Безпритульні собаки у Хмельницькому: як вирішити проблему?

Начальник центру поводження з тваринами Костянтин Кіча запевняє, що сьогодні у місті ані відстріл, ані ефтаназія безпритульних собак не проводиться. Відловлених тварин стерилізують, роблять їм щеплення, утримують 10 -14 днів у комунальному притулку, а потім повертають на місце постійного проживання. Зокрема цього місяця вже стерилізовано 31 тварину, за весь 2015 рік  – 100 собак (взимку ця робота не проводиться).

За час дії програми стерилізували  1 840 безпритульних собак. Ці тварини мають на вухах пластикову кліпсу. Загалом же у місті близько 5500 – 6000 собак живуть на вулиці. Точну їх кількість ніхто не рахував. За словами Костянтина Кіча, це зробити неможливо.
Програма стерилізації змогла лише зупинити збільшення популяції собак-безхатчинків за рахунок їх розмноження. Але частина безпритульних собак – це колишні домашні, котрі загубились чи просто стали непотрібними господарям. Як долати цю проблему, у Хмельницькому поки не вирішили.

Тим часом у Луцьку вже кілька років діє комплексна програма боротьби з явищем безпритульності собак. Зокремп вдалося зменшити їх кількість більш ніж на 65%, а кількість покусів більш ніж на 50%. Про це під час нещодавнього візиту до Хмельницького розповів президент громадської організації «Центр сприяння розвитку електронної ідентифікації тварин» Віктор Копач.

Почали її саме з ідентифікації власницьких тварин за допомогою чипів. Контролюють і проводять чипування ветеринарні клініки. Власників тварин, котрі не планують розведення, переконують стерилізувати улюбленця, адже це значно гуманніше ніж обмежувати його інстинкти, чи викидати приплід на вулицю. До того ж чип допоможе знайти собаку, якщо вона загубиться. Власники собак отримали також майданчики для вигулу з тренажерами для чотирилапих.

Безпритульних теж вдалось підрахувати завдяки новітній електронній системі ідентифікації. Тепер будь-хто через цю систему може спостерігати за долею безхатчинків: бачити час прибуття собаки в притулок, процедури, які були їй зроблені і звичайно ж фото. Там же можна зарезервувати тварину, що припала до душі. Такі сучасні підходи зовсім не обтяжили бюджет міста завдяки залученню коштів міжнародних організацій.

За словами Віктора Копача, фахівці з Луцька залюбки передають свій досвід іншим містам. Аналогічна програма вже запущена у Львові. Готуються до впровадження нових підходів у Чернівцях, Києві, Сумах.

Фахівець наголосив,що у містах Європи, де собаки з вулиць зникли, на їх місце прийшли дикі лисиці та щурі. Отже, повністю прибирати собак з вулиць небезпечно. Доведеться навчитись жити разом з ними.

Ксенія Орлова

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментарів: 10

 1. Не знаєте як?
  Хай рада майдану займеться ними або приймуть їх у свої лави. Всеодно такі самі

 2. А якщо собаки нападають на перехожих та дітей, що робити?
  Виловіть собак на Озерній

 3. Проблема досить серйозна. Шкода що зводять її до говорільні. Це болюча тема нашого парку Чекмана. Там постійно гризуться собаки в районі зоокутка. Кидаються на людей. Лякають дітей. Минулої неділі боронилися як перехожі так і ті що там торгують. Начальник в парку, якщо його можна так назвати, відмахується від цієї проблеми. Він просто тікає коли йому говорять чи звонять по телефону. Звичайно, ця справа грішми не пахне, але не на всьому ж заробляти. Може б міські можновладці врахували досвід і доручили вирішення проблеми безпритульних собак саме цьому керівнику так як в парку останнім часом розвелося багато собак.

 4. Передать их в милицию или в предыдущую статью

 5. Проблема бродячих собак для нашого міста актуальна. Але щоб собак не було, то кожен по місцю свого проживання та роботи має погодувати бродячих собак ліверною ковбаскою, у яку встромлені 10 таблеток ІЗОНІАЗИДУ та 1 таблетка МЕТОКЛОПРАМІДУ.
  Це є гуманний спосіб вирішення цієї проблеми, так як ізоніазид різко знижує рівень глюкози, яка є джерелом живлення головного мозку собаки.
  УВАГА: Приманки роздаються адресно! Розкидування приманок заборонено, тому що можуть потруїтись домашні собаки і коти.
  Подробиці на сайті догхантерів: http://vredy.biz/index.php?showtopic=7

 6. Цьому догхантеру на обід дати такоі нашпигованоі ковбаски. Треба бути людьми, а ми часто у сто разів гірші від собак.

 7. Молодець, Наталю! Той, хто може образити беззахисну тварину, гірший за саму тварину. Будьте людьми! Це ж не важко і не так вже й обтяжливо для кишені (знаю, що пишу!) хоч раз на тиждень підгодувати невдаху. Зате побачите стільки вдячності в очах, що лише заради цього варто творити добро

 8. Цей смердючий догхнадер кацап)) Дюрню иди тусуйся на своъх безмозглих сайтах. Тільки там і залишишся. Вийди і в реальному житті покажи,що робиш. А, слабо? Отож бо й вони, ви хворі. Зупиніться іначе вас зупинить життя, та буде пізно. Тварин треба захищати!!!Тварини відчувають біль голод холод як люди. Ім і так важко виживати. Підкорміть, дайте води, стерилізуйте своїх домашніх улюбленців. Разом ми подолаємо проблему бездомних тварин.

 9. Цей смердючий догхнадер кацап)) Дурню иди тусуйся на своъх безмозглих сайтах. Тільки там і залишишся. Вийди і в реальному житті покажи,що робиш. А, слабо? Отож бо й вони, ви хворі. Зупиніться іначе вас зупинить життя, та буде пізно. Тварин треба захищати!!!Тварини відчувають біль, голод, холод як люди. Ім і так важко виживати. Підкорміть, дайте води, стерилізуйте своїх домашніх улюбленців. Добро всеодно переможе, нас зоозахисників більше!!!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.