Як ОВК крали державні гроші на виборах. Хмельницький “досвід”

“Жити по-новому”, — заповідав кандидат у президенти, якого 25 травня українці переконливо обрали главою держави. Але цей слоган немає нічого спільного з тим, що насправді творилося на виборчій кухні — окружних виборчих комісіях (ОВК) — на позачергових президентських виборах. Тут, як показала перевірка фінансової інспекції Хмельницької області, безцеремонно кралися державні гроші, які ціленаправлено “капали” на рахунки ОВК. За “барабаном” ті ж самі обличчя, що у 2012 році: Партія регіонів та її сателіти.

Фото karpatskijobjektiv.com

Фото karpatskijobjektiv.com

У розпорядження “Незалежного громадського порталу” потрапили результати державної фінансової інспекції Хмельницької області. Протягом 19 травня-13 червня цього року ревізори дослідили використання бюджетних коштів, виділених окружним виборчим комісіям територіальних округів №№190-196. Загальна сума збитків становить 2 млн. грн. Вражає шалена жадібність посадових осіб ОВК помножена на безкарність.

— Не можна купувати матерію на виборчі кабінки у посередника. Я про це казав голові комісії Наталії Кострубській. При цьому виборча комісія голосувала проти, а вона ухвалювала протилежне одноосібне рішення. І закупила один погонний тканини за 28 гривень, коли альтернативна фірма запропонувала по 11 гривень. Окрім цього, зловживання прослідковуються на загальній довжині тканини для кабінок. За моїми підрахунками, щоб облаштувати всі кабінки для голосування на всіх дільницях, достатньо 2400 м. З подачі Кострубської закуплено 3000 м матерії, — заявив у коментарі НГП заступник голови комісії №190 Віталій Швед.

P_20140620_175130

P_20140620_175121

Ревізія фінінспекції не менш красномовна. “Встановлено недотримання вимог п. 19 Порядку здійснення закупівель виборчими комісіями товарів і послуг за рахунок коштів державного бюджету для підготовки та проведення позачергових виборів Президента. Так, при наявності пропозицій за нижчою ціною на постачання канцелярських товарів від ФОП Пахути Ж.В. та постачання тканини від ПП “Свій до свого по своє” ОВК ТВО №190 укладено договори з ФОП Лабунською Б.С. на постачання канцтоварів та тканини і проведено видатки за вищою ціною. Як наслідок зайво витрачено бюджетних коштів на загальну суму 63,2 тис. грн (канцтовари — 13,9 тис. грн, тканини — 49,3 тис. грн)”.

P_20140620_174938

Заступник голови комісії Віталій Швед закидає своїй шефині по виборах неефективне використання коштів з підготовки документації ОВК до здачі в архів. У фінінспекції підрахували: комісія виділила на ці потреби 17 тисяч гривень, а виконавець ПП Пірог О.М. так і зумів виконати роботи.

— Зверніть увагу на ПП Пірог О.М., який забезпечував передачу виборчої документації в архів. На нашій ОВК 190 він оцінив свої послуги у 17 тисяч гривень, а на 192 ОВК —у 43,95 тисяч гривень. Для порівняння: на місцевих виборах 2010 року, коли виборці на руки отримували по 5 бюлетенів, а загальна кількість надрукованих бюлетенів становила 1 млн. штук на Хмельницький, ЦВК виділила 4,5 тисячі гривень на здачу документацію в архів, — сказав Швед.

Хто така пані Кострубська? Якщо коротка, то віддана людина Партії регіонів. На президентських виборах 2010 року була членом виборчої комісії від ПР, на парламентських виборах 2012 року очолювала посаду заступника голови ОВК 187 (з центром у Хмельницькому) також за квотою регіоналів. На позачергових виборах Президента 2014 року керувала 190 ОВК за представництвом регіонала Михайла Добкіна.

На сайті Комітету виборців України Наталія Кострубська занесена до “люстраційного списку недоброчесних членів виборчих комісій”. Їй приписують фальсифікації на парламентських виборах-2012 при утворенні ДВК та проведенні жеребкування; вона приймала кандидатури на членів ДВК після закінчення строків подання цих кандидатур.

люстрація

Ревізори виявили суттєві зловживання й на ОВК 192 (центр — Деражня). Тамтешні члени комісії спалили на бензин більше півмільйона гривень! Фінінспекція вважає, що ОВК перебрало середні норми транспортних витрат на 174,5 тис. грн. “Аналогічно проведено видатки на комунальні послуги в сумі 5,2 тис. грн, що перевищують середні норми видатків на 4,7 тис. грн. При цьому обґрунтований розрахунок додаткової потреби в коштах, по видатках, які перевищують затверджені середні норми, відсутній”, — зазначається у матеріалах ревізорів.

Для справедливості прослідкуємо “тернистий” шлях голови ОВК 192 Сергія Варцаби. Додатком до постанови ЦВК від 6 травня № 485 була проведена цікава рокіровка. Повноваження Варцаби, який на той момент рахувався головою комісії від кандидата на пост Президента України Королевської Н.Ю., припинили, оскільки Наталія Юріївна достроково знялася з президентських перегонів. На його місце призначили Олексія Римара за квотою кандидата Саранова. Водночас ЦВК припинила повноваження Римара і його місце зайняв… Сергій Варцаба.

Красти по дрібному було своєрідним девізом усіх ОВК Хмельниччини на останніх виборах. Зокрема, ОВК 195 (центр — Славута) поцупила на олівцях майже 2 тисячі гривень. Склалося враження, що президентські вибори — це останній шанс для старої системи увірвати хто скільки зможе. Новий Президент і оновлена прокуратура має продемонструвати силу волі та бодай окремих голів комісії публічно покарати. Якщо цього не зробити, народжена система Кучмою-Януковичем, через кілька років виховає новітніх “підрахуїв”.

Віталій Тараненко.

Теги: , ,
У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".
Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися

Один коментар

  1. На кожну двк було списано по 1 упаковцi паперу, але на руки видано 20-30 аркушiв.

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.