У 2012 році тодішній голова Хмельницької ОДА Василь Ядуха на п’ятріку з плюсом виконав партійне завдання і провів до парламенту VII скликання перевірених хлопців-мажоритарників від Хмельниччини. Спрацювала технологія, яка була доведена губернатором Західної України, де Партія регіонів користувалася низькою популярністю: у мажоритарних округах мають перемогти самовисуванці, бажано фінансово забезпечені. Так ось, за підсумками виборів до ВР, Хмельницька область дала ПР чотири контрольованих нардепи: Сергій Буряк, Віктор Бондар, Олександр Герега і Володимир Мельниченко. Згодом ці політики стали надбанням провладної фракції у парламенті.
Роль кандидатів-регіоналів на округах, більшість яких завідомо була непрохідною, мала на меті “популяризувати Партію регіонів”. “Їхня роль на мажоритарних округах — це популяризація Партії влади, а не самих себе. Вони виступали агітаторами за політичну силу, не рекламуючи себе”, — хвалився Ядуха.
Минуло два роки, а колишні регіонали знову рвуться до Верховної Ради. Тільки тепер у них проєвропейські месиджі і жодної згадки, що прислужували диктатору Януковичу і його політичній команді.
187 виборчий округ
Самовисуванцем тут іде начальник управління з технічних питань ДП “Укрмедпроектбуд” Анатолій Лаврентій. Анатолій Степанович добре знайомий хмельничанам по службі у команді міського голови Сергія Мельника — він попрацював заступником близько року. Фактично поява Лаврентія в пробютівських органах місцевого самоврядування була таким собі “пактом про ненапад” нового губернатора з Партії регіонів Василя Ядухи на повноваження бютівського мера Мельника. Тим паче тоді Анатолій, як член Партії регіонів, подавав великі сподівання партійному керівництву.
Однак “шлюб за розрахунком” дав тріщину — Лаврентій голосно грюкнув дверми, звинувативши Мельника і його соратників у корупції. Навіть певні документи з цього приводу передав заступниці прокурора міста Ларисі Леськів. Щоправда, на цьому все закінчилося.
Нині Анатолій Лаврентій постав в амплуа поборника децентралізації, прибічника миру в Україні і бравого антикорупціонера. “Обіцяю прикласти всі зусилля до повернення награбованого у народу України чиновниками раніше і унеможливити корупційні прояви у майбутньому”, — одна із його передвиборчих обіцянок.
188 виборчий округ
Колишній голова Деражнянської РДА Вадим Плюта, член Партії регіонів у 2012 році у цьому окрузі взяв аж 1,98%, посівши шосте місце. До речі, пана Плюту тоді публічно презентували на громадському форумі “За чесні вибори, за Партію регіонів”. Це була акція, на яку влада силоміць звезла бюджетників із усієї області, щоб похвалитися непрохідними кандидатами.
Сьогодні пан Плюта працює у Хмельницькому заступником директора філія ПрАТ “СК “ПРОВІДНА” і воліє не акцентувати на своєму минулому. До людей іде з виборчою програмою, в якій говориться, що екс-регіонал боротиметься з корупцією, прикладе зусиль, аби запрацювала децентралізація і страхова медицина; вважає, що послуги ЖКГ повинні бути якісними та відповідати встановленим тарифам.
189 виборчий округ
За омріяними депутатськими мандатами одразу йдуть двоє людей з команди екс-губернатора Василя Ядухи. Це — колишній заступник голови ОДА з питань АПК, член Аграрної партії України Володимир Галищук і екс-голова Красилівської РДА і екс-регіонал Петро Арсенюк.
Найцікавіший на цих виборах має статус пан Арсенюк. Після Революції гідності йому довелося зав’язувати з Партією регіонів. Щоправда, з одного політичного болота, цей добродій умудрився вляпатися в інше. Арсенюк разом із колишньою заступницею Ядухи Лілею Бернадською засвітилися у складі хмельницької делегації, яка влітку цього року долучилася до створення нової сили — Партії розвитку України, що є фактично тією ж Партією регіонів.
Оцінивши свої шанси, Арсенюк на виборах “вистрілив” в іншому новому проекті “Всеукраїнське аграрне об’єднання “ЗАСТУП”. Ця партія висунула екс-регіонала кандидатом у нардепи.
191 виборчий округ
Найбільше “кишить” колишніми регіоналами у 191 окрузі. Тут фаворитом вважається діючий нардеп Віктор Бондар, який у 2012 році, пройшовши до Верховної Ради як самовисуванець, ввійшов до фракції Партії регіонів. Під час каденції цього парламенту голосував з ПР за одіозні рішення, у тому числі за “диктаторські закони” 16 січня. Зараз Бондар сподівається на те, що його добре знають в окрузі.
Екс-голова Хмельницької обласної ради, у минулому член Партії регіонів, Микола Дерикот, скоріше балотується не з ціллю перемоги, як 2012-го. Так сталося, що сьогодні він ходить під слідством, а тому виборчий період для Миколи Васильовича — це час “недоторканності”. І не більше.
Депутат Хмельницької міської ради від Партії регіонів Оксана Кольгофер в окрузі постала в образі матері-берегині, котрі обома руками за мир в країні. Такою Оксану Вікторівну, мабуть, не пам’ятають навіть її соратники. Адже їй більше притаманна роль політичної скандалістки.
Нагадаємо, що у 2012 році пані Кольгофер разом із керівником хмельницької міської організації Партії регіонів Анатолієм Собком, подали до суду на секретаря міської ради бютівця Валерія Лескова. Вони звинуватили його у поєднанні посад секретаря ради і керівника міського організації “Батьківщина” на громадських засадах. Однак справжня мета читалася зовсім по-іншому: перебрати до рук управління міською радою, а далі виконкомом.
Балотуються до парламенту двоє екс-голів Старокостянтинівської РДА часів Януковича: Ігор Люшенко і Олександр Островський. Останнього висунула партія Сергія Тігіпка “Сильна Україна”.
192 виборчий округ
У цьому окрузі, як два роки тому, вибори кандидата у нардепи Олександра Гереги пройдуть за формулою: гроші=перемога. Прямий підкуп виборців важко довести, але те, що ресурс співвласника гіпермаркету “Епіцентр” необмежений, відповідає дійсності. Для місцевого електорату байдуже, чи був Герега у фракції Партії регіонів, чи “кнопкодавив” за інших парламентарів — він у їхніх очах спонсор, котрий не шкодує грошей на ремонти закладів соціальної сфери.
193 виборчий округ
Цей округ облюбували двоє колишніх регіоналів: Олександр Мазурчак і Володимир Мельниченко. Кар’єра Олександра Мазурчака розвивалася стрімко: майже десять років був міським головою Кам’янця-Подільського. Потім пішла міністерська робота на керівних посадах міністра з питань житлово-комунального господарства України. Далі політичні узи Мазурчака зв’язалися з Партією регіонів — така ціна була його призначення на посаду заступника голови Київської міської державної адміністрації.
Сьогодні пан Мазурчак залишився з амплуа бездієвого господарника, який не справився зі сніговою навалою весною 2013 року і за що поплатився посадою заступника голови КМДА. Його балотування у рідному Кам’янці — це, швидше, остання зачіпка, аби залишитися на виду і слуху людей.
Другий похід на депутатським мандатом оголосив Володимир Мельниченко. Він з 2007 року очолював Кам’янець-Подільську міську організацію Партії регіонів, а після розгону Євромайдану у грудні 2013 року оголосив про вихід з Партії регіонів. З того часу шляхи Мельниченка і Партії регіонів розійшлися. Варто зазначити, що він не голосував за одіозні закони 16 січня, на відміну від інших самовисуванців, яких привів екс-губернатор Ядуха до Верховної Ради.
Віталій Тараненко.
Схожі матеріали:
- ЦВК “відфутболила” двійника Лабазюка і зареєструвала 5 самовисуванців
- Рух “Чесно” “взявся” за кам’янецьких кандидатів в нардепи
- У соцмережах з’явилася група “Стоп Сидор”
- На округах Хмельниччини ЦВК зареєструвала “ляшківців”, “порошенківців” і свободівців
- Однофамілець кандидата у нардепи від “Блоку Петра Порошенка” знявся з перегонів