Увесь у чорному і темні окуляри сидять на носі, наче у Сільвестера Сталлоне. Кожен його приїзд у зону Антитерористичної операції, що триває на сході України, супроводжується скандалами і фіксується телекамерами. Він допитував напівголих луганських сепаратистів, морально стьобався з в. о. міського голови Слов’янська Самсонова. Він вихвалявся, що у нього є цілий батальйон, який воює проти сепаратистів і російських найманців. Це народний депутат Олег Ляшко. І таких, як він, котрі використовують тему війни для власного піару, — багато.
Нинішні позачергові парламентські вибори в Україні відбуваються у непростих політичних і економічних умовах. Російська агресія, обвал курсу гривні, гуманітарна катастрофа на Донбасі, сотні загиблих українських воїнів — все це, як не звучить аморально і цинічно, є зручною політичною зброєю кандидатів до Верховної Ради. Як кажуть, кому війна, а кому мати рідна.
Синдром “Ляшка” небезпечний тим, що є велика ймовірність зворотної реакції виборців: замість позитивного іміджу, мовляв, я ж направив не одну машину гуманітарної допомоги і бронежилетів в АТО, кандидат у нардепи одержить вороже ставлення, яке буде пов’язане з недоречністю та нетактовністю його поведінки. Адже, крім нардепів-“вояків”, є ряд волонтерських організацій, які безкорисливо роблять добрі справи для української армії, без зайвого галасу збираючи необхідні речі і допомогу в зону АТО.
“Незалежний громадський портал” пропонує цикл передвиборчих обіцянок мажоритаників від Хмельниччини, котрі будують свою кампанію, здебільшого, на військовій тематиці. При цьому, забуваючи, що місія парламентаря не переплітається з парафією Міністерства оборони України.
Сергій Лабазюк
Наймілітарнішим виглядає образ кандидата у нардепи у 188 виборчому окрузі і діючого нардепа Сергія Лабазюка. Якщо на минулих виборах Сергій Петрович, переважно, зводив дитячі майданчики і веселив громаду “халявним” приїздом зірок шоу-бізнесу, то тепер все по-іншому. Війна внесла суттєві корективи. Сьогодні Лабазюка часто можна помітити у одязі кольору “хакі”: то він проводить нараду з вояками у зоні АТО, то фотографується на фоні бронетехніки. Про його візити у Донецьку або Луганську областей справно сповіщають два підконтрольні місцеві канали.
Для Лабазюка потрапляння до нового парламенту, як кров з носа. Адже є купа нереалізованих справ на кшталт дорожніх тендерів. Тому передвиборчу програму кандидата у народні депутати Сергія Лабазюка може сміливо брати на олівець навіть Міністр Оборони Гелетей.
Чого тільки варті такі красномовні пункти його програми: “Зобов’язаюсь: 1) Домогтися пріоритетного фінансування збройних сил України для закупівлі найновішого військового обладнання та засобів спец захисту; 2) Сприяти спрощенню системи державних закупівель для Збройних сил України з метою пришвидшення процесу технічного переоснащення армії; 3) Створити умови для проведення потужних наступальних військових дій, допоки останній російський військовий не залишить територію України; 4) Боротися за повернення до складу України тимчасово окупованих територій, зокрема, Криму; 5) Надати достойний соціальний захист учасникам бойових дій в зоні АТО, який включатиме в себе безкоштовне якісне лікування, комунальні пільги, соціальну та психологічну допомоги”.
Не забув Лабазюк дати виборчу обіцянку й волонтерам, котрі не меншу лепту, ніж політики, вносять у допомогу українській армії. Кандидат пропонує “надати волонтерським групам пільгові умови діяльності та забезпечити їм режим всебічного сприяння”.
Окремо Лабазюк просуває ідею, яку “поцупив” в уряду Яценюка — скасувати позаблоковий статус України. Сергій Петрович за це і хоче “домогтися вступу держави (України — НГП) до військово-політичного блоку НАТО заради безпеки наших кордонів у майбутньому”.
По-справжньому революційним виглядає у Лабазюка пункт передвиборчої програми: “Внести до порядку денного засідання парламенту питання про запровадження надзвичайного стану в Україні. Це дозволить нам мобілізувати усі зусилля на боротьбу з ворогом та здобути перемогу”.
Юрій Крутенчук
Цей 33-річний кандидат, який також балотується у 188 окрузі, є представником аграрного сектору. Пан Крутенчук очолює філію Публічного акціонерного товариства “Державна продовольчо-зернова корпорація України” “Богданівецький комбінат хлібопродуктів”.
Передвиборча програма Крутенчука називається “Хмельниччина — Колос України!” Але у самій текстівці роль сільському господарству відведена мінімальна: одним реченням сказано про залучення інвестицій у сільське господарство, розвиток інфраструктури та виробництва!
Натомість темі війни присвячений окремий розділ “Досягнення миру: здобуття справедливості через перемогу”. Крутенчук, у разі перемоги на виборах, обіцяє збільшити фінансування Збройних сил України, забезпечити найсучаснішими озброєнням та військовою технікою; надати соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей (гідне грошове, медичне та пенсійне забезпечення, забезпечення житлом); і визнати заслуги перед державою.
Сергій Процюк
Це “зальотний” на Хмельниччину мажоритарник з Києва, який працює підприємцем. У програмі Процюка для виборців говориться: “Україна повинна стати нейтральною державою, яка не входитиме до жодних військових блоків. Тут підійдуть приклади розвинених Австрії, Швейцарії. Але водночас в Україні обов’язково має бути своя армія — хоч і нечисленна, але високотехнічна, мобільна, дієва, здатна захищати свою землю!”
Загалом, за задумом Сергія Михайловича, Україна має стати “Швейцарією Східної Європи” і створити значну міжнародну банківську систему гарантій для капіталу.
Олег Лукашук
Один із “аксакалів” Верховної Ради, мажоритарник із Хмельницького Олег Лукашук ще за довго до оголошення дочасних парламентських виборів відчув вітер перемін. Будучи обраним у 2012 році по 187 виборчому окрузі від ВО “Батьківщина”, Олег Григорович на початку серпня цього року запустив між хмельничан агітаційний буклет, в якому від А до Я розписана допомога в зону АТО. Доставка агітпродукції відбувалася адресно — безпосередньо до осель виборців.
Червоною лінією в Лукашука загальна сума наданої допомоги — це близько 700 тисяч гривень. Про філантропію нардепа в буклеті заговорили всі: від батька військовослужбовця до ректора хмельницької прикордонної академії Валерія Райка. “Народний депутат України Олег Лукашук — це людина, яку не треба шукати. Він сам нас знаходить, сам пропонує допомогу, яка включає продукти, спорядження самозахисту, зокрема, бронежилети”, — визнав Райко.
Щоправда, на останньому партійному з’їзді Лукашука включили до прохідної частини партійних списків ВО “Батьківщина”. Замість нього по 187-ому піде діючий міський голова Хмельницького Сергій Мельник. Цікаво, чи не з мілітаристичною передвиборчою програмою?
Віталій Тараненко.
Далі буде.
Схожі матеріали:
- Дежавю. На виборах регіонали замаскувалися під самовисуванців
- ЦВК “відфутболила” двійника Лабазюка і зареєструвала 5 самовисуванців
- Рух “Чесно” “взявся” за кам’янецьких кандидатів в нардепи
- У соцмережах з’явилася група “Стоп Сидор”
- На округах Хмельниччини ЦВК зареєструвала “ляшківців”, “порошенківців” і свободівців