьогодні боремося з даішниками на «хлібних» місцях, з поборами. Ось як приклад, уже неодноразово я особисто зганяв патруль ДАІ на залізничному переїзді. Коли запитуєш, чому вони тут стоять, відповідають: «Тут місце концентрації ДТП». Коли ж кажу, що протягом року тут не було жодного ДТП, мовчать.
Я думаю, водії помітили, що коли починають вручну регулювати дорожній рух, по місту створюються суцільні затори.
Тому ці явища потрібно викорінювати, аби вони залишились у минулому.
— Відомо, що впливові люди з «блатними» номерами дозволяють собі порушувати правила дорожнього руху. Як сьогодні з цим явищем?
— Буває, що телефонують до мене депутати, члени всіляких самооборон та кажуть, ось мене зупинили, треба вирішити питання. Завжди пояснюю що, ображайся-не ображайся, але порушив-плати штраф. Закон один для всіх.
Більше того, вважаю, що працівник міліції, котрий діє в межах закону, має бути захищений. Аби не викликав згодом його керівник та кричав, мовляв, кого ти зупинив.
— Якою має бути зарплата працівників цього підрозділу, аби не було корупційної спокуси?
— Взявши до уваги цілий ряд соціальних складових, визначили, що заробітна плата працівника має бути у межах 6 000 грн. Однак, зауважу, що це був розрахунок на кінець січня 2015 року.
Спілкувалися
Вадим Олексюк,
Віталій Тараненко.