Тема традиційної науково-практичної конференції у Хмельницькому інституті МАУП актуалізована війною на сході України. Вже втринадцяте у стінах інституту проведено Всеукраїнську конференцію «Збереження національної ідеї та національної самосвідомості українського народу в контексті трагічних подій». Але навіть торішня конференція розглядала цю тему в контексті подій ХХ століття.
– Україна була полем бою Першої світової війни, полем бою Другої світової… Тепер на нашій землі знову йде війна. Традиційну тему конференції ми мусили з сумом розширити і обговорювати трагедію України вже не тільки двадцятого, а й ХХІ століття – бо є вже нові герої, що полягли за нашу свободу», – сказала керівник економіко-правововго коледжу МАУП Валентина Парандій – кандидат історичних наук і модератор конференції.
Директор інституту Леонід Білий нагадав, що за рік після попередньої конференції чимало студентів вишу стали учасниками трагічних подій Майдану, дехто потрапив у Небесну сотню, чимало випускників захищають Україну в зоні АТО… «Україна кілька століть виборює свою незалежність, але ми, мабуть, не випили ще ту чашу горя, смутку, втрат, яку приготувала доля», – міркує він.
У ній взяв участь перший заступник голови Хмельницької обласної ради Віктор Адамський. За його словами, наступна сесія облради, можливо прийме програму розвитку краєзнавства.
Загалом цьогорічна конференція була присвяченя 120-річчю від дня народження організатора українського опору Якова Гальчевського. То й частина доповідей була присвячена йому: «Постать Якова Гальчевського в історіографії Поділля: бібліографія та аналіз досліджень», «До історії повстанського руху під проводом Якова Шепеля на Летичівщині в 1918-1921 рр.». З ними виступили наукові співробітники Державного історико-культурного заповідника «Межибіж». Були й інші доповіді. Наприклад, «Голодомор 1932-1933 років у документах і спогадах очевидців».
Михайло Цимбалюк.