Люстрація по-хмельницьки: кому не бачити влади 10 років

“Щодо люстрації, то не розумію цього. Я працюю із законом і в законодавстві люстрація ніяк не прописана. Все життя працював, як гласить закон. То навіщо мені, як прокурору, іти на такі процедури, що виходять за рамки і закону, і розумного. Якщо була би відповідна встановлена норма про таку люстрацію, тоді можна було би про щось говорити”, — так до глибини душі обурювався екс-прокурор Хмельниччини, а тепер перший заступник прокурора області Руслан Мартиненко. 

Схоже, що тепер пан Мартиненко, — кандидат №1 на люстрацію (у роки правління Партії регіонів Мартиненко був першим заступником прокурора Хмельницької області — авт.). Адже 16 вересня депутати Верховної Ради ухвалили в цілому Закон України “Про очищення влади (№4359а)”, який безапеляційно передбачає усунення від влади тих осіб, котрі займали керівні посади з 25 лютого 2010 року до 22 лютого 2014 року.

Це ж саме стосується прокурорських посад: прокурори областей, міст, районів, їхні перші заступники і решта заступників, згідно з законом, є “суб’єктами перевірки такими, що не пройшли перевірку”. До того ж, як гласить Закон (пункт 1 стаття 3), для цих осіб передбачене спеціальне покаранняпозбавлення права займати будь-які посади протягом 10 років з дня звільнення.

Прийнятий закон про очищення влади, якщо запрацює на повну котушку, викине на вулиці тисячі людей. Звісно, є великі ризики, що цей закон, як і більшість в Україні, буде буксувати або тупо не виконуватися.

За словами головного люстратора країни Єгора Соболєва, першим люстрацію має пройти Міністерство юстиції України. “… і далі, після свого очищення, воно буде організовувати очищення інших органів влади. Буде створений громадський орган, куди повинні увійти журналісти і представники громадських організацій, який має контролювати, як проводиться люстрація”, — заявив він в інтерв’ю “Українській правді”.

Міністр юстиції Павло Петренко підхопив ідею люстрації і пообіцяв насамперед очиститися від своєї першої заступниці Інни Ємільянової, котра працювала в уряді Азарова.

По аналогії на Хмельниччині чистку кадрів мало би організувати Головне управління юстиції в області під керівництвом Нелі Продан. Однак чи посміє рука Нелі Василівни пролюструвати саму себе, залишається риторичним запитанням.

Адже пані Продан — одна із довгожителів на чиновницькій службі і очолює обласне управління юстиції з 1995 року. Можливо, до більш дієвих кроків підштовхне громадянська хвиля невдоволення, яка за допомогою сміттєвих баків “пролюструвала” чимало чиновників. Щоправда, не хотілося б, щоб вдавалися до таких засобів…

Колаж durdom.in.ua

Колаж durdom.in.ua

Не секрет, що саме оновити систему влади, вимагали люди, котрі взимку стояли на Майданах країни. Щось подібне, але у надто “збоченому” вигляді, 5 травня цього року спробували провести свободівці разом із місцевою самообороною у кабінеті голови Хмельницької ОДА Леоніда Пруса. Була висунута чітка вимога: керівники з попередньої влади повинні добровільно написати заяви на звільнення.

Натомість ті чиновники, котрі прийшли до Пруса, уперлися рогом: заяви писати не будемо, мовляв, новий губернатор нам не указ. Відверто, і сам Прус не сильно наполягав на зміні посадовців Ядухи. Це викликало бурхливо реакцію з боку активістів і в хід пішли стусани. Усе закінчилося тим, що колишні керівники надалі працюють.

Взагалі-то, дії Леоніда Пруса повинні були бути більш жорсткіші з огляду на те, що він перед призначенням не мав достатньої довіри від громади. Приміром, склав враження сильного лідера новопризначений голова Закарпатської ОДА Василь Губаль.

Він категорично наполіг на тому, щоб чиновники часів Януковича, написали заяви на звільнення. “Як голова ОДА не допущу жодних затягувань, жодних винятків і жодних компромісів у цьому питанні. Звільнення з посад корупційної команди Януковича — не моя примха і не полювання на відьом. Це — вимога закарпатської громади і вона має бути виконана невідкладно”, — цитує Губаля прес-служба ОДА.

Разом з тим, наступного дня після ухвалення Закону України “Про очищення влади” у Хмельницькому розгорівся люстраційний скандал. Депутат хмельницької міської ради Юрій Курманський під час пленарного засідання сесії звинуватив голову обласної “Батьківщини” Валерія Лескова у безпідставному занесенні його прізвища до списків зовнішньої люстрації партії “Батьківщина”.

Нагадаємо, що до “чорних” списків “Батьківщини” потрапили, здебільшого, чиновники, які активно брали участь в організації Антимайданів на Хмельниччині та зловживали службовим становищем. Зараз Курманський вимагає публічних вибачень від Лескова та залишає за собою право захищати свої інтереси в судовому порядку.

Перенесення конфлікту Курманського і Лескова у публічну площину наражає невдоволену посадову особу на якнайшвидше звільнення. Адже 28 березня 2013 року депутати Хмельницької облради призначили Юрія Курманського на посаду директора Хмельницького спеціалізованого ліцею-інтернату поглибленої підготовки в галузі науки, на якій він досі працює. Беручи до рук новий закон про очищення влади, Курманський підлягає негайній люстрації і звільненню. Таку норму записали законотворці, проти яких не попреш.

Віталій Тараненко.

Теги: 
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 25

 1. Дибіли…В результаті-разом з грязною водою вихлюпнуть дитину.Крапку повинен ставити суд!Якщо винен-на нари.А то знову кухарки будуть керувати країною?Куди дінемо Президента,який при Янеку був міністром економіки і сидів на корупційних схемах?

 2. Віталій знов натупив, наколотив, тасказать, воду в ступі, і сидить чекає коментів. Якщо депутати ухвалили Закон, то це ще не значить, що він діє. Я за люстрацію але законну люстрацію. І правильно пише 777 – хай суд рішає, винен чи ні. А не так, як Тараненко захотів. Набридлі ці всякі ЖУРНАЛІСТСЬКІ домисли-гадання!

 3. По-перше, люстрація – це не “покарання” (хай навіть у лапках), а обмеження займати посади в органах деражвної влади чиновників, котрі скомпроментували себе за попередньої влади. Тобто завинили перед суспільством, перед громадою. По-друге, ніхто не боронитиме всім звільненим вести приватний бізнес. До того ж за тими законами, які вони самі і ухвалили та підтримували. І, нарешті, якщо так будемо боятися “з водою дитину вихлюпнути”, то ні нові кадри, ні нові, справді корисні для людей, форми роботи в чиновницьких кабінетах ніколи не запровадяться

  • ти тупорилий як і твої майдануті. Йди сам на державну роботу от і покажеш на шо ти здатний

 4. Просте питання:Хто з Вас читав “Закон про люстрацію”??????

 5. Дурниці це все. На місцевому рівні. А відповідати прийдеться. Бют пролітає. Приходить новий мер, перегляне майнові і земельні питання. Хоть там Валєра бухати перестане.
  http://tvi.ua/new/2014/09/24/prezydent_ne_propustyt_zakon_pro_lyustraciyu___ekspert.

 6. Не зрозумів щось, був коментар і пропав . Ти що Продан захищаєш? Їй вже точно можна уходити. І свою подругу Заярнюк нехай під паху візьме! Дві старих відьми! А взагалі не потрібно торопитись. Всі вказівки прийдуть із Києва. Подивіться хто в яких маєтках живе,на яких машинах їздять? Скільки земель,озер і лісів мають. Цього буде достатньо,все буде ясно! Прийдіть додому з комісією,поговоріть . Якщо з 10 пунктів один поганий,людина може працювати,з 10 якщо 6 не на користь нехай іде! Цивілізовано!!

 7. Кому потрібна та державна робота? Копійки. Молодь не піде,попруться старі,як в культуру. Їм по 55, а вони думають,що внесуть щось нове. Ні! Вони нічого не зможуть зробити! Людей не знають,досвіду не мають,всруть всі галузі! Таке вже в молоді і спорті з Мерлені! Вона тупа!!!! Ви що не бачите всі? Чого чекаєте?

 8. Ну почему, есть старые каторым надо держатся за кресла и корупционные потоки, и для этого старые продвигают молодых что бы те их покрывали, яркий пример Шпак и Шпак

 9. Заворушились клопарі,заворушились! Давали цим перевертням спасти своє обличчя в свій час,не скористались, тепер вони нехай самі побігають по судах, як колись бігали афганці, чорнобильці за свої кровні пенсії.

 10. Продан ніколи не попре проти своїх, проти наконечного,проти своєї ріднесенької виконавчої служби, яка все своє життя свідомо підкормлювала її,продани це і є місцева юстиція, місцевий суд(суддя продан)

 11. Закон про люстрацію є скоріше популізм чим реалізм, цей закон є свого роду обманкою та лякалкою “запалених” та “збуджених” революцією мозків. Він дійсно задуманий з благою ціллю,але “благими намірами устелена дорога в пекло”.
  Корупцію він не ліквідує. Базовою має стати економічна люстрація від періоду всенародної “прихватизації” з послідуючою олігархізацією, яка дала паростки на те,проти чого спрямований закон. Саакашвілі це підтверджує-він цю сферу добре знає.”Наші” нинішні на це не підуть,бо вони теж породжені цими гріхами. Проаналізуйте-хто є у владі і переконайтесь. Ніякої кардинальної зміни системи не передбачається. Надії майдану марнуються вже і сьогодні.
  Гарно сказано, що “люстрація – не санкція, а фільтр”, але хто є це “фільтр”? Фільтром будуть журналісти,а де буде МИКИТА? Чи буде Микита виконувати волю народу?

 12. ….до чого тут Курманський….)))) …. він що, державний службовець???

 13. У Продан чоловік суддя? Оппа! Можна жити,маючи такі гроші. На двох мінімум 40000 гривень. Молодому попробуйте влаштуватись суддею. Вона з 95 року на посаді,уявляєте як трималася? Поіхала в Київ,відвезла пакуночок і сидить на посаді. Може вона ще секретарем комсомольськоі організації була? Пішла би сама,щоб ніхто іі не чіпав.

 14. люстрація в селі то зведення рахунків. а ше жаба. хіба не ясно

 15. Всіх в віці відправила б. Це Продан,Заярнюк,Махнюк і т.п. Лишила б тих,в кого ще вистачить сил і енергії в складні часи працювати. Тому,що нова людина.яка не знає специфіку роботи,а рветься до крісла нічого не зробить. Якщо брати закон про люстрацію,це ще смішніше. Перевіряйте по заповедям- не вкради,не убий і все буде гаразд.

 16. Для того, щоб нормально працювати на керівній посаді – необхідно попрацювати на посаді спеціаліста, а краще – спеціаліста в районі. А то поприходили, такі як Мерлені… нею крутять її спеціалісти, як собі хочуть.. а вона, бідна, навіть нічого не розуміє. і так усі новопризначенці, хто немає досвіду. щоб прочитати будь-який документ, треба не тільки вміти читати, але і розуміти, як його виконувати, хто це буде робити і яким чином. Гаслами далеко не заїдеш. Чи ви думаєте, що з міністерських рівнів щось нормальне спускається? Там сидять “полуумні” спеціалістки, а міністри такі самі. На рівні області треба добре думати, щоб знати, що до чого.
  А то ми дивимось на інших, а нам допомагає наш український “звір” жаба.
  А люструвати то хто буде? не такі самі, не так само викручувались у свій час, як інші?
  Де критерії “святості” люстраторів?Людоньки, думайте! Думайте не тільки думками інших, але і своїми!

 17. Почніть з себе,працюйте,а не шукайте блохи. З одним можу погодитись,гнати потрібно таких,як Балема і Заярнюк! Один пише і грає херню,друга,як криса 100 років на посаді. Пристосуванці. Жопу лизали всім підряд і не важливо,яка це жопа!!

 18. Люстрація це не вбивство,а перевірка. Хто не боїться,той працює. Не всі фахівці. Ну,прийдуть крикуни і що вони зроблять? Ми все це бачимо на прикладі Гуменного-керівника управління інфраструктури і туризму,він даун,уникав Симчишина,а бігав на пряму до Пруса. Що тепер буде слизняк робити? Новообрана тупа Мерлені,яка просто несе брєд,не говорячі вже про те,що робиться в управлінні. Пасть у Мерлені чорна. Цей список можна продовжити,а як робити? Люди не витримують!!!!!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.