Представники ВО “Свобода” завдяки місцевим виборам більшими силами повертаються в активне політичне життя органів місцевого самоврядування. Так, у Хмельницьку міську раду замість трьох “мушкетерів” Симчишина, Діденка і Гончарука пройшло десять депутатів від “Свободи”. Приблизно стільки ж матимуть мандатів депутати-націоналісти Хмельницької обласної ради.
Мерські вибори у Хмельницькому також відбулися зі сюрпризом. Перше місце посів “свободівець” і колишній перший заступник голови Хмельницької ОДА Олександр Симчишин. Його передвиборча кампанія не велася на широку ногу і до останнього тижня, з огляду на зовнішню рекламу в обласному центрі, взагалі не було відчуття присутності Симчишина.
“Мені допомагали однопартійці, які фактично “жили” на своїх округах, а також патріоти, активісти і люди, які бачили як я працюю, які в мене вимоги, принципи. Люди, яким я безкорисливо допомагав як депутат, чиновник”, — відкриває таємничу ширму успіху кандидат в мери.
Феномен “Свободи” має кілька пояснень. По-перше, суспільство радикалізувалося в силу бездіяльності центральної влади, яка, крім реформ затягування пасків, нічого не демонструє. По-друге, казус гранати під Верховною Радою спрацював бумерангом і вдарив насамперед по рейтингах провладних сил. Українці досі не одержали відповідей на запитання: “Хто? Чому? Навіщо?” Натомість “орли” Авакова розлетілися по всій країні вчиняти обшуки у помешканнях “свободівців”.
— Вже відомо, що міським головою станете або Ви або Чернилевський. Як формуватиметься більшість депутатського корпусу міської ради при мерові Симчишину?
— Я має суттєву перевагу над опонентом, тому що до міської ради пройшло 10 “свободівців”. Це найбільша фракція. За таких умов без “Свободи”, якщо на сесіях не буде стовідсоткової явки депутатів, працювати ніхто не зможе. Також малореальним виглядає формування сталої більшості без нашої політичної сили.
На сьогодні ведемо консультації з “Батьківщиною”. Ми разом стояли на Майдані, і завжди були чесними з ними. Коли питання стосувалися інтересів громади підтримували, коли всупереч виступали проти, але завжди це робили відкрито. Спілкуємося і з “Самопоміччю”. Це — друга за величиною фракція, в якій є люди, котрі відстоюватимуть інтереси міста. Скажу відверто є хороший шанс об’єднати тих, хто хоче працювати чесно і відкрито за чітко зрозумілими правилами. Головний чинник для спільної роботи: інтереси містян і розвиток міста.
В цілому, щоб ефективно працювала нова більшість, необхідно мати 26-27 обранців із 42-ох. При цьому добре усвідомлюємо, що політичні консультації тривають на іншому фронті.
— При міському голові Чернилевському фракція ВО “Свобода” переходить в опозицію?
— Я можу твердо сказати, що ми будемо в опозиції до незаконних рішень, спроб працювати нечесно, розбазарювати комунальне майно, землю. І так було завжди, незалежно від того людина з яким прізвищем очолювала місто, район чи область. Фракція «Свободи» в будь-якому випадку дисципліновано працюватиме на місто, на громаду, на Україну.
В опонента немає фракції і це, насправді, проблема. Він буде змушений домовлятися, поступатися, віддавати. І невідомо, що стоятиме на кону взамін на підтримку дій його влади. Є загроза потрапити під залежність партії “За конкретні справи”. Але ніхто не повинен допустити феодалізації Хмельницької області.
— В ефірі одного з телеканалів Ви зробили пропозицію Чернилевському, у разі своєї перемоги, перейти працювати у Вашу команду. Що він відповів?
— На правах кандидата, який зайняв перше місце, зробив цю пропозицію. Він промовчав. Хоча, маючи певний досвід, ми могли б разом об’єднати Хмельницький і показати, що дійсно працюємо для людей.
— Які, на Вашу думку, недоречності або недопрацювання має новий закон про місцеві вибори?
— Закон однозначно потребує суттєвого доопрацювання. Величезний мінус у тому, що люди не зрозуміли за кого голосують. Вони думали, що підтримують свого кандидата, а насправді голосували за партії. Бувало таке, що, голосуючи за якісного кандидата, виборці легітимізували доволі одіозних претендентів в місцеві ради в іншому окрузі.
Плюс нового закону — поштовх для розбудови партійних структур. “Свободі”, яка має районні осередки, вдалося добитися успіхів на виборах. Ті, хто на час виборів збіглися, не мають позитивних результатів. Якщо збіглися під гроші, є результат із короткостроковою перспективою.
Плюс – це багато нових депутатів. У міській раді, таких фактично 2/3. А це також свого роду люстрація.
— Хотілося б почути Вашу думку щодо твердження, якби не було подій під парламентом 31 серпня, то сьогодні ВО “Свобода” не взяла б високих результатів саме на протиставленні дій влади.
— Події 31 серпня однозначно вплинули на перебіг місцевих виборів. При чому вплинули по-різному. Багато людей не піддалися на цю провокацію і далі довіряють «Свободі». Вони розібралися в усьому. Частина людей, напевно, повірили нашим опонентам, які постійно роздмухували цю тему.
Дуже важливий момент полягає у тому, як далі розвивалися події. Адже багато моїх побратимів відчули незаслужений пресинг з боку правоохоронних органів. Доходило до маразму, коли тренера з шахів Ігоря Янківа, якого вихованці стають призерами світу, мало не назвали головним снайпером.
Доводилося постійно роз’яснювати людям, що «Свобода», насправді, рішуча, коли мова йде про відстоювання інтересів України. Ми не чорти з рогами, ми прагнемо побудувати сильну і заможну державу. І ми це обов’язково зробимо.
Не треба лякати людей «Свободою», свободівці загроза для ворогів України. Коли мені кажуть, що місту потрібен спокій – погоджуюся повністю і нагадую досвід роботи в ОДА – державницькі інтереси ми ставили вище всього і працювали для людей, з хорошими показниками, з спокійним опалювальним сезоном, з задовільним бюджетом 2015 року, з виконанням усіх поставлених завдань. В умовах кризи у нас навіть підприємства відновлювалися, борги по заробітній платі гасилися. Жодного разу за час виконання обов’язків Хмельниччина не прозвучала в негативному тоні.
— Ви багато проводите позитивних паралелей з роботою у Хмельницькій ОДА. Проте, як один з лідерів Революції гідності в області, скажіть, чому не виконали одну з вимог Євромайдану щодо люстрації, хочете очищення представників попередньої влади?
— Очищення було частковим і половинчастим. Багато одіозних людей пішло, але не всі. Не завершення очищення — це мінус. Люстрація — це, як борщ, який необхідно споживати гарячим.
І очищення влади треба було проводити у березні 2014 року і по всій країні. Очищення мали провести і люди на виборах в жовтні 2014 року та тепер. Я говорив новообраному голові ОДА, що він має на це два тижні. Коли мене призначили на посаду першого заступника голови ОДА, старі кадри вже ходили у вишиванках і активно допомагали українській армії, яка воювала на Донбасі.
Відбиток війни переключив увагу суспільства з питань люстрації. За час перебування у владі я ширше подивився на питання люстрації і очищення – мало змінити одну особу на іншу. Важливо також і самоочистися, і змінюватися самому. Революція Гідності – це шанс змінити себе і країну.
Розмовляли
Вадим Олексюк,
Віталій Тараненко.