Віктор Коліщак: “У 188 окрузі вибори мав би виграти Беспалов, бо люди голосують за політичний бренд”

Найдраматичніший мажоритарний округ Хмельниччини — 188-й з центром у Хмельницькому — після виборів залишив безліч знаків запитань. Офіційно діючий представник влади, голова Хмельницької райдержадміністрації Віктор Коліщак поступився з різницею у 469 голосів депутатові обласної ради від Народної партії Сергію Лабазюку.

Неофіційна версія, котру можна почути, — у пана Коліщака поцупили близько півтори тисячі голосів, які пропорційно розкинули між іншими непрохідними учасниками виборчого процесу.

Сама виборча кампанія нагадувала американський блокбастер: тут вам і вибухівка (хоча виявлений предмет з натяжкою можна назвати загрозою для життя кандидата у нардепи — авт.) у готелі “Вік Жан”, і наліт двох раптових союзників Лабазюка-Лукашука на приватну друкарню, де друкувалася політична продукція Коліщака, і “жучок-журналіст”, який постійно сканував кожен крок одного з кандидатів.

На десерт мізки електорату були забиті тоннами політичного бруду, що практично унеможливлювало тверезий вибір майбутнього народного обранця.

Що стосується Партії регіонів, то вона сором’язливо приховувала справжні симпатії, попри те, що біло-блакитні кольори на 188 окрузі “популяризував” начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Хмельницької ОДА Вадим Плюта, що взяв своїх 1,99%.

Вуха стирчали хіба що за керівником прес-служби обласного штабу ПР Тетяною Сивоконь, яка уособлювала своєрідний передавальний місточок між партією влади і самовисуванцем Сергієм Лабазюком. Обоє їх доводилося неодноразово зустрічати під час прес-конференцій та неформальних зустрічей.

Запис інтерв’ю з Коліщаком збігся у часі після того, як “на килим” до облдержадміністрації були викликані чотири керівники районів: Хмельницького, Полонського, Теофіпольського і Новоушицького. Це відбулося у форматі закритої колегії ОДА: без журналістів, представників прес-служби облдержадміністрації та інших зайвих вух.

Віктор Михайлович вважає, що через надумані недоопрацювання йому намагалися науково-популярно пояснити, мовляв, уже нічого не світить на посаді голови Хмельницької РДА.

Фото Віталія Тараненка

— Виборчі баталії позаду і країна знову повернулася до звичайного ритму життя. Нічого не змінилося й на Хмельниччині — Ви продовжуєте надалі очолювати Хмельницьку райдержадміністрацію. Взагалі, які настрої?

— Настрій такий, який був до виборів: є бачення і бажання працювати надалі. Однак можуть скластися обставини, за яких подальше моє перебування залежатиме від Президента України.

Як будь-яка свідома людина, звичайно, не відкидав поразки на виборах. Тому що, на це могла бути воля Божа і виборців. Думав: якщо програю, ставлю крапку на політиці і займаюся бізнесом. Враховуючи результат виборів, коли за мене, як представника влади на опозиційній території, проголосували 40% мешканців Хмельницького району, це додало сили. Передовсім, для руху вперед. Я відчув, що громада мене підтримала.

Два роки тому, коли Президент призначив керівником цього району, багато хто говорив, що це надто складний регіон. Спочатку не повірив, але швидко переконався у хибності особистого твердження. По-перше, Хмельницький район, на відміну від інших, позбавлений райцентру. Коли з сіл люди приїжджають до обласного центру, вони тут губляться. 70% працездатного населення району працює у Хмельницькому. Схожа картина і з веденням бізнесу. Є випадки, коли підприємці здійснюють діяльність у районі, а зареєстровані в обласному центрі. І навпаки.

Попередники залишили мені район, який займав 18-19 місце за соціально-економічними показниками. За 2011 рік ми переломили негативну тенденцію і взяли 4 місце. За дев’ять місяців цього року маємо 7 місце. До кінця року плануємо вийти на 5-6 місце. Середній рівень заробітної плати за два роки збільшився вдвічі: з 1360 гривень (2010 року) до 2280 гривень (2012 року). Середньообласний показник по зарплаті на 100 гривень більший нашого. Минулого року Хмельницький район забезпечив перевиконання плану створення нових робочих місць майже вдвічі. Тобто фактично ми вивели “з тіні” тих, хто вже працював. До речі, на фоні цих досягнень Хмельницький район 27 листопада заслуховувався на закритому засідання колегії облдержадміністрації

— Розкажіть, що слухала обласна влада за зачиненими дверима.

— Звітувало чотири голови РДА: Хмельницької, Полонської, Теофіпольської і Новоушицької. Недоліки нашої роботи озвучив начальник Головного управління економіки ОДА Андрій Прусецький. Я заперечив щодо претензій на адресу Хмельницького району, бо, склалося таке враження, що навмисно ліпили не пов’язані речі. У заліку посіли 6 місце у галузі сільського господарства і 4 місце — за соціально-економічними показниками. Даруйте, як ми можемо бути найгіршими в області? Натомість, до прикладу, натякнули про необґрунтовану покупку двох шкільних автобусів за кошти районного бюджету. Нас переконували, що доцільніше було б облаштувати внутрішні туалети у навчальних закладах. Я пояснив: прокуратура написала припис, що старий шкільний автобус (в експлуатації понад 20 років), необхідно списати і замінити на новий. Як наслідок, за два роки Хмельницький район парк автобусів поповнився на сім одиниць, чого не зумів жоден з інших районів. І стовідсотково закрили питання щодо підвезення учнів.

Тепер щодо внутрішніх туалетів, за які нас часто критикували. На 2010 рік у районі 9 із 45 шкіл мали внутрішні санвузли. Керівництво області знову киває у наш бік, мовляв, найгірші. Не заперечую, що так. Бо ми наздоганяємо решту районів, в яких цим питанням раніше займалися. Якщо поглянути на динаміку облаштування санвузлів, то вона очевидна: плюс 17 туалетів за 2010-2012 роки.

— Ви багато наговорили про високі показники району. Як вважаєте, економічне зростання, дає підстави стверджувати, що пан Коліщак одержить імунітет на посаду голови Хмельницької райдержадміністрації?

— Імунітету тут немає тому, що роботу оцінюють більше з точки зору політики, аніж економіки. Наскільки мені відомо, за наслідками колегії, готується розпорядження губернатора, де планується прописати наступний пункт: “визнати роботу голови Хмельницької райдержадміністрації незадовільною”.

— Це пов’язано з особистою неприязню до Вас керманича області Василя Ядухи?

— Я би не сказав. Ми з ним нормально спілкуємося, вітаємося, як чиновники.

— Проте губернатор дозволяє собі на журналістський загал робити неоднозначні вислови. Зокрема, Вас він бачить на іншій посаді. “Я думаю, що йому (Коліщаку —авт.) краще працювати десь в журі з оцінки конкурсу краси, а не на цій посаді”. Необразливо?

— Кожен висловлюється і думає у міру свого виховання. Я б такого ніколи не сказав ні про посадовців, ні про жодну людину. Якщо ж когось критикував, то тільки предметно. А говорити чи писати банальні речі на кшталт інформації, яку розповсюдили перед виборами, де, начебто, прив’язали мене до вбивства колишнього міського голови Хмельницького Михайла Чекмана, то це, принаймні, непорядно.

— До речі, наскільки масштабно під час передвиборного протистояння застосовували проти Вас чорний піар?

— Були від опозиції і у таборі “Завжди поруч” (слоган, який в агітації використовував кандидат-переможець Сергій Лабазюк. Крім цього, напередодні передвиборчих баталій виник Хмельницький обласний благодійний фонд “Благодійний фонд Сергія Лабазюка “Ми поруч”, який очолила його дружина Віолетта Лабазюк — авт.). (Сміється). Вважаю, що ця технологія на відсотків п’ять спрацювала там, де мене менше знають. Приміром, у Волочиському районі.

— Не слід відкидати й той фактор, що Ядуха зробив ставку на самовисуванця Лабазюка завдяки адмінресурсу. Подейкують, що між ними були підписані негласні домовленості про всебічну підтримку. Ви ж грали другим номером.

— Як кажуть, рятуйся, хто як може. У мене більше претензій до роботи окружної виборчої комісії, аніж до Ядухи чи Лабазюка. Як би не ламали, є буква закону, від якої не повинен відходити жоден член комісії. Я був живим свідком і це, до речі, зафіксовано на відеозйомці, коли члени ОВК переписували протоколи без вказівок ЦВК. Подекуди доходило до абсурду. Маловідомим кандидатам Кушніру і Кліщу доплюсували близько тисячі голосів, відібраних у мене. Це чітко доказують наші протоколи дільниць. У Волочиському районі діяв хитрий механізм виявлення недійсних бюлетенів. Ставилися по дві печатки на виборчий бюлетень замість однієї.

Буду щирим — зі свого боку жодним чином не використовував адмінресурс. Якщо проводилися зустрічі з громадою, ніхто навмисно не звозив людей. Тому що не було потреби. Я єдиний в області голова РДА, який не в Партії регіонів, а очолюю обласну організацію Єдиний центр.

Віктор Коліщак і Віктор Балога у Хмельницькому. Фото обласної прес-служби ЄЦ

— Зараз уже пізно махати кулаками. Показовий приклад боротьби за кожен голос продемонстрував кандидат у нардепи від ВО “Свобода” у 189 окрузі Ігор Сабій. Його відрив від регіонала Віталія Олуйка на фінішному етапі становив понад 700 голосів. Голова ОВК №189 намагалася саботувати і затягувати роботу комісії, а протоколи кількох дільниць Нетішина відправили на перерахунок. У певний момент здавалося, що кандидату від ПР голоси, яких бракувало, якимось чином натягнуть. Тоді свободівець підняв на ноги близько сотню соратників, ЗМІ, керівництво Об’єднаної опозиції і результат вдалося відстояти. Чому такий сценарій не спрацював на Вашому окрузі?

— Порівняння Сабій і Коліщак не доцільне. Я працюю у структурі влади і не можу вивести на майдан людей з гаслом “Владу геть!”. Я не прихильник радикальних дій.

— За два дні до голосування в ефірі “33 каналу” звинуватили губернатора області Василя Ядуху у покриванні тиску на держслужбовців, їх залякування, впровадження адмінресурсу. “Неймовірний тиск, який чиниться в області Партією регіонів та особисто її керівником Ядухою переходить усі межі. Про недопустимість залякування працівників бюджетної сфери, вчителів, медиків, підприємців голова облдержадміністрації знає. Він також знає, що прийде час і йому буде соромно, як насильно людей заганяли у Партію регіонів. Використовуючи владний ресурс, забезпечуються відсотки рейтингу Партії регіонів”, — йшлося у заяві. Це була гра у ва-банк?

— Вдатися до таких мір змусили події, до яких були залучені правоохоронці. Вони вривалися на друкарню, вилучали надруковану агітаційну продукцію. Я не міг спокійно спостерігати за цими перипетіями. Відповідно, передбачав, що перші особи області тут також замішані. Адже на відео були зафіксовані слова кандидата Олега Лукашука, який грозився подзвонити Ядусі.

— Аби убезпечити від подібних провокацій у майбутньому, очевидно, надходили пропозиції від регіоналів балотуватися від ПР? Чому не прийняли?

— Були. Але я йду своїм шляхом. Тому форма самовисування, яку обрав, полягала у максимальній співпраці з громадою. При цьому зіштовхнувся з гіркою реальністю. Здебільшого, населення Хмельницького голосувало за політичні бренди і прапори.

— Гіпотетично прокрутимо ситуацію назад. Вас висуває Партія регіонів, відповідно, під це одержуєте фінансування і зелене світло з боку облдержадміністрації. Все ж таки, результат парламентських виборів міг би бути кращим для Вас.

— Проведемо невеликий аналіз. Якщо би я б не брав участі взагалі на виборах, виграла би опозиція в особі Дмитра Беспалова. Тому, що на цих виборах опозиційні сили в моєму окрузі набрали 60%, а у Хмельницькому перше місце за Беспаловим. Голосували за бренд “Батьківщини”. Порівняймо. Дитячий лікар Іван Гуцул на місцевих виборах 2010 року балотувався до обласної ради від “Батьківщини” по хмельницькій мажоритарці і отримав 12 тисяч голосів. На парламентських виборах за самовисуванця Гуцула голосує 1300 хмельничан.

Вважаю, що розклад більшості за Беспалова також зіграв би при варіанті, якби, умовно від влади балотувався я, а не Лабазюк. Беспалов все одно переміг би.

(Далі буде).

Віталій Тараненко.

Вадим Олексюк.

 

Теги: , , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 8

  1. Молодець Віктор! треба завжди лишатися людиною. А не як дех то посилати кореспондентів кудись далеко…

  2. Думаю, Лабазюк перемитнеться до регіонів, так що Віктор це передбачав вірно.

  3. А Вітю регіони не люблять, і він не пішов би до ПР разом з Балогою)))) Цей придурок ще швидше це би зробив, і влада також його підтримувала, тут ставка була проста, або-або! І Вітічка програв, і не допомогли йому наїзди на сільських голів Хмельницького району!

  4. жаль, Колищак для города полезен был бы.

  5. Да Витя, просрал ты очередные выборы! Васю ты культурненько словами обошел , хотя он жлоб и быдло и ложил он на тебя с прибором (взял гроши у Лабазюка и Бондаря и молчок) . Все твоя псевдоинтеллигентность тебя подвела. За власть надо бороться особенно с такими попурасами, как Лабазюк и Лукашук!

  6. да ему уже давно не фартит в этом плане ни мэром ,ни депутатум ВРУ не стал…чтото унего не так…денег много..ума может мало…или такая команда и подход к работе в политике…

  7. Колищак пройдет тогда, когда будут честными и открытыми по настоящему выборы. Приходилось сталкиваться с этим человеком-могу сказать одно,порядочность и справедливость это его главные козыри. А Лабазюк гнида еще та паршивая,он уже показал что он сделал, в мусорный ящик его нада.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.