Хмельницька АЕС: замкнуте коло добудови

Програма «Енергоатому» з імпортозаміщення обладнання в дії

У серпні 2014 року Юрій Недашківський, президент компанії «Енергоатом», оператора  усіх діючих атомних електростанцій України, заявив про відмову України від послуг російської компанії «Росатом» у добудові 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.

Восени минулого року Недашківський повідомив, що для добудови 3-го і 4-го енергоблоків ХАЕС держава має намір використати не менше 70% українського обладнання. Концептуальні технічні рішення з цього питання були погоджені із Державною інспекцією з ядерного регулювання та низкою міністерств. Як слідство, великими об’ємами робіт можуть бути забезпечені вітчизняні підприємства арматуробудування, трубовиробництва, а також інші енергетичні компанії.

В червні цього року віце-президент «Енергоатому» Володимир Пишний наголосив про готовність українських підприємств забезпечити виконання 80% замовлень по добудові енергоблоків. Це стало можливим завдяки реалізації програми по імпортозаміщенню обладнання вітчизняних АЕС, більша частина якого раніше вироблялась виключно в Росії.

Надійність конструкцій офіційно підтверджено

Безліч постанов та розпоряджень для реалізації добудови енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС Україна прийняла ще в 2005 році. На будівельних конструкціях енергоблоку № 3 ХАЕС протягом кількох років поспіль виконувались ремонтно-відновлювальні роботи: очищення, ґрунтування та фарбування металоконструкцій, монтаж трубопроводу відкачування води, насосів, тимчасового трубопроводу стиснутого повітря у фундаментній частині реакторного відділення, виконані роботи з монтажу металоконструкцій у приміщеннях під вантажопідйомні механізми.

Перевірки і експертизи, проведені державними і незалежними міжнародними експертами МАГАТЕ, Рискаудит, TACIS, ВАО АЕС, підтвердили високий рівень безпеки енергоблоків ХАЕС: міцність бетону відповідає або перевищує проектні показники, глибина карбонізації бетону в нормі, товщина металевого облицювання  герметичної зони в проектних межах.

На сьогодні будівельна готовність 3-го блоку – 75%, 4-го – 28%.

Для проведення наступних етапів ремонтно-відновлювальних робіт була підготовлена тендерна документація і в 2008 році оголошено міжнародний тендер.

Не заплутатись в виборі партнерів

Американо-японська компанія Westinghouse очікувала на запрошення від української сторони взяти участь у добудові 3-го і 4-го енергоблоків ХАЕС. Але в грудні 2014 року прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що енергоблоки Хмельницької АЕС слід добудувати в найкоротші терміни, із залученням лише європейських партнерів.

Чеська фірма Skoda в квітні 2015 року направила своїх представників до Хмельницької АЕС з метою проаналізувати  перспективи завершення будівництва енергоблоків № 3 та № 4. Ймовірно, саме чеська Skoda стане постачальником реакторної установки для енергоблока № 3 – спеціалісти цієї фірми мають значний досвід адаптації своєї продукції до конструкцій, які були змонтовані ще у вісімдесятих роках минулого століття. Показовий приклад – словацька АЕС «Моховце», на двох енергоблоках якої будуть експлуатуватись реакторні установки чеської фірми.

Однак виникають деякі питання.

По-перше.  З 2004 року абсолютним власником Skoda став російський холдинг «Объединенные машиностроительные заводы», засновником якого є російський Газпромбанк. Тобто плани діяльності компанії формуються у Росії. А якщо так, то Україна повністю залежатиме від Росії щодо постачання ядерного палива на ці блоки і від науково-технічного забезпечення їх експлуатації.

Це взагалі якщо не звертати уваги на фактор допуску агресора до ядерного реактора в центрі держави.

По-друге. Технологіями реакторів третього покоління у Європі володіє лише Франція.  Чеська фірма Skoda ніколи не розробляла і не розробляє реакторні установки, а виконує окремі роботи і надає послуги при здійсненні пусконалагоджувальних робіт. Вона лише брала участь у будівництві 1-го та 2-го блоків АЕС «Темелін» у Чехії – виготовила корпус реактора ВВЕР-1000 за старим російським проектом В-320, який не відповідає сучасним вимогам Європейського союзу EUR. Але ж для України, яка почала виконувати Угоду про асоціацію з ЄС, планує вступити до Евросоюзу, це питання – найактуальніше.

По-третє. Тендер, укладений чеською Skoda з російськими «Гидропресс» и «Атомстройєкспорт» на будівництво 3-го і 4-го енергоблоків АЕС «Темелін», в 2014 році було зупинено чеською стороною. Чого б це? І чи випадковістю можна вважати розірвання контракту між Болгарією та Росією про побудову АЕС «Белене» за проектом ВВЕР-1000/В-392 з судовим розслідуванням щодо компенсації витрат обох сторін?

Мало того, проект ВВЕР-1000/В-392, розроблений в Росії для 5-го і 6-го блоків своєї найбільшої АЕС – Балаковській, також був заморожений.

Тож навіщо залучати до партнерства компанії з сумнівною репутацією?

Питання наостанок. За ці роки тільки на підготовку до реалізації проекту було витрачено сотні мільйонів гривень. Однак проект  спорудження енергоблоків ХАЕС – на базі реакторної установки В-320 або на базі В-392 – так і лишився не розробленим.

Прискорення темпів залучення європейських фірм до добудівництва енергоблоків ХАЕС свідчить про те, що кредити таки будуть отримані. Вартість добудови двох енергоблоків ХАЕС – 3,7 млрд євро разом з першим завантаженням палива на 296 млн євро. Компанія відомого польського бізнесмена Яна Кульчика Kulczyk Investments має зацікавленість в інвестуванні 1,48 млрд євро в добудову Хмельницької АЕС в обмін на постачання певної долі електроенергії на польській ринок. Але мова йде лише про 40% вартості проекту.

Чи дочекається енергетика України своїх 16-го і 17-го атомних реакторів?

Олена Чиганенко

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.