Не олів’є єдиним: стрічка хмельницьких онлайн-ЗМІ в час новинного затишшя

Січень, особливо його перша половина, зазвичай небагатий на важливі події. Водночас сучасний читач, спраглий до інформації, очікує від ЗМІ новинних «смаколиків» навіть тоді, коли сам відпочиває. Місцеві онлайн-видання у святкові й постсвяткові дні січня «пригощали» свою аудиторію здебільшого знайомими сюжетами, проте якщо деякі з тем однаково цікаві кожного року, то інші уже встигли набити оскому.

Традиційно офіційно

У «тривожній валізці» кожного редактора, без сумніву, знайдеться кілька десятків безпрограшних тем, які здатні заповнити простір видання у період інформаційного спокою. Найпопулярніша зимова новина, яка з року в рік з’являється у місцевих онлайн-виданнях (не минає вона й інші види ЗМІ), – міський голова привітав жінок, які народили 1 січня. У 2012 ЗМІ писали, як молодих матусь вітав тодішній міський очільник Сергій Мельник. Повідомляли про це й у 2013 та 2014 роках. У 2015 хмельничани зі ЗМІ дізналися, що подарунки для малят, народжених 1 січня, приніс секретар міської ради Костянтин Чернилевський. Наступного, 2016 року, традицію продовжив новообраний міський голова Олександр Симчишин, про що, звичайно, також написали місцеві медіа. В 2017 вічну тему вкотре порушила низка хмельницьких інтернет-видань – «Є», 0382.ua, «Марічка NEWS», Depo.Хмельницький, «Проскурів», декотрі з них – з посиланням на прес-службу міської ради.

Незважаючи на очевидну зацікавленість самих медіа, суспільне значення того факту, що чиновники щороку відвідують породілей, доволі сумнівне, то чи не час спробувати поглянути на подію з іншого боку (або взагалі заплющити на неї очі)?

З-поміж інших тем, які так само послідовно висвітлюють місцеві онлайн-ЗМІ, важко не помітити купання на Водохреще. Щоправда, цьогоріч інтерпретація у різних виданнях відрізняється: одні пишуть, кого з відомих людей вдалося захопити у фотооб’єктив, інші – чи належні умови створено для охочих попірнати в крижану воду).

Кримінал, пожежі, ДТП і… погода

Кримінал у дні новорічного інформаційного затишшя як ніколи рятує ситуацію. Для когось на біду, а для ЗМІ – на щастя, крадіжок і бійок, вчинених у характерному для свят стані, вистачає. Так, популярні хмельницькі інтернет-ресурси «ВСІМ» і «Є» в січні опублікували по 53 і 42 новини кримінальної хроніки відповідно.

Частково тамували інформаційну спрагу в січні й повідомлення про пожежі, кількість яких, як правило, зростає взимку.

Про погоду, як з’ясувалося, люблять говорити не лише англійці, але й хмельницькі онлайн-медіа. Власне, про погоду, чи радше негоду, взимку писати саме час, особливо коли кліматичні умови надихають на цілий букет супутніх тем: від стану доріг до способів зігрітися у морози.

Вочевидь, саме складні погодні умови стали причиною значної кількості ДТП на дорогах області, про які оперативно повідомлялося. До прикладу, щонайменше 22 новини про аварії на дорогах у січні опублікувало видання «ВСІМ», 19 – сайт «Є» та 18 – 0382.ua. Кількість повідомлень про ДТП на цих ресурсах складає 5–8% від загальної кількості новин за місяць. Багато це чи мало – вирішувати читачам, наразі, як свідчить статистика переглядів, ця тема доволі популярна. Варто лише застерегти журналістів від спокуси перебільшити негатив у заголовках повідомлень про автопригоди, щоб зацікавити аудиторію. Зазвичай такий прийом (якого місцеві видання успішно уникали в січні) свідчить про «жовтизну» медіа.

Новини з соцмереж

На тлі постійного зменшення аудиторії друкованих періодичних видань частка споживачів онлайн-новин щороку зростає. Про це йдеться у дослідження Internews, відповідно до якого відсоток тих, хто дізнається новини із Інтернету, у 2016 році порівняно з 2015 роком збільшився майже на чверть: з 45% до 55%. Соціальні мережі для перегляду новин використовують майже стільки ж користувачів – 52%. І, переконана, чимало цих користувачів – журналісти, які шукають нових тем для своїх публікацій. Однак можна запозичити актуальну тему, опрацювати її належним чином, створивши унікальний журналістський матеріал, а можна зробити новину, скопіювавши пост, наприклад, із Facebook.

У січні хмельницькі інтернет-медіа неодноразово публікували новини за дописами користувачів соцмереж. Такі матеріали з’являлися у 0382.ua, Depo.Хмельницький та у інтернет-газеті «Подільська.інфо». Найчастіше цитували пости зі сторінок громадських активістів Андрія Попика та Альони Берези. До прикладу, сайт «Подільська.інфо» минулого місяця майже дослівно передрукував шість дописів Андрія Попика.

Новини зі словами “громадський активіст написав”, “громадський активіст вважає”, “повідомив на своїй сторінці у Фейсбук громадський активіст” стали своєрідною візитівкою цього видання.

Але такий стиль подання інформації має мало спільного із журналістикою. Читач у цій ситуації, найімовірніше, почувається ошуканим: під обгорткою засобу масової інформації йому, по суті, пропонують неунікальний продукт. Власне, логічно було б взагалі відмовитися від таких “новин”, а натомість почати читати автора у соцмережах.

Трохи креативу

Та як би не намагалися ЗМІ заповнити простір уже неодноразово випробуваними сюжетами, їх все ж недостатньо. Особливо це стосується місцевих інтернет-медіа, більшість з яких обрали стратегію оперативних новинних ресурсів. Гороскопи, рецепти святкових страв та календарі такий набір виживання зазвичай використовують під час періоду постноворічної тиші місцеві друковані видання, однак для онлайн-медіа він геть неприйнятний.

Щоб зацікавити своїх читачів ще чимось, окрім криміналу й ДТП, у січні останні розповідали, як не заблукати на місцевому ринку, радили, як стати щасливими, не чекаючи “понеділків”, досліджували, хто з хмельничан найпопулярніший у різних соцмережах, вивчали вартість послуг репетиторів, аналізували, на що витратять “бюджет участі”, і лише зрідка ділилися з аудиторією результатами своїх журналістських розслідувань.

Утім, добре помітно, що більшість хмельницьких видань все ж таки віддають перевагу коротким інформаційним жанрам,  уникаючи таких популярних сьогодні лонгрідів. Та саме періоди інформаційного затишшя вдалий час попрацювати над серйозними матеріалами, які потребують детального вивчення та аналізу, а відтак  запропонувати своєму читачеві якісний текст, цікаву історію більшого обсягу.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує ІМІ за підтримки Посольства США.

Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Оксана Банкова

Оксана Банкова

представниця Громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментарів: 2

  1. Це черговий огляд, чи просто відпрацювання грантових коштів? Бо на аналіз не тягне. Ви такі ж як і місцеві журналісти, як погане, то обов’язково вкажемо хто зробив, а як хороше, то вже реклама, про те не пишемо.

    • Аналіз слабенький, згоден. То швидше огляд. А ви як? За лютий проаналізуєте?

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.