Розповсюдження “Новоросії” у Хмельницькому: повна реконструкція подій

Хмельницький міськрайонний суд 3 березня обвинувальним рішенням підвів риску у справі про розповсюдження сепаратистської газети «Новоросія» влітку минулого року у нашому місті. Нарешті стали відомі вся обставини цієї справи, з’ясовані слідчими та судом.

На початку червня 2014 року мешканці Хмельницького почали знаходити газету «Новоросія» у своїх поштових скриньках. Ця новина потрапила в інтернет, а потім і у засоби масової інформації.

Працівники Служби безпеки України дізнались про розповсюдження газети саме з медіа. Сталося це близько 7 червня. Після цього протягом тижня були проведені перші оперативно – розшукові заходи. Вже 14 червня слідчі запідозрили в розповсюдженні закликів до сепаратизму Андрія Орєхова. В подальшому завдяки прослуховуванню його телефонних розмов правоохоронці впевнились у своїх підозрах.

А. Орєхов отримав пакунок газет та передав їх трьом особам. Двоє з цих розповсюджувачів проходили у справі, як свідки. Вони заявили, що не роздавали газету сепаратистів. Доказів, що це не так, правоохоронці не знайшли.

А участь Оксани Орєхової в розповсюдженні «Новоросії» вдалось довести. У тому числі завдяки запису телефонних розмов і відеоспостереженню. Жінка отримала газети на початку червня. Є як мінімум 2 доведених факта,  що вона передавала «Новоросію» своїм знайомим.

Згодом А. Орєхов вирішив зателефонував спільникам і попросив діяти більш обережно.

«Напаскудили і втекли», – говорить він в одній з розмов.

Можливо саме тому О. Корецька на початку липня спробувала позбутись залишку своїх газет. Хоча, сама вона стверджувала, що викинула їх на вимогу чоловіка. Він працює в правоохоронних органах. Отже, знав про кримінальну відповідальність за розповсюдження закликів до сепаратизму. Прагнучі позбутися доказів, жінка попросила знайомого відвезти її за місто, де викинула газети в ліс.

Але згодом вона сама отримує пакунок газет «Новоросія» на пошті. Приносить їх до дому, а потім ще раз просить знайомого про поїздку до лісу. Під час цього другого вояжу, його затримали правоохоронці.

А. Орєхов теж намагався «замести сліди», наприклад, видаливши всю свою електронну переписку. Слідчі змогли знайти лише назви листів щодо газети «Новоросія». Але газети у нього вдома все-таки знайшли. На допиті в СБУ він зізнався у їх розповсюдженні, хоча в суді відмовився від цих показів і заявив про свою невинність.

Крім розповсюдження газет засуджені займалися й іншою діяльність по підтримці угрупувань ДНР та ЛНР. Вони, зокрема, відправляли їм їжу та одяг. Це випливає з телефонних розмов, записаних СБУ.

А. Орєхов провів більше 10 видео-конференцій, на яких закликав до підтримки сепаратистів на сході України. Уривки записів цих конференцій були продемонстровані в залі суду. На них Орєхов називає владу України хунтою та запевняє, що її незабаром витіснять з Києва.

«Для Росії небажаний прихід лише ДНР та ЛНР. Треба увійти в склад Росії всією територією України (…) Кожен має внести свій вклад в перемогу «Русского мира»: інформаційною війною, грошима. Адже не кожен може бути бойовиком», – розповідав Орєхов.

Навесні минулого року він прокував «вирішення питання України до осені». Мовляв, тоді наша держава матиме новий прапор на основі російського триколору і нову назву – можливо, Новоросія. Розповідав, що в першому ж бою було знищено 60% батальйону «Дніпро», що українська піхота відмовляється іти в бій, що війна програна, що виступи на підтримку сепаратистів вже є у Львові та Києві.

Можливо, саме тому що діяльність А. Орєхова виходила за межі розповсюдження газет, він отримав максимальне покарання за ч. 2 статті 110 Кримінального кодексу України «Посягання на територіальну цілісність і недоторканість України» – позбавлення волі на 5 років. Його взяли під варту просто в залі суду, щоб унеможливити втечу за межі країни.

Оксані Корецькій також призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років. Але суд врахував те, що жінка виховує малолітню дитину. Тому до неї застосували норму ст. 75 – звільнили від покарання з випробувальним строком у 2 роки. Якщо протягом цього періоду Оксана Корецька не скоїть нових правопорушень, буде вільною.

Ксенія Орлова, НГП.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.