Екс-міністр оборони України, а нині кандидат у президенти Анатолій Гриценко відвідав Хмельницький. За день він поспілкувався з підприємцями місцевих ринків, яким зробив військовий комплімент, мовляв, ринки вміщують аж дві дивізії; мав живе спілкування з журналістами та пересічними хмельничанами. Найбільше людей хвилювали питання подальшої долі Криму, співіснування бізнесу і влади, запровадження ринку землі та ситуація на Сході України.
— Як роз’єднати бізнес і владу в Україні?
— Що стається, коди до влади приходить бізнес, ви бачили на прикладі Віктора Януковича. До влади дорвалися мільярдери в особі сина Януковича Олександра, а в уряді Азарова нараховував шість мільярдерів. Людям обіцялися великі зміни і перетворення. Чим це закінчилося, ви добре знаєте.
Бізнес має бути окремим від влади, особливо у системі виконавчої влади, де ухвалюються фінансові питання. Це стосується і Верховної Ради. Насправді порошенки і тігіпки мають робити те, що вміють краще за всіх: створювати нові робочі місця, впроваджувати нові сучасні технології, виробляти доступні товари для внутрішнього ринку, завойовувати зовнішні ринки, сплачувати податки в Україні. Ось роль бізнесу. А от державний менеджмент — різні речі. Чим відрізняється державний діяч і підприємець? Мета першого полягає в ідеології, який готовий за неї загинути. Другий, тобто підприємець завжди відкупиться і приживається за будь-якої влади. У цьому його сила, але це не має жодного стосунку до влади. І до тих пір, поки бізнес перебуватиме при владі, влада не буде механізмом реалізації стремлінь людей, а залишатиметься способом наживи.
— На Вашу думку, новообраний Президент України повинен ініціювати питання щодо відкриття кримінальних проваджень проти високопосадовців, котрі здали Крим Росії?
— Спочатку треба розібратися, що стоїть за здачею Криму. Це саботаж, службова бездіяльність, державна зрада? Я назвав це державною зрадою. За це потрібно відповідати, починаючи з Олександра Турчинова, як Головнокомандувача Збройних Сил України. Також силовикам, які не віддавали вчасно накази і ті, які не виконували їх.
Крим можна було захистити. Адже початкову загрозу склали близько ста озброєних людей, котрі зайняли будівлі Ради Міністрів та Верховну Раду Криму. Щоб їх локалізувати було достатньо способів — від присипання пильності екстремістів до обмеження переміщення. Для цього мали би запустити Антитерористичну операцію під егідою СБУ із залученням військових. Заколотників Констянтинова і Аксьонова у наручниках треба було привезти до Києва і віддати під суд. Хто винен? У цьому випадку Турчинов і Наливайченко (глава СБУ України — НГП). Особливо Турчинов, який призначив керівника Антитерористичного Центру 7 квітня, тобто затягнувши з цим призначенням на 40 днів.
— Як вважаєте, коли Крим стане українським?
— Я категорично проти розгортання нині воєнної операції щодо повернення Криму Україні. Буде катастрофа і море загиблих без позитивного результату. Переконаний, що Крим буде українським, але не сьогодні і не завтра. Точно знаю — це настане після Путіна. І наші зусилля потрібно направити на те, щоб відсторонити його від влади.
Зауважу важливу деталь. Якщо новообраний український президент потисне руку Путіну, вважатиметься зрадником України і Майдану.
— Вам відома інформація про використання зібраних коштів від небайдужих українців на допомогу армії?
— Тут дві новини — добра і погана. Добра — грошей ніхто не розікрав. Погана полягає у тому, що цих грошей ще не використовували. Вони тупо лежать. Тому що, кілька днів тому уряд тільки ухвалив порядок використання зібраних грошей на допомогу українській армії. Реакція уряду має бути миттєво: тільки-но люди надіслали смски, влада вдень або вночі зібралася і прийняв рішення щодо освоєння коштів. Щоб не було такої ганьби, яку я побачив у військовій частині Львівської області, де для офіцерів не вистачає ліжок і матраців, а з подушок вилазить не пір’я, а вата, яку, очевидно, знайшли у бомбосховищах.
— Ви підтримуєте запровадження ринку продажу сільськогосподарських земель?
— Категорично проти продажу землі. Довгострокова оренда строком на 49 років, будь ласка. Якщо тільки запустять ринок землі, селян просто обдурять. Технічно не виглядатиме так: за гектар дадуть умовно 20 тисяч гривень, а завтра зіграють на курсі долара на пониження гривні і ви за ці гроші зможете купити велосипед. Справжня вартість українських чорноземів вимірюється сотнями мільярдами євро.