Сергій Лабазюк: зняття мораторію на продаж землі знищить соціальну інфраструктуру села

У Комітеті з питань аграрної політики та земельних відносин відбувся “круглий стіл” на якому члени комітету обговорили земельні питання та проблеми, що може спричинити зняття мораторію на продаж землі.

Відкриваючи слухання, голова Комітету Тарас Кутовий зазначив: “Напруження цієї ситуації, на мою думку, існує тому, що є різниця інтересів у всіх учасників ринку, і як різниця в ресурсах та можливостях щодо реалізації цих інтересів. Ключове питання – чи продавати взагалі землю і хто від цього виграє. Запустити ринок для того, щоб сьогодні хтось за безцінь у селянина забрав землю, – це точно не рішення, та ще й в умовах несформованого кадастру”.

Учасники заходу наголошували, зокрема, на тому, що питання ринку землі в Україні активно обговорюється понад 20 років, але й досі не напрацьовано єдиної думки щодо подальшої долі цього ресурсу. Нині дискусія активізувалася через те, що термін дії мораторію на продаж землі спливає наприкінці 2015 року. На думку промовців, у разі, якщо в країні не буде узгоджено відповідної правової бази для купівлі-продажу землі і не буде прийнято відповідного закону про початок обігу цього ресурсу, мораторій автоматично буде подовжено. Крім того, зазначалося під час обговорення, у Верховній Раді зареєстровано кілька законопроектів, якими пропонується подовжити мораторій на термін від кількох років і аж до заборони торгівлі землею взагалі.

Заступник голови Комітету Олександр Бакуменко під час обговорення наголосив, що головне завдання на найближче майбутнє – скласти дорожню карту із законопроектів, прийняття яких дозволять вирішити нагальні проблеми і фермера, і того, хто має паї, і той, хто працює на землі, і холдингів та всіх інших.

В.Івченко сказав: “Сьогодні більшість паїв здається в оренду фермерам та великим аграрним корпораціям. Чи стануть громадяни України багатшими, якщо орендарі стануть власниками? І навіщо продавати невідновлюваний ресурс і засіб виробництва, яким є земля, якщо з її допомогою можна виробляти сільгосппродукцію і продавати країнам-споживачам, отримуючи при цьому всю додану вартість? Дозволити продаж землі у час фінансової, економічної кризи та при недіючій судовій та правоохоронній системі влади означає прирікати власників землі на продаж її за копійки добровільно або добровільно- примусово”.

За словами народного депутат Сергія Лабазюка, необхідно враховувати, що швидке зняття мораторію, про яке зараз заговорила влада пов’язано з рядом суттєвих ризиків. Буде стимулюватися відтік населення з сіл, де сьогодні і без того не вистачає робочих рук. Йдеться і про можливий перехід значних масивів земель під контроль великих корпорацій, зокрема, іноземних, і внаслідок цього – поступове витіснення малих та середніх сільськогосподарських товаровиробників і фермерів. Є загроза знищення соціальної інфраструктури села. Слід враховувати, що орендарі сільськогосподарських земель здебільшого мають перед територіальними громадами певні соціальні зобов’язання.

“Я відстоюю позицію, що мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення в таких складних економічних умовах не може бути знятий, оскільки правила гри на ринку землі нав’язують “згори” чиновниками, а вони мають пропонувалися “знизу” – людьми, власниками земельних ділянок, бо, за Конституцією, земля — це власність народу України. І народ має нею розпоряджатись. Або сам, або через обрані ним органи”,- підсумував народний депутат і зазначив: “Переконаний, що формування ринку земель – необхідна складова для подальшого розвитку ринкової економіки, і Україні доведеться пройти цей шлях. Однак, цей ринок має бути прозорим і справедливим, щоб виключати будь-які тіньові оборудки із землею”.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.