Курсові валютні зміни стають основними визначальними факторами розвитку ринку в цьому році. За своєю суттю, автомобільний ринок жорстко прив’язаний до курсу гривні, тому всі курсові коливання безпосередньо позначаються на результатах продажів. Більше того, добробут населення погіршувався з кожним місяцем протягом минулого року і автомобілі поступово ставали предметом розкоші, а не засобом пересування. Тому до кінця 2014 року навіть різкі курсові коливання надавали незначний вплив на обсяги продажів — у людей просто закінчились гроші та автомобілі для більшості українських громадян стали недоступні.
Природно, що ніхто з операторів ринку не був готовий до тих викликів, які з’явились в результаті анексії Криму, війни на Донбасі і стрімкої девальвації гривні.
Фахівці, котрі працюють в сфері автобізнесу визнають, що цифри продажу нових автомобілів нагадують далекі 90-ті. Однак і світла у кінці тунелю не видно: відсутність реформ, програм і дій зі стабілізації та економічного зростання, військові дії на Сході, зниження доходів населення не сприяють купівельній спроможності.
Яка ситуація на Хмельниччині з продажом нових та вживаних авто Незалежний громадський портал поцікавився у експертів.
Едуард, продавець-експерт вторинного авторинку:
Сегмент автомобілів, котрі непогано продаються у Хмельницькому на вторинному ринку розподіляється наступним чином:
досить жвава торгівля йде у діапазоні до 5 000 умовних одиниць, далі, від 5 000 до 10 000 купують в основному моделі 2004-2007 років, котрі мають невеликі затрати бензину. Досить добре продаються китайські автомобілі 2012-2014 років, хороші показники й у російського автопрому.
Ринок престижних іномарок практично завмер. Продаються в основному автомобілі з об’ємом двигуна до 3 літрів та з вартістю, як правило, на відсотків 50-60 меншої ціни у автосалоні.
Серед найбільш популярних моделей авто, котрі купують (не Китай і Росія) це Daewoo, Chevrolet, Volksvagen, ряд французьких моделей.
На мій погляд, ринок вживаних авто у Хмельницькому обвалився більше ніж втричі, порівняно з минулими роками. Звичайно, це пов’язано з курсом долара та євро і, відповідно, купівельною спроможністю населення.
Повноцінно відновитися авторинок зможе, на мій погляд, не раніше ніж через 3-4 роки.
Олександр Пшеничний, керівник відділу продажу «Опус-авто плюс», офіційного дилера Ford в Україні:
Незважаючи на те, що останнє підняття цін на модельний ряд Ford було у першій половині лютого, рівень продаж досить низький.
Машини 2014 року, котрі залишились на складі, ще можна купити за вигідною фіксованою ціною у гривнях.
Модельний ряд 2015 року уже перерахований відповідно до поточного курсу валют. Зокрема, ціна на кросовер Ford Kuga складає понад мільйон гривень.
Найбільше виручили від продажу авто у грудні минулого року, ще за старими цінами.
На мій погляд авторинок обвалився, у порівнянні з минулими роками, відсотків на 80.
Однак думаю, що після закінчення військових дій, орієнтовно через рік ринок нових автомобілів зможе відновитися.
Андрій Тарасюк, генеральний директор ТЦ «Поділля-інвест»
Ціни на автомобілі прив’язані до курсу валюти, який досить стрімко росте. Однак заробітна плата та доходи громадян не збільшуються. Відповідно падає купівельна спроможність. Люди, котрі вирішили зараз придбати новий автомобіль, ходять по різних салонах у пошуку вигідного курсу долара.
Зокрема, деякі моделі “Тойота-центр Хмельницький” продає за курсом 27, 9 грн за долар.
Непогана цінова пропозиція й на Suzuki,зокрема модель SX-4.
Автосалон “Skoda Хмельницький” продає авто за курсом 28 грн. за долар.
Однак навіть за такими курсами валют рівень продажу мінімальний.
Ринок продажу нових авто впав, за моїми підрахунками, орієнтовно у 5 разів.
Про відновлення можна говорити після закінчення бойових дій на Сході нашої країни. Люди не впевнені у завтрашньому дні, тому не поспішають тратити кошти.
Ринок вживаних авто, вважаю, також практично «лежить» з тієї ж причини.
Редакція НГП