За даними Інституту громадянського суспільства, минулого року об’єднані тергромади Хмельницької області більше фінансували периферійні населені пункти, ніж центри громади.
Так, міські громади на потреби центральної садиби направили лише близько 10% коштів субвенції, тоді як на окремі сільські території – 40% та більшу частину субвенції на спільні потреби – понад 49%. У селищних та сільських громадах на потреби центральної садиби було використано трохи більший відсоток субвенції – 34% у селищних та 31% сільських громадах; на об’єкти в окремих селах було направлено відповідно 28% та 55%; та на спільні потреби будо використано понад 37% у селищних та 15% у сільських громадах.
Як приклад, експерти Інституту громадянського суспільства навели Ганнопільську об’єднану громаду, до складу якої входить 16 населених пункти. У 2016 році ця громада виконала 22 проекти загальною вартістю 13 мільйонів 193 тисячі 800 гривень, які були надані державою на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.
Пріоритетним напрямом для вкладення цих коштів було визначено сферу освіти. Це дало змогу привести до ладу всі основні освітні заклади у громаді. Роботи були комплексними від ремонту та термомодернізації приміщень до закупівлі комп’ютерів для шкіл.
“Досвід хмельницьких ОТГ показує, що чим сильніший центр громади, тим більше коштів було направлено на інфраструктурні потреби сільських територій та на спільні потреби громади. Звичайно, що спільні потреби у кожної громади різні, але у всіх тенденція була направлена на зміцнення комунальних підприємств громади, для поширення своїх послуг на всю територію”, – сказано у повідомленні.
Довідка НГП. Зараз на Хмельниччині створено 26 об’єднаних територіальних громад.