Хотіли відкритих списків – нарвалися на закриту привілейовану мажоритарку

Нещодавно Верховна Рада прийняла за основу законопроект №2831-3 про місцеві вибори.

За відповідне рішення проголосував 271 народний депутат.

Крім того, депутати 242 голосами підтримали підготовку цього законопроекту до другого читання за скороченою процедурою. Це фактично вказує на неминучість швидкого прийняття даного законопроекту.

Спочатку все йшло до того, що наступні місцеві вибори пройдуть згідно законопроекту «Гройсмана-Парубія» №2831-2. Це була так звана «польська модель». Механізм голосування там трохи заплутаний, але ж це були б СПРАВЖНІ відкриті списки із можливістю себе проявити самовисуванцям.

Але потім політичні партії зажадали більшої ваги на місцях і, змовившись, проштовхнули законопроект №2831-3. Це так звана «німецька модель».

Позитивним моментом законопроекту є вибори мера у 2 тури. Це справді робить голосування більш чесним. Але в попередньому законопроектi така норма також iснувала.

Тепер спробую коротко і наглядно проаналізувати цей законопроект на прикладі Хмельницької міської ради, бо сам не із першого разу «в’їхав» у ці псевдовідкриті списки.

Згідно з Державним реєстром виборців станом на 31.05.2015 р. у Хмельницькій області зареєстровано 208 801 виборець.

Отже, оновлена Хмельницька міська рада, напевно, налічуватиме 38 депутатів. Відповідно до законопроекту, усе місто буде рівномірно розподілене на 38 округів.

Законопроект передбачає висунення кандидатів в міськраду виключно від партій (блоків). До того ж, недостатньо просто перемогти на своєму окрузі. Потрібно, ще щоб по усьому місту твоя партія (блок) набрала 5 % (7%). Це перша загроза.

Вважаю, що на наступних виборах до Хмельницької міської ради 5 % бар’єр точно подолають «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА – СОЛІДАРНІСТЬ», «Самопоміч», «Батьківщина» і «Свобода». Виключно на ці партії потрібно орієнтуватися в першу чергу. Є також достатні шанси пройти в міськраду у «Народного Фронту», Радикальної партії, партії «Рідне місто», «Громадянської позиції», «Правого сектора» та «Удару». Тут усе буде залежати від подій наступних місяців і професіоналізму місцевих команд. Поява інших потужних політичних сил за 4 місяці до виборів малоймовірна.

Тепер уявимо собі 2 варіанти:

Варіант 1. Я такий собі афігітєльний чувак при баблі і за останні роки багато чого зробив для Раково, наприклад. Побудував там купу дитячих майданчиків, поставив двері і все таке. Мені дуже подобається, умовно, «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Але для того, щоб пройти до міської ради від цієї партії мені може не вистачити навіть 101 % голосів на своєму окрузі бо по 37 інших округах там підуть маловідомі люди. Таким чином, мені потрібно зрікатися своєї партійної приналежності і нести бабло до прохідної партії. Висновок: цей законопроект вигідний виключно прохідним партіям, тому Радикальна партія за нього і не голосувала.

Тепер про другу загрозу. Виявляється, що на окрузі недостатньо просто перемогти та ще й від прохідної партії. Потрібно ще й перемогти із дуже хорошим результатом відносно висуванців цієї партії по інших округах.

Варіант 2. Я такий собі афігітєльний чувак без бабла і за останні роки багато чого зробив для міста Хмельницького загалом в плані громадської діяльності. Конкретно в якомусь окрузі мене знає не так уже багато людей, бо я там нікого не «підкормлював». Я активіст якоїсь там громадської організації. Сенсу висуватися від «Правого сектору», наприклад, особливо немає. Бо навіть за умови перемоги в себе на окрузі, потрібно буде ще молитися, щоб партія якимсь чином дошкребла до гарантованих 5 %. Тому я йду в прохідну партію. Там уже на кожний округ є своя людина. Шансів, що тебе поставлять до нього другим номером небагато, бо це автоматично ділить шанси потрапити в міську раду і мене і того першого. Ну, припустимо, взяли мене у «Свободу», хоч «Правий сектор» мені подобається значно більше. Ну от я агітував із ранку до смерканку і виграв по своєму окрузі. Але у мене на окрузі було 4 сильних конкурента, які забрали голоси один у одного, а по сусідньому окрузі – всього 2. Відповідно, в загальному рейтингу «Свободи» я буду десь там на 8 місці, а в раду пройде тільки 4 депутата від цієї партії.

Таких чином, згідно нового законодавства, недостатньо буде просто перемогти на своєму окрузі для потрапляння в облраду. Потрібно ще обов’язково висуватися від прохідної партії і мати на окрузі якнайменше сильних конкурентів.

Може виникнути ситуація, що від одного округу в міськраду пройде 3 кандидата, а від іншого – жодного. Просто «щасливчики» зуміли правильно обрати собі округ і вдало перескочити у прохідну партію.

Можливості заявити про себе дрібним партіям або самовисуванцям законопроект не залишає.

Теги: ,
Редакція сайту не впливає на зміст блогів і не несе відповідальність за думку, яку автори висловлюють на сторінках "Незалежного громадського порталу"

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Олександр Романюк

Олександр Романюк

Регіональний експерт аналітичної групи "Левіафан", Директор "Центру нерухомості Романюка Олександра" Асоціація випускників Програми стажування у Верховній Раді України та центральних органах виконавчої влади – ГО «Ліга інтернів», Email: romool@i.ua
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.