“Перехідний голова”, — це словосполучення не сходило з вуст багатьох політиків місцевого калібру у середу, 26 лютого, коли відбувалася позачергова сесія обалсної ради. “Перехідним” називали керівника фракції Всеукраїнського об’єднання “Свобода” у Хмельницькій обласній раді Івана Гончара, узгоджену кандидатуру якого на посаду голови облради запропонувала депгрупа “Народна рада”. Фактично свободівця протиставили старій владі, яку уособлював Микола Дерикот.
Іншим, не менш важливим сюрпризом “спікеріади”, виявилася кандидатура голови фракції “Батьківщина” в обласній раді Івана Гладуняка. Вочевидь Іван Васильович, як досвідчений шахіст, пішов у розвідку з метою прозондувати загальні настрої депутатського корпусу у постреволюційній період. З’ясувалося, що у більшості подільських політиків пам’ять не така уже й коротка — пану Гладуняку довелося брати самовідвід і дати дорогу побратиму по революції Івану Гончару.
Для партії “Свобода” на Хмельниччині — це перший серйозний крок у владу. Наскільки відбудеться чистка авгієвих стаєнь, буде зрозуміло після переформатування Хмельницької облдержадміністрації. У розмові з “Незалежним громадським порталом” свободівець Гончар не приховував, що хотів би бачити на керівних посадах в ОДА людей Тягнибока-Сабія. Це унеможливило б повторення фарсового керівництва часів Ющенка в області, коли “помаранчевий” губернатор Іван Гавчук тягнув на себе ковдру повноважень, а “помаранчевий”-бютівець голова облради Іван Гладуняк виривав і намагався бути головнішим та незалежним.
— Вас на голову Хмельницької обласної ради підтримали, крім “Батьківщини” і “Свободи”, колишні депутати з “регіонів”. Це означає, що в облраді утворилася “широка коаліція”?
— Справа у тому, що кожен із депутатів, чудово розуміє власну відповідальність. І якби моєї кандидатури не було, то люди пішли б на штурм приміщення Будинку Рад. Кандидатура Івана Гладуняка, яку на сесії озвучив депутат Віктор Адамський, навряд чи, влаштувала майданівців у той момент. Тому, як компроміс, було висунуто мене на посаду голови обласної ради.
Я розумію, що на цій посаді, практично самоспалююся. Адже, коли приносять цифри, де зазначаються двомісячні борги із заробітних плат, потрібно негайно реагувати. До прикладу, за лютий бюджетники, котрі обслуговуються у “Райффайзен Банку Аваль” одержали 50% заробітних плат, Приватбанку —10%, “Бробізнесбанк”, що належить олігарху Курченку, майже не провів проплат клієнтам, які працюють у бюджетних установах. Дійшли до того, що навіть грошей на заправку службових автомобілів, не має. Режим Януковича успішно вивіз гроші закордон, створюючи прецедент для соціальної революції, якої дуже не хотілося б.
— Ви мали зустріч із силовиками та, зокрема, керівником обласного підрозділу Міндоходів. Яка ситуація з наповненням бюджету області?
— За інформацією начальника Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, за лютий виконання зборів та податків становить 62 відсотки. Сьогодні платників податків треба повернути до правового русла. Під час революції та майданних подій людям говорили бойкотувати підприємства “регіоналів” та не платити податків. Це тривало певний період, але зараз потрібно повертатися і наповнювати скарбницю. Не виключаю, що вільні лишки, які планувалися перерозподілити на капітальні видатки, частково підуть на покриття виплат по захищених статях, щоб зняти соціальну напругу.
— Обласний бюджет-2014 ухвалювався заздалегідь до нинішніх подій. У якій частині видатків планується перегляд?
— Приміром, нині є багато питань по дитячому табору “Лісова казка”. Цей табір попередня влада хотіла за мільйон гривень викупити в “Укртелекому” і додатково виділити понад 13 мільйонів на капітальний ремонт. Нібито, все чудово, бо влада піклується про здоров’я дітей. Однак, коли батьки не матимуть коштів (бо будуть затримки із зарплат), щоб дати своїм дітям на харчування, то хіба буде правильним купувати дитячий табір і викидати на нього понад 13 мільйонів? І ще. Для того, щоб табір працював не збитково, його завантаженість має становить не менше 300 дітей.
— Виходить, що бюджет краю підганявся під соціальні ініціативи Президента Віктора Януковича, враховуючи, що у 2014 році мала стартувати президентська гонка.
— Я думаю, що бюджет верстався під конкретних місцевих керівників, котрі мали отримати відповідні генпідряди. А 13 мільйонів на табір мали піти через тендер, де більшу частину цих грошей наближені до влади фірми, поклали би до власних кишень.
— Ви згадали в інтерв’ю про кандидатуру Гладуняка. На Вашу думку, чому вона з’явилася? Оскільки єдиним узгодженим кандидатом від опозиції були Ви.
— Очевидно, що тут зіграв фактор майбутніх виборів до місцевих рад, що можуть відбутися цієї осені. Тоді кожна політична сила мобілізовуватиме виборців конкретно під себе. Кандидатурою Гладуняка партія “Батьківщина” вирішила прощупати, наскільки їх готові підтримати ті ж депутати-бізнесмени облради, що входили до Партії регіонів. Коли почули гул, стало зрозуміло, що це середовище їх не підтримує.
— Існує певна кулуарна версія, хто може бути Вашим заступником по раді. Зокрема, партія “Батьківщина” хоче бачити Олега Хавронюка у керівництві облради. Це стовідсоткова креатура Івана Гладуняка. Ви на це погодитеся?
— На цю людину (Хавронюка — НГП) я не погоджуся. Будь-хто — чи то депутат з “Батьківщини” Віктор Адамський, чи то бютівка Тетяна Колесніченко, але не Хавронюк. Про Адамського і Колесніченко можу сказати, що вони були на Майдані з самого початку, і це ті люди, яким я можу довіритися. Щодо Хавронюка, то його активність співпала майже з кінцем революції.
— Що буде з апаратом обласної ради у плані люстрації кадрів?
— Є певна кількість людей, котрі виконують функції. І є люди, яких ми хотіли би не бачити. Проте рубати шашкою у цей складний час буде неправильно. Я повинен оцінити фаховість спеціалістів ради, їхній потенціал.
Також видам розпорядження про відключення соціальних мереж (“Вконтакті”, “Фейсбук”, “Однокласники”) для співробітників. У моєму розумінні — раціональне використання робочого часу має бути присвячене виконанню посадових обов’язків. Відвідати соціальні мережі наші працівники зможуть у поза робочий час.
— Україні повернули Конституцію 2004 року. Згідно з нею, система облдержадміністрацій залишається. Як зробити так, щоб не повторився владний дуалізм, який ми спостерігали за керівництва Гавчука-Гладуняка?
— Я спілкуюся з вищим керівництвом держави і є таке порозуміння: якщо головою обласної ради обраний представник від ВО “Свобода”, то губернатором області також має бути людина з цієї політичної сили. Аналогічна ситуація з представниками від “Батьківщини”. Щоб не було взаємної поборюваності. А чим ближче до виборів, то ця ситуація загострюватиметься. На мою думку, краще провести поділ областей за політичними квотами.
Я дуже би хотів, щоб на голову Хмельницької ОДА призначили свободівця Олександра Симчишина. Тоді б це дозволило краще координувати діяльність обласної ради і облдержадміністрації.
— Ваше бачення щодо відновлення приміщення Управління СБУ у Хмельницькій області. За нашою інформацією, наразі воно знаходиться в аварійному стані, оскільки на другому поверсі адмінбудівлі пішла тріщина плити.
— На засіданні із силовиками області мені доповідав про ситуацію один із заступників керівника обласного СБУ. Служба безпеки однозначно повинна працювати. Інформацію про стан будівлі СБУ мені обіцяли надати ближчими днями.
— П’ять перших кроків голови обласної ради Івана Гончара.
— По-перше, повторюся, необхідно відновити роботу всіх органів влади у правове русло. По-друге, налагодити роботу в апараті ради. По-третє, повернути делеговані повноваження обдержадміністрації. На одній із сесій облради депутати відібрали частину делегованих повноважень ОДА і передали їх на виконком при обласній раді. Наразі я не можу підписувати документи за губернатора, бо це потім можуть сприйняти за корупцію.
Четвертий крок — маємо сформувати доступні порядки денні на сесії облради. До прикладу, звільнення когось з керівників комунальних підприємств. Не хочуть люди, щоб головним стоматологом обласної поліклініки був Роман Свестун, приходять до мене і голосують. А потім більшістю голосів обирають собі нового керівника. Не я затверджую керівника підрозділу ради своїм розпорядженням, а вони пропонують кандидатуру. Щоб не виникало питань у покриванні когось.
П’ятий крок — поставити роботу, як годинник.
— “Незалежний громадський портал” минулого року присвятив кілька публікацій темі закупівлі автомобіля “Ауді А6” вартістю майже півмільйона гривень для службового користування губернатору Василю Ядусі. Фактично автівку придбало комунальне підприємство облради. Що буде з цим автомобілем? І, взагалі, левова частина коштів з обласного бюджету виділяється на перевезення посадових осіб облради — цьогоріч 1,4 млн. грн.
— Почнемо з останнього. Дійсно, обласна рада замовила перевезення посадових осіб ради на 1,4 мільйони гривень, а облдержадміністрація — на 500 тисяч гривень. Однак керівництво ОДА більше їздить, ніж посадовці ради. При цьому вони не мають змоги замовляти ці послуги на більші суми.
Що стосується авто “Ауді А6”, то моє бачення наступне: потрібно порадитися з керівниками і виставити її на аукціон. Виручені кошти повернути до обласного бюджету. Разом з тим, треба переглянути юридичні тонкощі, щоб згодом мені не дорікнули, мовляв, щось не так зробив. На “Ауді А6” я точно їздити не збираюся.
— Засідання із силовиками Хмельниччини Ви досить нестандартно провели. Почали із вітання “Слава Україні! Героям Слава!” і закінчили у цьому ж дусі. Це що — прищеплення та популяризація українства?
— У “Свободі” так заведено — спочатку співаємо гімн України, а далі переходимо до обговорення. І я не виключаю, що на наступній сесії облради ми з депутатами без музичного супроводу, вживу, виконаємо український славень.
Я все розумію, що, можливо, не всі знають слова чи не хочуть це робити. Але ми — українці і маємо пишатися своїм гімном. Якщо практично в кожному європейському місті скандують “Слава Україні!”, то у себе, на Батьківщині, ми будемо цього соромитися?
Я буду проводити проукраїнську політику на Хмельниччині. Насамперед, це розвиток спорту і молоді. Зрозумійте: тільки дух справжнього українця переміг режим Януковича.
Розмову вели
Віталій Тараненко,
Вадим Олексюк.