Тест на градоначальника

Вперше з 2006 року з’явився реальний інтерес для багатьох місцевих політиків позмагатися за хмельницьке мерське крісло. Досі неприступну фортецю градоначальника успішно утримував Сергій Мельник, який на останніх місцевих виборах 2010-го не залишив камені на камені для найближчих конкурентів і переміг з результатом понад 70 відсотків.

Однак за неповні дві каденції мер усіх хмельничан вирішує пожертвувати кредитом довіри містян з перекваліфікацією у слугу народу загальноукраїнського масштабу. На минулорічних позачергових виборах до Верховної Ради Мельник безперешкодно одержав мандат народного депутата і не менш хлібну посаду у парламентському комітеті з питань бюджету.

Ключі від 260-тисячного обласного центру дісталися секретарю міської ради Костянтину Чернилевському. Поки тимчасово. Костянтин Іванович, хоч і був соратником Мельника по партії “Батьківщина”, але це не сприяло заведенню дружніх стосунків з перспективою на зайняття керівних посад у міській раді. Бютівська більшість, яка поки залишається впливовою фракцією у раді, у жовтні 2013 року нав’язала Чернилевського міському голові, який за влади Партії регіонів, все більше перетворювався на маріонетку колишнього губернатора Василя Ядухи (пам’ятаєте чого був вартий пасаж Ядухи, коли він вигнав із сесії облради Мельника і Лескова!).

Василь Ядуха і Сергій Мельник. Фото Віталія Тараненка

Василь Ядуха і Сергій Мельник. Фото Віталія Тараненка

Публічного конфлікту у Мельника з Чернилевським не було, але відчуття внутрішнього дискомфорту, схоже, його не покидало. Мер, який за вісім років керування містом, встиг розсваритися з більшістю команди, перетворився на забюрократизованого чиновника. Події Євромайдану також не додали Мельнику політичних балів. Своєрідним імунітетом від суспільної люстрації міського голову рятувало членство в опозиційній силі ВО “Батьківщина”.

Вибори не за розкладом

Не очікувано 13 січня у Верховній Раді з’явився проект Постанови про призначення позачергових виборів Хмельницького міського голови на 22 березня цього року. Якщо відверто, то цей документ спантеличив не лише саму міську раду, а й багатьох нардепів з Хмельниччини.

— Хмельницький живе два місяці без Мельника і нічого страшного не сталося: тролейбуси, як їздили, так і продовжують їздити; гаряча вода, як була, так і є. Як на мене, то сніг почали краще прибирати з вулиць, ніж раніше, — вважає депутат від “Народного фронту” Олександр Ксенжук.

За його словами, природа появи такого законопроекту полягає у можливих лобістських інтересах самих авторів документу. Якщо версію Ксенжука розглядати серйозно, то одним із зацікавлених осіб є особистий адвокат Тимошенко, нардеп ВО “Батьківщина” Сергій Власенко. Очевидно, що партія леді Ю не проти відновити політичну гегемонію на Хмельницьку область, як це було до 2010 року. І потужний свій градоначальник Хмельницького був би непоганою цеглиною до бютівського ренесансу.

Поза тим Ксенжук додає, що з колишнього мера Мельника штучно ліпився ідол.

— Якщо дочекатися чергових місцевих виборів у жовтні 2015 року, то всі побачать, що з Мельника штучно ліпили ідола. Мовляв, тільки Мельник є справжнім господарником міста. Але сьогодні Хмельницький функціонує без Мельника і навіть живе краще. Зокрема, озвучуються ініціативи щодо запровадження безкоштовного Wi-Fi у тролейбусах, влада веде перемовини з інвесторами щодо будівництва сміттєпереробного заводу. Місто крокує вперед”, — наголосив “фронтовик”.

Розділяє думку колеги по парламентській коаліції й нардеп від “Блоку Петра Порошенка” Андрій Шинькович. Він не бачить доцільності проведення позачергових мерських виборів і пообіцяв у цьому переконати інших колег з фракції.

— Я категорично проти цього законопроекту. Адже у чому полягають функції міського голови? Він лише підписує рішення, які ухвалюють депутати міської ради. Буде достатньо, якщо це робитиме виконувач обов’язків міського голови. І не потрібно на цьому заморочуватися, — заявив Шинькович.

Позачергові вибори мера Хмельницького насамперед вигідні тим персонам, котрі нещодавно балотувалися до Верховної Ради і зуміли “набити” електоральну базу. Із одномандатного округу №187 це можуть бути: Віталій Мовчан (“Блок Петра Порошенка”), Володимир Гончарук (ВО “Свобода”), Руслан Афійчук (“Народний фронт”), Анатолій Медведчук (Правий сектор), Руслан Рохов.

Із одномандатного округу №188 (до цього округу на парламентських виборах входила третина Хмельницького — авт.) — Віктор Коліщак (БПП), Дмитро Беспалов (НФ), Алім Міщук, Михайло Дзісь (Радикальна Партія Олега Ляшка).

У боротьбу за мерську булаву також може включитися депутат міської ради Сергій Мандзій, більш відомий у місті як один з потужних перевізників. Ця кандидатура близька до нардепа Сергія Лабазюка (Мандзій є його помічником — авт.) і цілком очевидно отримає відповідну підтримку.

Не випадково активізувала громадську діяльність людина зі старої гвардії Мельника Ірина Ковальчук. Наприкінці 2012 року її екс-мер позбавив посади заступника і “законсервував” до кращих часів, закріпивши за закладом, яким опікується людьми похилого віку та інвалідами.

Сьогодні пані Ковальчук виринула в іпостасі керівника громадської організації “Дія громади” та організувала два круглих столи за участю підприємців, присвячених обговоренню бюджет міста на 2015 рік. Останній такий захід відбувся 15 січня, який проігнорував в.о. міського голови Чернилевський, що дуже образило пані Ковальчук.

Костянтин Чернилевський. Фото Віталія Тараненка

Костянтин Чернилевський. Фото Віталія Тараненка

Що стосується самого Костянтина Чернилевського, то він зробив перші кроки до наближення мерської посади: через сесію міської ради провів двох заступників міського голови, чим створив неофіційну конкуренцію між старою гвардією і “озимим поколінням”. Звісно, він може і перечекати дочасні вибори на посаді секретаря ради, але така пауза для нього може стати фатальною на чергових місцевих виборах.

Недоцільне марнотратство

У пояснювальній записці до “мерського” законопроекту зазначається, що він отримав погодження у Комітеті з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування та Управлінні по зв’язках з місцевими органами влади і органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України. Апарат ВР навіть вважає “за доцільне призначити позачергові вибори Хмельницького міського голови”.

Подібний “одобрямс” у часи шаленого бюджетного дефіциту, м’яко кажучи, викликає подив. Адже вже сьогодні урядовці з Мінфіном ламають списи у питаннях виконання дохідної частини державного бюджету-2015. До того ж проведення мерських виборів лягає на плечі державної скарбниці — у постанові прописано, що фінансування здійснюватиметься за рахунок цільової субвенції з держбюджету.

На прохання “Незалежного громадського порталу” голова Хмельницької міської виборчої комісії Віталій Швед надав “грубі” підрахунки виборчого кошторису. Згідно з ними, орієнтовна потреба коштів на проведення позачергових виборів міського голови Хмельницького становить 1,4-1,5 млн. грн., з яких близько 1,1 млн. грн. — це зарплата членів виборчих комісій.

Для порівняння: кошторис окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 187 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року становив 1,9 млн. грн.

То можливо краще протестувати кандидатів на мерство на чергових місцевих виборах 25 жовтня, зекономивши гроші на більш потрібні речі? Вирішувати народним обранцям.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 75

 1. Дозволю і собі власний погляд щодо позачергових виборів Хмельницького міського голови.
  Мельник Сергій Іванович
  Обраний народним депутатом України 26.10.2014 року
  Дата реєстрації 24.11.2014 року (постанова ЦВК № 2182)
  Складання присяги 27.11.2014 року
  Проект Постанови про призначення позачергових виборів Хмельницького міського голови (місто Хмельницький Хмельницької області зареєстрований у ВРУ 13.01.2015 року № 1703-1 (автори Власенко, Ледовських, Гончаренко, Бойко)
  Конституція України
  Стаття 141
  Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.
  Тобто 25 жовтня 2015 року
  Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» :
  Стаття 14. Види місцевих виборів та порядок їх призначення
  3. Позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України у разі дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Таке рішення приймається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови.
  Тут як буде трактувати пан Власенко: якщо рахувати від 26.10.2014 року, то перша сесія уже закінчилась і 90-денний термін призначення виборів також закінчився; але крайній термін призначення, починаючи від 27.11.2014, року закінчується 25 лютого 2015 року.
  Початок другої сесії запланований на 03.02.2015 року.
  Стаття 15. Строки призначення місцевих виборів та оголошення виборчого процесу
  1. Чергові, позачергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за шістдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня чергових, позачергових місцевих виборів.
  Стаття 83. Проведення позачергових виборів до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради та сільського, селищного, міського голови
  3. В останні шість місяців повноважень депутатів, сільських, селищних, міських голів, обраних на попередніх чергових місцевих виборах, позачергові вибори депутатів, сільського, селищного, міського голови не призначаються та не проводяться.
  Отже, починаючи від 24-25 квітня 2015 року позачергові вибори Хмельницького міського голови ніхто призначати не буде. Неділя 26 квітня 2015 року уже попадає в цей термін. Найближча «крайня» неділя 19 квітня 2015 року.
  Тепер від цієї дати віднімемо 60 днів і отримаємо 16.02.2015 року.
  Чи буде пан Власенко активно лобіювати свій законопроект в сесійні дні від 03 до 16 лютого 2015 року?
  Вот такая картина маслом.
  Може в когось інша математика. Поспілкуємось…

 2. “То можливо краще протестувати кандидатів на мерство на чергових місцевих виборах 25 жовтня, зекономивши гроші на більш потрібні речі? Вирішувати народним обранцям.”

  Краще б вони вирішили підготувати місто до виборів шляхом проведення тотальної перевірки стану комунального майна, його ефективного використання на протязі вісьми років каденції управлінцями міської ради, а за висновками надали оцінку діям виконавчої влади міста і заклали орієнтир новообранним депутатам і голові міста, що потрібно городянам і громаді від них, які наповнюють міський бюджет і не отримують кращого стану міста для комфортного проживання в ньому, і не спостерігали за постійним дерибаном своєї власності!

 3. за гарячими слідами сесії міської ради. Симчишин вже як мер себе веде.

 4. Симчишин хоч і звичайний пацан але сформувався як типовий болтун і демагог , З вчителя у заступники голови ОДА …цей короткий трамплін можна лише подолати під час трансформацій і революцій , в нормальному житті це не можливо навіть в розв країнах. Потрібно пройти шлях на якому здобувати досвід і практичні знання .здобуваючи карєрний ріст . Тут все просто , після великого кабінету з секретаркою і служб авто повертатись в затишні аудиторії чи про сто класні кімнати йому вже не хочеться от задумав Сашко ” щось заколотити в місті” Але є один нюанс – штучного ” майданчика” з надуманими проблемами ЖКГ чи то аля ппогані дороги НЕ ПРОКАНАЄ. Виборці обласного центру не 200-300 людей , це більш серйозна аудиторія яка націлена на конкретні дії по вирішенню проблем міської інфраструктури .Відповідно і гравці на виборчих перегонах будуть потужніші : Мандзій , Ковальчук , Чернилевський-Лесков можливо Нестерук. Поживем побачим

 5. Рапс, ти не правий. Симчишин дійсно стрибнув зашвидко. Але він склався як менеджер, як керівник, як господарник. Нема зараз кращого. В області вже 4 місяці він керує. І порядок. Ніхто крім нього не керував га такому високому рівні

 6. Ананімний . Твої слова про “порядок” то повна і л ю з і я прихильної людини . Рапс дещо знае . в районах бардак . волюнтаризм і вакханалія – РДА в більшості районів втратили контроль над ситуаціїю . вертикаль( в хорошому розумінні) АП (КМУ) – ОДА -РДА -ОМС абсолютно вітсутня .В самому апараті ОДА ситуація теж не найкраща , координація між заступниками носить формальний характер , апарат в стані повної АНАРХІЇ , я вже не кажу про безкінечні поїздки Стебло в зону АТО ужу суцільні насмішки ,вже анікдоти складають ДЕ СТЕБЛО , ЇЇ СЬОГОДНІ НЕМАЕ ,ВОНА ПОЇХАЛА В АТО , а КОЛИ БУДЕ , НЕ ЗНАЕМО , ВОНА ПРИЇДЕ І ЗНОВУ , ПОЇДЕ В ЗОНУ АТО ітак безкінечно. Одна справа організувати в області ЯКІСНУ ВОЛОНТЕРСЬКУ ЛОГІСТИКУ а інша , – коли від того що впадло впрягатися і працювати вяк керівник апарату , можна вічно ” супроводжувати” зібрані по крихтах волонтерами вантажі .Ці безкінечні ТУРи , це дуже зручно і ЗАЛІЗНА відмазка АТО . тільки ніхто не запитав що там можна робити пропадаючи тижнями , хтось забув про свое місце роботи .І таких прикладів можна проводит безліч. Олександр визнаю вміе гарно говорити , не поганий , хоч і дещо вже шаблонний оратор , але він точно не апаратчик , не адміністратор і не ТОПменеджер , яких саме зараз так необхідно. А про ПОРЯДОК це велика ілюзія і самообман . На фоні Пруса він виглядае значно краще , це факт, але з Гавчуком , Нестеруком ,Гладуняком , Буханевичом і навіть злим Ядухою ПАРДОН навть не варто порівнювати, не доречно, навіть при усіх їх мінусах . Ми вже це проходили , чудовий Х-ф Собаче серце – Шариков і Швондер ( керівників рев формації , їм після революції дали по нагану і сказали керуйте) але вже зовсім інша історія

 7. Рапс багато знає і багато в чому правий. Анонімний також пропрацював багато, щоб сказати слово. Не буду про Стебло. Буханевич не міг навіть нараду провести, слухав тільки дядю Ваню.він набагато слабший. Нестерук комунальник сильний, але не менеджер,не керівник. Гавчук, так керівник. Ядуха не дай Боже. Симчишину важко працювати, він не топ менеджер, але подивися на область. Нема 11 голів районів, нема інших керівників, нема мерів. Але він викручується. І я бачу що вже склався як керівник. Навіть управлінні він багато змінив.

 8. Пройшов час комуністів , проходить час націонал – радикалів , для побудови сучасного евросуспільства потрібні ПОМІРКОВАНІ ЛІБЕРАЛИ

 9. Для довідки – за останні 25 років у Польщі , жодного разу вибори президента (мера) міст столиць воеводств ( аналогія обл центр) не вигравали представники праворадикальних політичних сил , в основному це консерватори і в меншій мірі соц-демократи .Хороший приклад як аналогія для наслідування .

 10. як і крайні ліві так і крайні праві присутні в політичному житті більшості європейських країн , але їх місце і політична вага дозована .їхні політ платформи найбільш ефективні для отримання прихильності частини виборців особливо у кризові часи , але аж ніяк для успішного держ управління

 11. не говоріть про успішне управління в ОДА . це 100% вкидання дези . Якщо брати критерії офіційно прийнятих певних рейтингових показників соц-екон розвитку регіону .то наша область за ост 6 місяців дещо опустилася по відношенню до ін регіонів. , якщо взяти ост 5 років то значно опустилася , це знає кожен клерк в ода. І прихильникам Свободи не треба тут нам усім вішати лапшу на вуха

  • от тут ти помилився.
   по показниках якраз ріст, подивися сайт статистики. в більшості обасть на 1-5 місці. рік назад 3-10.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.