Валерій Лесков: “Папа” врізає повноваження місцевому самоврядуванню”

Фото Віталія Тараненка

Непересічний персонаж хмельницького політикуму, в минулому секретар Хмельницької міськради, а нині просто депутат Валерій Лесков не відкидає свого повернення до міської ратуші. Цьому повинні послужити дві обставини. Перша — позитивне рішення Вищого адміністративного суду України, який скасує рішення попередніх судів у справі регіонали Собко і Кольгофер проти Лескова. Друга — добро від міського голови Сергія Мельника на висунення кандидатури Лескова на посаду секретаря ради. Однак обидва сценарії сьогодні нагадують фантастичний роман з елементами магії. 

З Валерієм Олександровичем зустрілися у міському партійному осередку ВО Батьківщина. Лейтмотив бесіди стосувався унікального судового процесу над бютівцем та перспектив збереження Сергієм Мельником посади хмельницького мера у 2015 році.

 

— Минулого року двоє депутатів-регіоналів через суди позбавили Вас посади секретаря Хмельницької міської ради (подробиці читати у статті “Партія регіонів захоплює Хмельницьку міськраду”). Ви не погодилися з вироком і подали у вересні касацію до Вищого адміністративного суду України. Чи є якісь новини зі столичних коридорів Феміди?

— Минуло чотири місяці і справа не зрушилася з місця. Це при тому, що на розгляд касаційного провадження законодавець відвів місяць. Влада в особах вершителів справедливості не бажає переглядати незаконно прийняте рішення судами нижніх інстанцій. Якщо подивитися на сайти судових справ в Україні, ви не знайдете подібної справи. Фактично мій випадок унікальний у судовій практиці і не підлягає жодним нормам.

Я звернувся за допомогою до народного депутата Олега Лукашука, який мене підтримав і надіслав запит до ВАСУ з проханням вирішити справу по суті. Вважаю, що набрання чинності оскаржуваних рішень суду першої та апеляційної інстанції, призвело до негативних наслідків через неможливість виконання секретарем Хмельницької міської ради визначених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні” повноважень. Міська рада кілька місяців працює без секретаря ради.

Фото Віталія Тараненка

— Гіпотетично припустимо, що Вищий адміністративний суд України ухвалює рішення на Вашу користь. Після цього готові знову повернутись у крісло секретаря ради?

— Річ утім, що зараз я знайшов для себе ефективну роботу, працюючи помічником народного депутата. Я приймаю громадян, вирішую питання на вищому рівні. Це жива робота. Розумієте, що моя готовність повернутися до міської ради — це тільки з розрахунку закрити спину міському голові. Йому сьогодні важко. Якщо з позиції виконкому у нього міцний тил, то з політичної є труднощі та незручності в роботі з “регіонівською” владною вертикалю. І хоч кажуть, що політики в місцевому самоврядуванні не потрібно, але вже нині готуємося до чергових мерських виборів, які відбудуться 2015 року. Той же міський голова має балотуватися від політичної сили. Так говорить закон про місцеві вибори. І коли мер Сергій Мельник скаже мені, що необхідно закрити політичний напрямок у міськраді, я погоджуся. Адже спостерігаємо голину — питаннями співпраці з політичними і громадськими організаціями, депутатами ради, які раніше я вів, сьогодні ніхто не займається. Сам міський голова Сергій Мельник витримує свою політичну позицію. Хоча йому не легко це дається.

З іншого боку, подивимося, як керівництво області відреагує фінансово, коли вже немає неугодного секретаря міськради. Заважав Лексов, його зняли. Як тепер Ядуха (голова Хмельницької ОДА — авт.) фінансуватиме обласний центр. Однак маємо перший тривожний дзвіночок — на 200 тисяч гривень урізали фінансування на утримання апарату житлово-комунального господарства міста. Доведеться відмовитися від приватної охорони, що поставить під загрозу цілісність збереження бази даних, документів, апаратури комунального відомства.

— Ви заговорили про політичний тил Мельника. З Ваших слів роблю висновок, що він наразі оголений?

— Думаю, що оголений. Бо не кожен заступник Сергія Мельника може узяти на себе негатив у політичних моментах. Коли завершаться судові тяжби, ми зберемося і відпрацюємо алгоритм дій до місцевих виборів і виборів міського голови. Якщо мер скаже, що треба закрити цю ділянку роботи, повторюю, я готовий.

— Поясніть, а навіщо Вам здався цей негатив? Хіба офіцера Лескова влаштовує певна політична одіозність?

— Міський голова — це посадова особа, яка вирішує безліч питань з діючими представниками влади з президентської вертикалі. Заради і на користь  громади я вирішував політичні питання. Я неодноразово заявляв про готовність поступитися посадою задля користі громади. І скласти повноваження із секретаря ради я особисто запропонував міському голові, бо відчував, що потрібно розрулити ситуацію. Тепер я не службовець і можу критикувати владу на всіх рівнях і давати хороші пропозиції. До прикладу, чому міська влада дві-три квартири, які виділяються забудовниками для міста, передаємо суддям і прокурорам? А перед цим ці особи судовим рішення зобов’язали міськраду видати їм квартири. Чому перевага у квартирному питанні не віддається ветеранам Великої Вітчизняної війни або воїнам-інтернаціоналістам? За статусом афганці та судді перед законом однакові.

Валерій Лесков, Сергій Мельник і Юлія Тимошенко. Фото прес-служби міського осередку ВО "Батьківщина"

— Місцеві вибори не за горами і, очевидно, Сергій Мельник втретє балотуватиметься на міського голову. Чи є попередні домовленості, що “Батьківщина” його висуватиме?

— З Сергієм Івановичем ми з цього приводу не спілкувалися. Він ще не визначився, чи він йтиме на наступні вибори. Тому що ситуація з кожним днем погіршується. “Папа” (читай — влада президента — авт.) врізає повноваження місцевому самоврядуванню. Нині місто самостійно не вирішує питання забудови у санітарно-екологічних зонах. Це вирішується у кабінетах облдержадміністрацій. Аналогічне спостерігається у земельних питаннях, де великими повноваженнями наділені державні земельні агентства. Таким чином вибудовується вертикаль влади за принципом “як “Папа” скаже, так і буде”. Думка територіальної громади нікого не цікавить.

— Ви не відповіли на запитання: “Батьківщина” готова підтримати Мельника на мерських виборах?

— Він є членом нашої партії. І коли прийме рішення йти на вибори, “Батьківщина” обов’язково його висуне. Я впевнений, що він не змінить своєї політичної позиції. Зараз Сергій Мельник є одним із найрейтинговіших кандидатів на вибори мера. Інша річ, що за півтора роки може вирости опонент, якого розкручуватимуть місцеві олігархи.

— До речі, про потенційних кандидатів. Голова Хмельницької обласної організації політичної партії “Фронт Змін” Олександр Ксенжук повідомив, що його політична сила має намір виставити на мерські вибори у Хмельницькому свого кандидата. “Дмитро Беспалов на попередніх парламентських виборах найбільше набрав голосів по 188 мажоритарці саме у Хмельницькому. Тому готуватимемо його кандидатом на міського голову”, — сказав Ксенжук. Як вважаєте, Беспалов може виявитися тим кандидатом, якого підтримають фінансові кола міста на противагу Мельнику?

— Це одна з технологій “відкушування” голосів виборців. Це не рейтингова людина для Хмельницького. Я дуже сумніваюся, що Дмитро Беспалов зуміє справитися з міським господарством. Тим паче, що Беспалов не підіграватиме місцевим олігархам, бо має власну думку. Олігархам же потрібен керований мер для відродження дерибану комунального майна та земель.

Сергій Мельник і Юлія Тимошенко. Фото прес-служби міського осередку ВО "Батьківщина"

— На Вашу думку, Сергій Мельник вміє домовлятися з бізнесовими олігархами? Не секрет, що через міськвиконком і сесію приймалися різні рішення, яких кінці вели до фірм заможних людей Хмельницького. Дуже часто це відбувалося у сфері комунального майна.

— Ми не віддали за безцінь комунальні приміщення. При розрахунках відштовхувалися від 8-9 тисяч гривень за квадратний метр. А це суттєві надходження до міського бюджету. При цьому були спроби бізнесменів спонукати Мельника, або той скинув ціну до 5 тисяч гривень за “квадрат”. Сергій Іванович на це не пішов і віддав майно за обґрунтованими цінами. Очевидно, що така людина, не може влаштовувати великий бізнес. Мельник каже: “Я побув мером і піду. Я не хочу, щоб мене проклинали люди, що я за безцінь продав майно міста”.

— Кандидатура наступника Мельника — це реально?

— У колах “Батьківщини” і міської ради я не бачу достойну людину, котра змогла б замінити Сергія Мельника. Я не думаю, що це питання взагалі виникатиме.

— А той же Нестерук?

(на мить замислився) Анатолій Макарович — цікава людина і професіонал. Але не думаю, що він ризикне балотуватися на мера Хмельницького. Йому у Кам’янці-Подільському (з 2008 до 2010 років працював тамтешнім міським головою — авт.) встигли зіпсувати нерви та репутацію.

Розмовляв

Віталій Тараненко.

Теги: , , , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 8

 1. Змістовне і чітке інтерв”ю

 2. Хороше, але тема не повністю розкрита. Піде Мельник чи ні? Чи розглядає Батьківщина підтримку інших, наприклад Симчишина ?

  • Може розглядае, але точно не Симчишена. бо він далекий від практичної роботи міського господарства. Політик, висловлювати критичні зауваження вміє так, а це мало.

   • без агітації і критики, без імен і прізвищ.
    більше 20 років в Україні керують професіонали або практики чи теоретики державного і міського господарства, а стає все гірше і гірше.
    Може пора всіх цих професіоналів і практиків відправити на незаслужений відпочинок?
    Вацлав Гавел “Краще 2-3 роки помилок і навчань, ніж 50 років саботажу”.

 3. Нехай спочатку закодується…, а потім інтерв’ю на свіжу голову буде давати!!!!!!

 4. Мельника вже пора відправити на пенсію.

 5. Не погоджуюсь із депутатом. Був на прийомі у Мельника – розумний, компетентний чоловік. На своєму місці.

 6. побачимо як все буде, якщо Мельник вирішить балотуватись знову
  то йому багато треба буде змінити
  він мало що став робити для міста
  забив на все і вся( не на 100% але на 80 то точно)
  1-шапричина та на яку вказав Лєсков
  2-га причина що Мельник переріс цю посаду…засидівся
  але проблема в тому, що який би він там не був… сильних та нормальних кандидатів для міста ще поки що немає…
  нажаль……..

  усі ті що перераховані зовсім не для мерської посади, рівень депутатів-місцевих політиків і не більше -поки що…

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.