Рівно рік, як Хмельницька міська рада живе без секретаря. Добре це чи погано? Це кому як подивитися. Для опозиційних депутатів від Партії регіонів (у раді вони у суттєвій меншості) така ситуація є вигідною. Вони зуміли через хмельницький і вінницький суди турнути з крісла секретаря ради, депутата від “Батьківщини” і близького до мера Валерія Лескова. Побачили у нього несумісність партійної і виборної посад і гайда судитися. До речі, ця судова справа нині зависла у Вищому адмінсуді в Києві.
Для бютівців, сила яких є провладною у Хмельницькому, безумовно, позиційна втрата. Посада секретаря ради нехай і малозначима, але в сукупності передбачає забезпечення злагодженої роботи сесії і комунікації з депкорпусом. Секретар на відміну від мера, який при прийнятті рішень може керуватися політичною доцільністю, має можливість для маневрування.
Для міського голови Сергія Мельника посада секретаря ради є своєрідним тилом і зв’язковим з місцевими обранцями. Вочевидь градоначальник воліє обзавестися керованою людиною. Це, приміром, продемонструвало провальне голосування 28 серпня за кандидатуру секретаря ради, на яку претендував біло-сердечний депутат і начальник міського управління охорони здоров’я Михайло Василишин. Адже Мельник ні з ким не порадився (ані з фракцією, яка привила його до влади, ані з іншими депутатами) і вніс Василишина, як доконаний факт.
Цього разу обранці “Батьківщини” піднесли свиню меру всіх хмельничан. На засіданні фракції одноголосно підтримали діючого керівника бютівців у міськраді Костянтина Чернилевського. Подейкують, що між Костянтином Івановичем і Сергієм Івановичем склалися антагоністські стосунки, і у разі обрання Чернилевського секретарем ради, він матиме певну незалежність від міського голови. А депутат від “Батьківщини” і виконувач обов’язків голови Хмельницької обласної партійної організації ВО “Батьківщина” Валерій Лесков уже назвав голосування по Чернелевському доленосним. “Наразі розкриті карти, і побачимо, хто де і з ким працює. Ми моніторитимемо хід таємного голосування за кандидатуру секретаря. Хто з наших партійців 30 жовтня не прийде на сесію і хто відмовиться брати участь у голосуванні, будуть виключені з фракції та партії”, — попередив він. За даними Лескова, на вечір 29 жовтня під кандидатурою бютівця підписалося 37 депутатів, з них 29 — фракція “Батьківщина” (всього у раді — 60 обранців).
Як дізнався “Незалежний громадський портал”, пан Чернелевський весь день потратив на збір підписів. За правилами сесії міськради, для того, щоб депутати мали змогу висунути свого кандидата на пост секретаря ради, їм необхідно віднайти 31 підпис (більше половини зі складу депкорпусу). “Сьогодні м’яч на полі депутатів. Вони мають зібрати 31 підпис за кандидата на посаду секретаря ради. Це не означає, що потім, на таємному голосуванні вони підтримають запропоновану кандидатуру”, — так у вересні висловився мер Сергій Мельник.
Пан Мельник має рацію. У коментарі НГП депутат міськради від партії “Нова політика” і керівник комунального підприємства “Хмельницькелектротранс” Віктор Паламарчук повідомив, що до нього приходив за підписом Чернелевський, але той ще не знає, як поступити під час волевиявлення. “У мене була низка запитань до кандидата, але поки не зміг визначитися з голосуванням”, — зізнався Паламарчук.
Таких, як Паламарчук, — багато. І саме вони виявилися “хлопчиками для биття”, за якими полюють “вороги” Чернелевського. За власною інформацією, гінці з мерії “обробляють” депутатів-бютівців, котрі працюють у комунальних відомствах, з конкретними мотивами — завалити голосування по секретарю. У групу “ризику” потрапило трохи більше десятка депутатів.
Як не дивно, підтримати Чернелевсього готові частина регіоналів та наближена до них група “За добробут хмельничан”. “Я не проти цієї кандидатури. Ця людина завжди користувалася у мене людськими якостями”, — сказав у розмові НГП один регіонал.
Утім, останнє слово за депутатами. Вони повинні боротися за права свого самоврядного органу, де без політики прийматимуться потрібні для громади рішення.