Мабуть, вперше в історії головного самоврядного органу Хмельниччини — обласної ради — склалася ситуація, коли вище її керівництво та заступники одразу йдуть на вибори. Майже на місяць голова облради Іван Гончар, його перший заступник Віктор Адамський і просто заступник Ігор Хитрук відправляються у виборчі округи агітувати за себе. Боротьба за мандат народного депутата обіцяє бути запеклою. Адже вся “трійця” отримала сильних опонентів на мажоритарках. Спробуємо проаналізувати їхні шанси.
Наміри балотуватися Гончара по 188 мажоритарці (частина міста Хмельницького (виборчі дільниці № 681427 –681454, 681559), Волочиський, Хмельницький райони), відверто здивували багатьох. Хоча би тому, що попередньо будь-яких заяв він не робив, а займався поточними справами. З’їзд ВО “Свободи”, членом якої є Іван Ярославович, чітко дав пояснення: на виборчих округах Хмельниччини йтиме один кандидат Ігор Сабій. Про Гончара ніхто навіть не говорив.
Можна припустити, що діючий голова обласної ради пішов у ва-банк. Тобто десь на високому рівні були певні домовленості, які одна зі сторін не дотрималася. Тому Гончар кинувся стрімголов “змінювати професію”.
188 виборчий округ сьогодні є дуже складним з точки зору блискавичної перемоги. Тут сконцентрувалися солідні політичні борці. Це — нинішній нардеп Сергій Лабазюк, який у 2012 році переміг на цій мажоритарці; людина Порошенка, а в минулому голова Хмельницької райдержадміністрації Віктор Коліщак; людина Яценюка і заступник начальника Служби автомобільних доріг Хмельницької області Дмитро Беспалов.
Додаючи сюди Гончара, отримуємо електоральний “коктейль”: останні троє кандидатів боротимуться за голоси одних і тих же виборців. Лабазюк, у силу певної лояльності до Партії регіонів і подекуди спільного голосування з біло-блакитними у ВР, стане для згаданих кандидатів зручною мішенню для критики. Йому згадають усе: від голосування за диктаторські закони Януковича, до оренди приміщення у сина колишнього губернатора-регіонала Василя Ядухи.
Але “мочити” Лабазюка — це ще не запорука успіху. “Війна титанів” може розгорітися на партійному “фронті”. Тоді каміння полетить у город лідерів партій, котрі делегували цих кандидатів на мажоритарку. Гончар як самовисуванець і член “Свободи” також не убезпечений від подібних нападків.
189-й округ (місто Нетішин, Білогірський, Ізяславський, Красилівський, Теофіпольський райони), у який ВО “Батьківщина” висунула першого заступника голови облради Віктора Адамського, ще задовго до парламентських виборів облаштував нинішній нардеп зі “Свободи” Ігор Сабій.
Використовуючи перехідну владу в особі в.о. президента Олександра Турчинова, Ігор Михайлович у трьох районах, що входять до округу, розставив своїх людей: Білогірську РДА очолив помічник Сабія Андрій Поліховський, Ізяславську РДА — депутат обласної ради від ВО “Свобода” Микола Камінський, Красилівську РДА — свободівець Сергій Білевич. Місто атомників — Нетішин, яке у 2012 році віддало за Сабія найбільше голосів, нині очолює також колишній помічник Сабія, автомайданівець Олександр Супрунюк. “Незайманим” чомусь залишився Теофіпольський район, яким досі керує регіонал Юрій Кучерук.
Отож, Віктор Адамський хіба що може “потягатися” з Сабієм у рідному для нього Красилові, де двічі обирався міським головою. Не допоможуть мажоритарнику від “Батьківщини” і районні партійні організації, які мають обмежене фінансування.
Ще одним “сюрпризом” цього округу є повторне висунення Олександра Буханевича, одного з помаранчевих губернаторів “епохи” Ющенка. На минулих парламентських виборах Олександр Миколайович посів третє місце, граючи на електоральному полі “Батьківщини” зі своєю громадською організацією “Об’єднання за Батьківщину”.
Заступник голови облради Ігор Хитрук, якого з’їзд “Народного фронту” Яценюка висунув у 191 виборчий округ (місто Старокостянтинів, Віньковецький, Деражнянський, Летичівський, Старокостянтинівський, Старосинявський райони), отримав справжній округ виживання. Адже “заруба” кандидатів обіцяє бути непростою.
Переможець цього округу у 2012 році, нардеп Віктор Бондар, будучи останні два роки в “обіймах” Партії регіонів, робитиме все можливе і неможливе, аби переобратися. Конкуренцію йому складатимуть ще одна екс-регіоналка з Хмельницького і співвласниця ТРЦ “Либідь Плаза” Оксана Кольгофер, представник “Блоку Петра Порошенка”, киянин Дмитро Москаль, самовисуванець, в минулому батьківщинівець, Валерій Мурза, представник “Батьківщини” Богдан Теленько, міський голова Старокостянтинова Микола Мельничук.
Щоб виграти на такій мажоритарці, необхідна: а) упізнаваність серед народу, б) потужна виборча кампанія з відповідним фінансовим ресурсом, в) незаплямованість співпрацею з Партією регіонів (пункт дещо відносний, оскільки народ схильний забувати гріхи політиків, ба навіть пробачати), г) фортуна.
Похід керівництва Хмельницької обласної ради у парламент — це своєрідний приціл перед місцевими виборами, які відбудуться наступного року. Конфігурація цією облради, обраної за диригентством Партії регіонів, однозначно потребує видозмінення, і ті нові політичні сили, які зайдуть, повинні дійсно відстоювати інтереси громади, а не власної кишені.
Віталій Тараненко.
Схожі матеріали:
- Дежавю. На виборах регіонали замаскувалися під самовисуванців
- ЦВК “відфутболила” двійника Лабазюка і зареєструвала 5 самовисуванців
- Рух “Чесно” “взявся” за кам’янецьких кандидатів в нардепи
- У соцмережах з’явилася група “Стоп Сидор”
- На округах Хмельниччини ЦВК зареєструвала “ляшківців”, “порошенківців” і свободівців