Хмельницька “губерніада” довжиною у майже шість місяців завершилася перемогою команди Президента Петра Порошенка. Сватаний Прем’єром Яценюком депутат Кам’янець-Подільської міської ради Олександр Заєць, а пізніше й “фронтовик” Олександр Ксенжук, не пройшли президентське “чистилище”.
Натомість Порошенко особисто приїхав до Хмельницького, аби представити нового керманича області. Ним став директор Чемеровецького солодового заводу ЗАТ “Оболонь”, депутат обласної ради Михайло Загородний, який, по суті, продовжив історію березневих призначень голів Хмельницької облдержадміністрації.
Першим “березневим” був одіозний Василь Ядуха, якого Віктор Янукович призначив 18 березня 2010 року. Він зумів протриматися майже чотири роки.
Другим “березневим” виявився Леонід Прус, якого 15 березня 2014 року призначив виконувач обов’язків Президента Олександр Турчинов. Цей вчений агроном (така у нього освітня кваліфікація – НГП ) покерував областю 7 місяців і новообраний глава держави Порошенко позбавив його займаної посади.
Михайло Загородний, як і його два попередники, також закінчив Кам’янець-Подільський сільськогосподарський університет. В аграрних колах регіону користується непоганою репутацією.
Наскільки це допоможе йому згуртувати довкола себе передовсім громадський сектор, який після недолюстрації чиновників команди Партії регіонів, має камінь за пазухою на представників нової влади, покаже час. Сам же Загородний уже зіграв на випередження, буцнувши м’яча на поле місцевих політиків і діячів, закликавши їх до порозуміння з владою.
Взагалі-то призначення нового голови Хмельницької облдержадміністрації супроводжувалося темною завісою. У Президента Порошенка взяли за практику сповіщати про кадрові пертурбації в останню хвилину. Так було з головою Запорізької ОДА Валентином Резніченком, так було з головою Вінницької ОДА Валерієм Коровієм — Укази про їхнє призначення з’являлися на президентському сайті синхронно із представленнями на місцях.
Про кадрові шальки терезів на користь Загородного стало відомо за день до офіційного призначення та приїзду на Хмельниччину персони №1 в Україні. Облдержадміністрація пропонувала урізноманітнити візит Гаранта, включивши туди, крім відвідин хмельницької прикордонної академії, ще й військову частину 8 полку спецпризначення, що у мікрорайоні Дубове. У підсумку спецпризначенці відпали через насичений графік Порошенка.
Цього разу високопоставлених гостей обласна влада зустрічала на військовому аеродромі у Старокостянтинові. Хмельницьке летовище, на яке свого часу приземлялися президент Віктор Ющенко і прем’єр Юлія Тимошенко, через не контрольованість ремонтних робіт злітної смуги нині знаходиться у непридатному стані.
Хмельницька облдержадміністрація гула із самого ранку 6 березня. Другий поверх ОДА за останніх півроку, де розміщений кабінет першої особи області, наче воскрес.
У передвір’ї призначення “губернаторський хол” заповнили святі отці. До них приєднався депутат обласної ради і керівник депутатської групи “За солідарність” Микола Ворона. Дискусія з священиками зводилася до обговорення суспільно-політичного життя, зокрема, теми перехідного періоду.
Ближче до кабінету заступника голови ОДА з аграрних питань Володимира Кальніченка “кучкувалися” депутати-виробники сільськогосподарської продукції. “Незалежний громадський портал” помітив і самого Володимира Ілліча, який спілкувався з колегами.
— Як оцінюєте призначення Загородного на посаду голови облдержадміністрації? — поцікавився НГП у Кальніченка, який, до слова, “пережив” трьох губернаторів на різних посадах.
— Це виробничник з великим досвідом і в будівництві, і в рослинництві, і в тваринництві. Він має своє бачення щодо розвитку Хмельниччини. Він навіть, займаючи посаду директора Чемеровецького солодового заводу,проявляв патріотизм. Всі мають об’єднатися довкола цієї людини.
Зрозуміло, що Загородний сформує власну команду однодумців і професіоналів. Я впевнений, що жоден керівник не візьме на посаду працівника, за якого потім ще й тягнути відповідну ділянку роботи
— То Ви вважаєте себе членом команди нового губернатора?
— Я себе вважаю членом команди аграріїв.
На оглядини прийшли представники з Ради “Майдану”. Їхній провідник і водночас перший заступник голови громадської ради при Хмельницькій ОДА Алім Міщук демонстрував комунікабельність, час від часу перекидався словами з керівницею апарату-заступником голови ОДА Лесею Стебло.
— Яку співпрацю громадськості бачите із Загородним? — запитав НГП у Міщука.
— Привітав Михайла Загородного з призначенням. Він відповів, що розраховує на підтримку. Я скажу так: якщо буде співпраця, той буде підтримка. Я не думаю, що громадськість в особі Ради “Майдану” і громадської ради при ОДА викидатиме якісь вибрики у піку появи нового голови облдержадміністрації. Хіба що виникатимуть непередбачувані ексцеси, пов’язані з конкретними особами.
Маємо сподівання на те, що не зробив Прус, зокрема, люстрація, буде доведено до логічного завершення Загородним. Адже посадовці повинні відчувати відповідальність за свої дії.
— Ви готові взяти другу спробу, щоб очолити Волочиську райдержадміністрацію, до якої Вас так і не допустили минулого року?
— Зараз працюю в режимі громадського діяча. Внутрішньо готовий до роботи будь-де. Якщо надійде пропозиція від влади, я проаналізую, чи є сьогодні можливості реалізувати себе у Волочиській РДА. Якщо так, то дам згоду. В іншому випадку, коли знову застосовуватимуться “маски-шоу” під егідою одного народного депутата, то я не з тих людей, котрі на роботу лізуть через вікна.
Проміняли засідання Верховної Ради на рукостискання пана Загородного семеро народних депутатів від Хмельниччини. Вони завчасно дружнім караваном дісталися до приміщення облдержадміністрації. Проігнорували представлення нардепи Олександр Герега і Віктор Бондар.
— Ви сьогодні за двох — за Герегу і за себе? — цікавимося у мажоритарника з “Епіцентру” Андрія Шиньковича.
— Ми домовилися з Олександром Володимировичем: він залишається у парламенті голосувати, я — їду до Хмельницького.
— Підтвердіть або спростуйте: призначення Загородного лобіював Герега? Це його кандидатура?
— Михайло Загородній був нашим однодумцем на 192 окрузі (входить чотири райони: Городоцький, Ярмолинецький, Дунаєвецький і Чемеровецький, де у 2012 і 2014 роках переміг власник мережі “Епіцентр” Олександр Герега — НГП).
Друга позиція. Зі мною і Олександром Володимировичем, як мажоритарниками, команда Президента радилася стосовно кандидатури на посаду голови Хмельницької ОДА. І коли мова йшла про Загородного, то ми підтримали його як господарника. І насамперед він місцевий для Хмельниччини.
Чесно кажучи, призначення Загородного не є квотою або преференцією для Гереги. Ми його не лобіювали. Це — людина Президента Петра Порошенка. І він особисто його представив активу області.
Візит Порошенка передбачав заходи підвищеної безпеки. Крім встановлених металошукачів, сесійну залу вздовж і поперек обнюхав спеціально навчений пес. Також скрупульозно понишпорив експерт вибохотехнічної служби. Все чисто — і запустили поважних гостей зі столиці.
Прибулий Гарант левову частину часу присвятив воєнній тематиці. Він сказав, що за останніми соціологічними даними, “лідером довіри і любові народу є Збройні сили України”; що зараз для держави немає нічого важливіше, ніж фінансувати українську армію (додатково виділили з держбюджету 90 млрд. грн).
“Похрещений” губернатор Загородний також отримав бойове завдання — разом із Міністерством оборони збільшити держзамовлення на підприємствах Хмельницької області, які працюють на оборонний комплекс.
У контексті всеохоплюючої фінансової скрути Порошенко побалував присутніх інвестиційними “цукерками”.
— Я впевнений, що Хмельниччина стане справжнім раєм для бізнесу. Впевнений, що ті інвестиційні кредити, які до нас надійдуть, значна їх частина потрапить до вашої області, — заявив він.
Що ж заживемо?!.
Віталій Тараненко.
Всі фото автора.