Останній вікенд приніс небайдужим хмельничанам справжнісіньку інформаційну поживу — соціальні мережі “кишать” коментарями про зірвані гастролі зірок українського шоу-бізнесу Потапа і Насті Каменських. Артистам, яких спочатку відмовилася приймати обласна філармонія, дав прихисток відомий місцевий бізнесмен, а в минулому “помаранчевий” голова Красилівської райдержадміністрації Віктор Вікарчук. Але, як виявилося, його розважальний “СВ Клуб” також став недоступний для співаків. Близько сотні активістів та представників ВО “Свобода” екстравагантними методами (далі пояснимо, що мається на увазі) заблокували і в кінцевому результаті зірвали гастролі.
Що прикметно: центр шельмування від Потапа і Насті, яких активісти обізвали “московськими холуями”, за іронією долі, змістився у їхній бік. Протестувальники опинилися в опалі через перебір застосованих під час акції-протесту “демократичних механізмів” впливу. Тих, хто ще схильний аналізувати, збурили дії активістів: кров тварин, якою розфарбували приміщення клубу; димові шашки і вибухові пакети — все це додавало епатажу та певної провокації довкола гастролерів.
До речі, Хмельницький має справді цивілізований приклад заборони концерту української співачки. У вересні 2014 року у місті гетьмана мала виступати Ані Лорак, яка в останній час відома контроверсійними заявами у напрямку Росії. Згуртувались активісти, направивши відповідні звернення до керівництва області і Міністерства культури України. Плюс до інформаційної кампанії були залучені медіа. Результат спрацював бумерангом — Лорак до Хмельницького не приїхала, а за продані квитки організатори повернули гроші.
Крім цього, під шалений словесний вогонь потрапив і сам власник “СВ Клубу”. Вікарчуку закинули “зраду”, в основі якої лежить заробляння грошей на здачі в оренду приміщення розважального закладу для Потапа і Насті. “Алібі” бізнесмена на кшталт “я скасував концерт за годину до початку” має право на існування. Однак підприємець не до кінця прорахував ефект “мирної акції”, анонсування про яку ширилося соціальними мережами, щонайменше, за добу до гастролів.
Загадкою, що немає єдиного пояснення, залишається присутність широкого депутатського корпусу ВО “Свобода” та деяких посадовців Хмельницької міської ради на “антипотапівській” акції. З відеоматеріалів, котрі з’явилися в Інтернеті, чітко видно, що свободівці складали активне ядро протестувальників. Один із них навіть на кілька хвилин потрапив у кайданки до місцевих копів. Проте силами побратимів був успішно визволений.
Крім громадянської позиції, яку таким чином висловила “Свобода”, рикошет отримав міський голова Олександр Симчишин, обраний під прапорами цієї політичної сили. На найближчій сесії градоначальнику доведеться щось говорити Вікарчуку і його людям, котрі заявили про наміри блокувати роботу пленарного засідання. Ба більше — вони хочуть відставки заступника мера Володимира Гончарука і начальника міського управління культури Артема Ромасюкова.
“Незалежний громадський портал” зібрав думки осіб, котрі прямим чином дотичні до подій проти гастролів Потапа і Насті, а також мають позицію окремих представників органів місцевого самоврядування.
Керівник ГО “Автомайдан Хмельниччина” Вікторія Середюк: “Результатом акції задоволена. Ніхто не постраждав. Хочуть тягатися по судах, я готова. Але не бачу за що. Організатора як такого не було, просто усі члени рідних організацій та просто активісти проявили громадянську позицію. І правильно. Таке чекатиме кожного прихильника і посібника руського міра. Щодо того що були вибухи після скасування концерту, то це брехня. Саме завдяки цьому і скасували. Стосовно дітей, які були в середині приміщення, то, якби матусі не стояли роззявивши рота, а забрали дітей додому, вони б нічого не бачили. Тут спрацювала банальна цікавість — побачити і розказати друзям, а ще краще виставити себе жертвою і поплакатись”.
Власник хмельницького розважального закладу “СВ Клуб” Віктор Вікарчук: “Як власник підприємства, готую судовий позов на півмільйона гривень до міської організації ВО “Свобода”. Як виявилося, у день концерту свободівці зареєстрували заяву у міській раді на проведення фотовиставки (присвяченої українським героям, які воюють на сході України. Цей захід мав прохождити з 17.00 до 22.00 21 жовтня — НГП) під “СВ Клубом”.
“Свобода” закидає мені проросійську позицію, при цьому місцева влада купує білоруську техніку з російською комплектуючими, тим самим, фінансуючи російських найманців. І хто після цього зрадник?
А ще будуть позови до Вікторії Середюк, яка облила кров’ю наш заклад.
Окремо вимагатиму звільнення заступника мера Володимира Гончарука і начальника міського управління культури Артема Ромасюкова, які порушили кодекс державного службовця. Вони ввірвалися на мою приватну власність і були серед організаторів цієї акції. Наполягатиму, щоб депутати міської ради на черговій сесії 26 жовтня, висловили цим посадовцям недовіру.
Заступник хмельницького міського голови Володимир Гончарук: “Я був присутній під приміщенням “СВ Клубу” після завершення робочого дня і не виконував службових обов’язків. На підставі рішення обласної ради про заборону гастролів, яке було затверджено 20 жовтня на сесії, мене запросила політична сила, як члена партії, долучитися до мирної акції і перевіряти, як виконується це рішення. У будь-які конфлікти не вступав і нікому не давав вказівок, пов’язані з ескалацією конфлікту.
Що стосується заяви Вікарчука про мою відставку. Якщо людина цього домагається, то вона має надати конкретні аргументи і факти. Є правове поле у суди, нехай доводять. Я готовий надати свідчення і пояснення щодо свого місцеперебування під час акції”.
Хмельницький міський голова Олександр Симчишин: “Міська рада жодних акцій не планувала і проводила. Присутність посадових осіб – це їх право у позаробочий час на прояв власної позиції. жодних доручень чи завдань вони не отримували і отримувати не могли. У позаробочий час усі працівники ХМР, а їх понад 500, чи комунальних закладів – їх кілька тисяч мають право відвідувати акції заходи, які вважають за потрібне. Ми нікого не звільняли і не будемо звільняти за позицію. Якщо щось порушили під час акції, мають відповідати. Я особисто категорично проти подібних концертів і гастролей, бо це популяризація “русского мира”.
Депутат Хмельницької обласної ради від ВО “Батьківщина”, ініціатор рішення про заборону гастролів для “артистів-сепаратистів” на території області Михайло Бойко: “Це рішення більше політичне, і десь навіть може мати юридичну колізію. Я так моделюю ситуацію: обласна рада заборонила проведення гастрольних заходів, концертів, вистав та інших культурних заходів на території області особам, які публічно підтримують агресію Російської Федерації, і управління культури спілкується із закладами, що підпадають під розповсюдження цього рішення. Достатньо їх проінформувати і гастролі тих чи інших “клієнтів” забороняються. А далі вступає моральний механізм: чи в тебе достатньо совісті відвідувати побідні концерти. Не так стоїть питання відповідальності, а як ідеологічно і морально вплинути на свідомість громадян.
Що стосується зірваного виступу Потапа і Насті у Хмельницькому, то рішення облради про заборону гастролів немає спільних точок дотику з подіями під “СВ Клубом” ввечері 21 жовтня. Тому що, рішення облради не набуло законної сили (воно не підписано першим заступником голови облради Неонілою Андрійчук — НГП). Це, по-перше. А, по-друге, в нас прояви активності громадських активістів межують на грані закону, а подекуди, не відповідають Букві Закону. Тому, хто хотів зробити політичний піар, там і робив”.
Організатор масових заходів, рекламіст Владислав Воєділо: “Цілком зрозуміло, що в нинішні часи, враховуючи анексію Криму та російську агресію, є українські артисти, чия позиція може викликати сумнів у патріотизмі, які гастролюють країною агресором і є велика кількість людей, яка вважає подібні гастролі неприйнятними. Однак хочу привернути увагу до дещо іншого.
Власне, хоча я не маю стосунку до організації цього заходу, підготовка концерту займає певний термін. Як правило, це декілька тижнів, а іноді й місяців. За цей час узгоджується кошторис, райдери, вибір партнерів по звуку, оренда, проводиться рекламна кампанія тощо. Напередодні концерту Потапа і Насті Хмельницька обласна рада приймає рішення про заборону проведення гастрольних заходів, концертів, вистав та інших культурних заходів на території Хмельницької області особам, які публічно підтримують агресію Російської Федерації, окупацію Автономної Республіки Крим та не визнають так звані «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями.
Зрозуміло, що нікому в голову не прийде намір організувати у Хмельницькому гастролі Газманова чи Валерії.
Власне Потапа я не вважаю ворогом України, тим більш «кремлівською собакою». Потап – відоме медійне обличчя країни, лице рекламної кампанії OLX. Його обожнюють дорослі і діти, в тому числі й через проект «Голос країни», «Голос країни. Діти». Його пісні в ротації на всіх теле-радіоканалах країни, він відмовився свого часу від звання «Заслужений артист Росії». Він не є забороненим артистом в Україні. Він є ГРОМАДЯНИНОМ України. За моєю інформацією, Потап не гастролює у Криму та у Росії.
Тому у цій ситуації, коли будь які партії або громадські рухи, як то «Свобода», Автомайдан чи Правий сектор мають до нього якісь претензії, то потрібно у зрозумілій формі, чітко і ясно їх сформулювати та опублікувати, донести до людей заздалегідь, і, головне, робити це обгрунтовано, з фактами… А робити «витяжки» зі старих відео та видавати їх за нові або під іншим соусом, м’яко кажучи, некоректно.
Безумовно, будь яка акція або протест, якщо він мирний, не може звужувати права громадян, заважати їм розпоряджатись власним часом та грошима. Тому, наприклад, якщо «свободівці» стояли на певній відстані від закладу та користувались мегафоном, то інші почали пряме втручання в роботу закладу, кидали, зокрема в дітей та пересічних відвідувачів, петарди, яйця, краску, йшли на фізичні конфлікти.
Під час проведення акції вкрай провокативно вела себе Вікторія Середюк, яка розбила банку з кров’ю в холі «СВ», кидалась на відвідувачів клубу, била поліцію. Більше того, коли я зі Смальом (депутат Хмельницької облради від ВО “Свобода” – НГП) розмовляли біля дверей всередині закладу, в нашу сторону також летіли яйця. Тобто той, хто їх кидав навіть не знав Смаля в обличчя, тобто не був на Майдані. Можливо, це були провокатори з інших міст України.
Щодо продажу квитків, не знаю достеменно, яка ситуація була у Хмельницькому, а ось у інших містах аншлаги і ніхто концерти не зриває, принаймні в цьому турі.
До речі, рішення з повернення квитків було прийнято організаторами наступного дня. Повернення квитків буде здійснюватись у місцях, де їх купували”.
Незалежний громадський портал.