Вперше з 2006 року з’явився реальний інтерес для багатьох місцевих політиків позмагатися за хмельницьке мерське крісло. Досі неприступну фортецю градоначальника успішно утримував Сергій Мельник, який на останніх місцевих виборах 2010-го не залишив камені на камені для найближчих конкурентів і переміг з результатом понад 70 відсотків.
Однак за неповні дві каденції мер усіх хмельничан вирішує пожертвувати кредитом довіри містян з перекваліфікацією у слугу народу загальноукраїнського масштабу. На минулорічних позачергових виборах до Верховної Ради Мельник безперешкодно одержав мандат народного депутата і не менш хлібну посаду у парламентському комітеті з питань бюджету.
Ключі від 260-тисячного обласного центру дісталися секретарю міської ради Костянтину Чернилевському. Поки тимчасово. Костянтин Іванович, хоч і був соратником Мельника по партії “Батьківщина”, але це не сприяло заведенню дружніх стосунків з перспективою на зайняття керівних посад у міській раді. Бютівська більшість, яка поки залишається впливовою фракцією у раді, у жовтні 2013 року нав’язала Чернилевського міському голові, який за влади Партії регіонів, все більше перетворювався на маріонетку колишнього губернатора Василя Ядухи (пам’ятаєте чого був вартий пасаж Ядухи, коли він вигнав із сесії облради Мельника і Лескова!).
Публічного конфлікту у Мельника з Чернилевським не було, але відчуття внутрішнього дискомфорту, схоже, його не покидало. Мер, який за вісім років керування містом, встиг розсваритися з більшістю команди, перетворився на забюрократизованого чиновника. Події Євромайдану також не додали Мельнику політичних балів. Своєрідним імунітетом від суспільної люстрації міського голову рятувало членство в опозиційній силі ВО “Батьківщина”.
Вибори не за розкладом
Не очікувано 13 січня у Верховній Раді з’явився проект Постанови про призначення позачергових виборів Хмельницького міського голови на 22 березня цього року. Якщо відверто, то цей документ спантеличив не лише саму міську раду, а й багатьох нардепів з Хмельниччини.
— Хмельницький живе два місяці без Мельника і нічого страшного не сталося: тролейбуси, як їздили, так і продовжують їздити; гаряча вода, як була, так і є. Як на мене, то сніг почали краще прибирати з вулиць, ніж раніше, — вважає депутат від “Народного фронту” Олександр Ксенжук.
За його словами, природа появи такого законопроекту полягає у можливих лобістських інтересах самих авторів документу. Якщо версію Ксенжука розглядати серйозно, то одним із зацікавлених осіб є особистий адвокат Тимошенко, нардеп ВО “Батьківщина” Сергій Власенко. Очевидно, що партія леді Ю не проти відновити політичну гегемонію на Хмельницьку область, як це було до 2010 року. І потужний свій градоначальник Хмельницького був би непоганою цеглиною до бютівського ренесансу.
Поза тим Ксенжук додає, що з колишнього мера Мельника штучно ліпився ідол.
— Якщо дочекатися чергових місцевих виборів у жовтні 2015 року, то всі побачать, що з Мельника штучно ліпили ідола. Мовляв, тільки Мельник є справжнім господарником міста. Але сьогодні Хмельницький функціонує без Мельника і навіть живе краще. Зокрема, озвучуються ініціативи щодо запровадження безкоштовного Wi-Fi у тролейбусах, влада веде перемовини з інвесторами щодо будівництва сміттєпереробного заводу. Місто крокує вперед”, — наголосив “фронтовик”.
Розділяє думку колеги по парламентській коаліції й нардеп від “Блоку Петра Порошенка” Андрій Шинькович. Він не бачить доцільності проведення позачергових мерських виборів і пообіцяв у цьому переконати інших колег з фракції.
— Я категорично проти цього законопроекту. Адже у чому полягають функції міського голови? Він лише підписує рішення, які ухвалюють депутати міської ради. Буде достатньо, якщо це робитиме виконувач обов’язків міського голови. І не потрібно на цьому заморочуватися, — заявив Шинькович.
Позачергові вибори мера Хмельницького насамперед вигідні тим персонам, котрі нещодавно балотувалися до Верховної Ради і зуміли “набити” електоральну базу. Із одномандатного округу №187 це можуть бути: Віталій Мовчан (“Блок Петра Порошенка”), Володимир Гончарук (ВО “Свобода”), Руслан Афійчук (“Народний фронт”), Анатолій Медведчук (Правий сектор), Руслан Рохов.
Із одномандатного округу №188 (до цього округу на парламентських виборах входила третина Хмельницького — авт.) — Віктор Коліщак (БПП), Дмитро Беспалов (НФ), Алім Міщук, Михайло Дзісь (Радикальна Партія Олега Ляшка).
У боротьбу за мерську булаву також може включитися депутат міської ради Сергій Мандзій, більш відомий у місті як один з потужних перевізників. Ця кандидатура близька до нардепа Сергія Лабазюка (Мандзій є його помічником — авт.) і цілком очевидно отримає відповідну підтримку.
Не випадково активізувала громадську діяльність людина зі старої гвардії Мельника Ірина Ковальчук. Наприкінці 2012 року її екс-мер позбавив посади заступника і “законсервував” до кращих часів, закріпивши за закладом, яким опікується людьми похилого віку та інвалідами.
Сьогодні пані Ковальчук виринула в іпостасі керівника громадської організації “Дія громади” та організувала два круглих столи за участю підприємців, присвячених обговоренню бюджет міста на 2015 рік. Останній такий захід відбувся 15 січня, який проігнорував в.о. міського голови Чернилевський, що дуже образило пані Ковальчук.
Що стосується самого Костянтина Чернилевського, то він зробив перші кроки до наближення мерської посади: через сесію міської ради провів двох заступників міського голови, чим створив неофіційну конкуренцію між старою гвардією і “озимим поколінням”. Звісно, він може і перечекати дочасні вибори на посаді секретаря ради, але така пауза для нього може стати фатальною на чергових місцевих виборах.
Недоцільне марнотратство
У пояснювальній записці до “мерського” законопроекту зазначається, що він отримав погодження у Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування та Управлінні по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України. Апарат ВР навіть вважає “за доцільне призначити позачергові вибори Хмельницького міського голови”.
Подібний “одобрямс” у часи шаленого бюджетного дефіциту, м’яко кажучи, викликає подив. Адже вже сьогодні урядовці з Мінфіном ламають списи у питаннях виконання дохідної частини державного бюджету-2015. До того ж проведення мерських виборів лягає на плечі державної скарбниці — у постанові прописано, що фінансування здійснюватиметься за рахунок цільової субвенції з держбюджету.
На прохання “Незалежного громадського порталу” голова Хмельницької міської виборчої комісії Віталій Швед надав “грубі” підрахунки виборчого кошторису. Згідно з ними, орієнтовна потреба коштів на проведення позачергових виборів міського голови Хмельницького становить 1,4-1,5 млн. грн., з яких близько 1,1 млн. грн. — це зарплата членів виборчих комісій.
Для порівняння: кошторис окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року становив 1,9 млн. грн.
То можливо краще протестувати кандидатів на мерство на чергових місцевих виборах 25 жовтня, зекономивши гроші на більш потрібні речі? Вирішувати народним обранцям.