Олександр Драган: “Полковник Нечаєв попросив мене, щоб концерт Бабкіна відбувся” Частина 1

Ранок 23 жовтня. Фойє Хмельницької обласної філармонії заполонили представники місцевих засобів масової інформації. Як з’ясувалося, керівник закладу культури Олександр Драган покликав медійників, аби роз’яснити позицію щодо концерту українського музиканта Сергія Бабкіна, фігура якого в окремих областях спричинила істерію серед правих сил.

— Усі вихідні до мене телефонують знайомі та друзі, просить не піддаватися на провокації і не відміняти концерт артиста, — каже журналістам Драган перед початком офіційної заяви.

Далі Олександр Васильович кидає камінь в город Свободи і кличе на допомогу її лідерів, зокрема, голову фракції Івана Гончара і хмельницького мера Олександра Симчишина. Пізніше стане відомо, що організація “Сокіл переглянула свої плани щодо зриву концерту Бабкіна.

Незалежний громадський портал зустрівся з Олександром Драганом, який є також депутатом облради і головою фракції Обєднання Самопоміч, наступного дня після концерту Бабкіна. Одразу запитуємо, скільки заробила філармонія з виступу цього співака.

— 9 тисяч гривень на оренді, — відповідає він.

У ході бесіди Драган визнає: сьогодні українські артисти отримали шанс заповнити нішу російських колег, які в дореволюційні 2010-2013 роки, збирали переповнені зали філармонії. Зокрема, сюди приїжджав Філіп Кіркоров, Григорій Лєпс, Володимир Винокуров.

— Нещодавно у Хмельницькому виступала львівянка Ірина Федишин, яка зібрала достойний зал прихильників. Років сім тому вона не змогла б зібрати стільки глядачів, — вважає Драган.

 

— Ви вважаєте своєю заслугою, що концерт Сергія Бабкіна у Хмельницькому таки відбувся?

— Ні це не тільки моя заслуга. Якщо хронологічно йти, то все почалося з листа Правого сектора. Я їм сказав, що врахую вашу думку і, можливо, не підпишу договір з організаторами концерту. Паралельно це ж саме говорив і організаторам: якщо факти, які викликають занепокоєння у громадськості артист Бабкін не спростує, доведеться відміняти захід. Тоді вони показали заяву музиканта, виголошену у Дніпрі, яка стосувалася визнання уряду Росії агресором.

У п’ятницю, 20 жовтня під стінами філармонії організація “Сокіл” влаштувала перфоменс зі спаленням афіш. А в неділю мав розмову з юристкою Бабкіна, яка запропонувала вийти на спільну прес-конференцію із “Соколом”, на що я відповів категоричною незгодою. При цьому, протягом вихідних надійшло багато дзвінків від людей, котрі планували відвідати концерт і непокоїлися, щоб радикали його не зірвали. Дзвонили і авторитетні для мене особи.

— Хто, наприклад?

— Полковник Олег Нечаєв з 8 полку спецпризначення. Він мене запитав, чи вважаю я його патріотом України. Таке ж питання стосувалося його хлопців. А потім каже, що з солдатами збираються прийти на концерт Бабкіна. Думку таких людей я також зобов’язаний враховувати.

Ще важлива деталь. Адвокат співака заявила, що договір оренди я підписав з ними о 23.20 22 жовтня. Це не відповідає дійсності, оскільки 23 жовтня був підписаний договір і погоджений керівництвом облради.

— У Вас була боязнь і тому відтягувався сам договір оренди?

— Була пересторога, що буде бійка, як у випадку з Потам і Настею Каменських рік тому. Відчувалася небезпека, що поб’ють вікна філармонії або зайдуть до залу. Я не хотів, щоб філармонія перетворилася на майданчик для з’ясування ідеологічних чи світоглядних речей. І дійсно у певний момент я був близький не проводити цей концерт, щоб запобігти провокаціям.

— Чи виходили на свободівця Івана Гончара, згаданого у публічній заяві, з метою попередження провокацій?

— Ні. А чому Іван Гончар не робив спроб вийти на мене і цивілізовано врегулювати це питання?

DSC_0676

— Ця подія вплине на взаємини “Самопомічі” і “Свободи” в облраді, які працюють в одній опозиційній ніші?

— Не сказав би, що у нас спільні  позиції. Так, по окремих питаннях сесії маємо однакове бачення. Дуже часто вони дивляться на нас і кажуть, що ми повинні підтримати їх. Ми ж відповідаємо, що такого не  буде. Тим паче, у ситуаціях  коли у людей вириваються мікрофони або блокується сесійна трибуна.

— Майже рік тому свободівці та Автомайданзірвали концерт Потапа і Насті Каменських, які мали виступати у приватному клубі “СВ”. Тоді ключові претензії зводилися до того, що гурт виступав в Росії у часи окупації Криму. Як вважаєте, що насправді виявилося переломним?

— За іронією долі, концерт Потапа і Насті Каменських мав відбутися в обласній філармонії. Тоді Іван Гончар цивілізовано і по-дружньому  порадив мені цей захід перенести з філармонії. Я врахував  і відмовив організаторам у його проведенні.

Те, що відбулося у приватному клубі, мені було дуже неприємно. Бо, коли державні діячі або громадськість беруть участь без попереднього діалогу і можливості спокійно врегулювати ситуацію, то це неправильно.

Між іншим, після концерту Бабкіна дізнався важливу інформацію. Коли “Сокіл” палив афіши Бабкіна під філармонією, у самому приміщенні проходила репетиція дитячої танцювальної школи, які відвідує близько 20 дітей. Потім вихователі виводили дітей через чорний хід, бо боялися радикально налаштованих осіб. А в день концерту Бабкіна взагалі скасували заняття з танців, побоюючись провокацій.

Насправді вся проблема криється глибше. Якщо є особи, котрі налаштовані, щоб російськомовні артисти, які не мають чіткої державницької позиції, нехай їдуть на телеканали “Інтер”, “1+1”, ТРК “Україна” і там влаштовують протестні акції ,тим самим, висловлюючи невдоволення проти трансляції на українському телебаченні сумнівних співаків. Врешті-решт, звертаються до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.

— До речі, організація “Сокіл анонсувала новий захід, направлений проти виступу гурту Не ангели, який має виступити у філармонії 15 листопада. Ви ухвалили з цього приводу якесь рішення?

— Планую звернутися до організаторів з проханням надати підтвердження або спростування претензій до учасників цього колективу з боку громадських активістів. Якщо одержу вичерпні відповіді, тоді намагатимуся, щоб сторони конфлікту поспілкувалися.

— Депутати Хмельницької обласної ради 20 жовтня 2016 року ухвалили рішення про заборону проведення гастрольних заходів, концертів, вистав та інших культурних заходів на території Хмельницької області особам, які публічно підтримують агресію Російської Федерації, окупацію Автономної Республіки Крим та не визнають так звані ДНР та ЛНР терористичними організаціями. Ви також підтримали цю позицію. Як у житті має виконуватися це рішення сесії?

— На жаль, воно юридично недосконале. У ньому одночасно говориться, що артисти, котрі з 2014 року виступали в окупованому Криму і не визнають факту його окупації та агресії з боку Росії. Ці дві тези необхідно розмежувати, щоб не виникало подвійних трактувань. Приміром, Сергій Бабкін визнав факт агресії Росії, але виступав в окупованому Криму.

DSC_1205

— Контроль за виконанням цього рішення покладений на управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації і постійну комісію обласної ради з питань законності, протидії корупції, регламенту, депутатської діяльності та місцевого самоврядування.

— Ще один парадокс. Адже до 2012 року управління культури ОДА мало важелі впливу. Тому що, кожен організатор концерту співаків мав у них отримати погодження на проведення заходу. Тому на найближчій сесії ініціюватиму перегляд рішення ради щодо заборони проведення гастрольних заходів. Треба порадитися з юристами, щоб однозначно виписати правила для гастролерів.

— Аби закрити музичну тему, залишилось питання по ансамблю “Козаки Поділля”. У 2013 році колектив виконав дві пісні, присвячені тодішньому очільнику ОДА Василю Ядусі і нардепу Олександру Герезі. Після чого ці пісні люди взяли на кпини, висміюючи підлабузництво. Яка була Ваша перша реакція після почутих творів?

— Я мав неприємні розмови з керівництвом області, яке висловило незадоволеність тими піснями. Тут креатив проявили автор текстів, поет Мазур і художній керівник “Козаків Поділля” Балема, котрі у такий спосіб намагалися сподобатися владі. Вийшло ж навпаки. Я знав, що планується авторський вечір поета Мазура. Також чув, що ансамбль розучив нову пісню про Василя, яку автори присвятили своєму земляку, тодішньому голові ОДА. Але те, що вони почали викрикувати “Я-ду-ха!”, стало їхнім експромтом. До слова,  артисти відмовлялися це кричати, але керівник на них натиснув.

Мені досі соромно за те, що сталося, що десь не проконтролював до кінця. Якби заздалегідь знав про експеримент з прізвищем бувшого голови ОДА, порадив би їм того не робити…

Нинішнє моє рішення повторно балотуватися на посаду керівника обласної філармонії і виграти конкурс значною мірою продиктоване бажанням реформувати “Козаків Поділля” від радянського ансамблю пісні і танцю, надавши більщ сучасних сенсів. Маю хороші приклади, як це робилося у Польщі.

Хоча треба віддати належне — теперішній репертуар “Козаків Поділля” на “ура” сприймається  у Хмельницькому а особливо в інших містах України. Це показали останні відвідини Трускавця на День Героїв УПА, концерти у Золочеві, Скадовську, Коломиї. І, якщо реформуватимемо, то не відкидатимемо всіх традицій колективу. Просто до того, що є добрим і успішним, необхідно додавати твори інших композиторів та аранжування.

Відкрию таємницю: наразі готуємо такі собі обробки творів сучасних українських співаків спільно з оркестром “Козаків”. Хочемо зробити щось на кшталт того, що виконав гурт Onuka у співавторстві Національного академічного оркестру народних інструментів.

Потужно, вважаю, відкрили сезон  жанром оперета. Зокрема, поставили оперету “Гуцулка Ксенія” забутого композитора Ярослава Барнича. Балет і хор “Козаків Поділля” солідно відпрацювали. У них високий талант і шалений потенціал!

Розмовляв Віталій Тараненко.

Усі фото автора.

Далі буде.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 13

 1. Как красиво драган меняет точку зрения от ситуации ! Нос поветру ? Забыл, что Потапа его дружок зам организовывал и баблосом поделиться обещал, хотел капусты с’есть и накол сесть. Козаки уже тоже стали инструментом для зарабатывания бабла на нужды партии и личной жизни. Хорошо быть директором и депутатом, правда, Сашуля ? Привет от Костика тебе. Так, чтоб понял, откуда ветер.

  • Так Драганчик із своїм другом 50% усіх концертів мутять. Зам. замість того шоб роботою займатися, займається організацією концертів у робочий час, мутять на оренді і квитках. Тому так яро захищає вуйко ці концерти. Грошенята драганчик мутить не тільки на партійних списках, але й на концертах! Гидотник!

 2. А давайте згадаємо де цей “діяч” був за ригівських часів. Гроші на костюмах та реквізитах з Ядухою деребанив, та вислужувався як повія перед хазяїном. Після майдану він регіоналку Трунову прийшов захищати, до речі коли її Бурлик хотів люструвати. Ще чим він запам’ятався ???

  • Облиште вже того горезвісного Бурлика. Подорослішає – може стане розумнішим. А наразі…

 3. оказывается полковник Нечаев палкий прихильнык Бабкина, может он еще и Бабкину Надежду слушает по вечерам

  • До чого тут Надєжда Бабкіна ? Це все, що може видати ваша хвора фантазія ? Цікаво, ви були на концерті ? Треба було на виході стати та попротестувати.

   • Я про то ,что полковнику Нечаеву, глубоко плевать кто поет в этой обшарпаной филармонии Бабкин или Бабкина, для него это все пидр-разборки

 4. правильно витя ту филармонию разворушил..засцали бурлика артисты.

 5. А вот это бред полный.Потому что я знаю,кто привозил Потапа и Настю.

 6. Нарешті маємо приклади конструктивного врегулювання конфлікту. Показово, що загострення відбулось в часи війни. І Драган, і Бурлик, і Бабкін показали тут себе достойно та заслуговують на повагу. Дякую Бабкіну за його творчу позицію, Бурлику – за наведення порядку в місті та боротьбу з москальською наволоччю, Драгану – за чітку конкретику та розвиток мистецтва! Слава Україні!!!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.