Костянтин Чернилевський: “Міська рада, як дракон: нам держава дала можливість зібрати податки, а вони кажуть, що не можуть сплатити”

2015 рік для органів місцевого самоврядування може перетворитися на бюджетний ренесанс з широкими фінансовими повноваженнями. Так запевняє уряд Арсенія Яценюка, який спільно з народними депутатами, під ялинку ухвалили головний кошторис країни, де маркерною лінією йде бюджетна децентралізація. Що це за фрукт і як його споживати, спробувала пояснити Міністр фінансів Наталя Яресько. Говорячи доступною мовою, у скарбнички на місцях мають посипатися сила силенна гривень від податків. До прикладу, сільські, районні, міські бюджети повністю розпоряджатимуться податками з плати за надання адміністративних послуг; з державного мита; 5% — від продажу пива, алкогольних напоїв, нафтопродуктів; запроваджується податок на нерухомість.

Є й рифи нашвидкуруч зверстаної бюджетної децентралізації. Разом з новими податковими зборами на місцеві бюджети спустили сліпі доходи. Це означає, щоб зібрати, приміром, податок на легкові автівки або податок на нерухомість, радам треба мати базу (реєстр) платників цих видів зборів. Наразі лише одні пустографки. Допоки фіскальна служба разом з іншими відповідними структурами не проведуть бодай грубий підрахунок потенційних платників, місцеві бюджети недотримуватимуть кошти на розвиток територій.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

Виконувач обов’язків хмельницького міського голови, секретар ради Костянтин Чернелевський розповів про подвійну арифметику. Так, область підрахувала, що Хмельницький від 5-відсоткового акцизу на пальне, одержить 90 млн. грн. податків. Місто ж по-скромному орієнтується на 8 мільйонів “бензинових” грошей.

“Незалежний громадський портал” навмисне ініціював зустріч з Чернелевським, аби розібратися у благих намірах центральної влади безболісно поділитися повноваженнями і фінансовим ресурсом із владою на місцях.

— Які конкретно гроші “ходитимуть” за громадою Хмельницького і чи виграє міський бюджет від децентралізації?

— Ті зміни, що запропонував Бюджетний кодекс, на перший погляд, здаються позитивними. Проте сьогодні важко реально оцінити на що вийде міський бюджет у кінці 2015 року. Насамперед місто втратило 60 мільйонів гривень податку з фізичних осіб. Тепер ці кошти поступатимуть напряму до державної скарбниці. Для нас це суттєва дірка.

Разом з тим, держбюджет забрав на утримання (виплата заробітних плат працівникам і плата за енергоносії) галузі медицини і освіти (крім, позашкільної освіти і гуртків) — це 370 мільйонів. У попередні роки мипереважно самостійно за рахунок власних доходів фінансували цих бюджетників. Натомість ходять чутки, що бюджет недоплачує зарплати лікарям і освітянам. Це не зовсім так. Наведу приклад охорони здоров’я. Бюджет 169 млн. грн., в Києві цю суму поділили на 12 місяців, вийшло приблизно по 14 млн. грн. на місяць (виплата заробітних плат працівникам і плата за енергоносії), але в опалювальний період за енергоносії проплата більша, чим у весняно-літній, тож вирішуємо, як вийти із ситуації вже на місці. Є проблема з індексацією зарплат за 2014 рік. Швидше за все, що нам доведеться віднайти близько 60 мільйонів гривень, щоб розрахуватися.

Нещодавно довелося поспілкуватися з Головою Верховної Ради Володимиром Гройсманом на засіданні Асоціації міст України. З розмови зрозумів, що перш ніж ухвалювати держбюджет-2015, парламент повинен був прийняти адміністративну реформу, реформу виборчого законодавства та інші реформи. Однак пішли з кінця і прийняли бюджет. Очевидно, що не без наполягання основних кредиторів України — Міжнародного валютного фонду. Таке “прискорення” викликає багато запитань до самого адміністрування.

Зокрема, податок на землю. Під оподаткування підпадають, у тому числі, державні комунальні підприємства, заклади освіти. Вони ж — школи, прокуратура, МНС, МВС, податкова, обласна рада та інші— листами закидали, мовляв, звільніть від сплати бо в їхньому бюджеті гроші на це не закладені. До речі, торік з цих організацій не стягувався земельний податок. На останній сесій депутати пішли на зустріч і прийняли рішення на користь комунальних і державних установ, а це могло додатково надати міському бюджету близько 6 млн. грн. Виходить, що міська рада, як дракон: нам держава дала можливість зібрати податки, а вони кажуть, що не можуть сплати.

Загалом, по земельному податку та оренді за землю приблизно виходимо на 80 мільйонів гривень, що на 13 мільйонів більше, ніж минулого року. Це пов’язано із збільшенням нормативної оцінки землі на 25 відсотків.

— В якому стані сьогодні перебувають хмельницькі ринки?

— Ситуація погана. Половина місць на ринках закриті через різкий стрибок курсу долара до гривні. Негайно треба стабілізувати економіку. Малий бізнес і, зокрема, ринки мляво працюють у період галопуючої інфляції. Паралельно варто б переходити на імпортно-замінні товари. Потрібно поширювати власне виробництво. Якщо долар не впаде, доходи не виростуть то покупцям не буде, що робити на ринках через низьку купівельну спроможність.

— Є передчуття, що ринкарі прийдуть з протестами під мерію чи облдержадміністрацію?

— Під мерією їм немає чого добиватися — ми не впливаємо на валютний курс. Міська влада й так іде завжди на зустріч. А протестувати підприємці можуть, оскільки психологічний стан у них досить важкий.

— У січні депутати Хмельницької міської ради ухвалили ставку податку на нерухомість у розмірі 0,5 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати. Це виходить 6,06 грн за квадратний метр. Ви визнали, що на цей податок нинішнього року не покладаєте великих сподівань у наповненні міського бюджету, оскільки ще не складений реєстр комерційного житла. Ваша думка не змінилася?

— Ми розраховуємо на цей податок, але не знаємо, який він буде. Адже на державному рівні відсутня відповідна база з оподаткування.

До розмови у кабінеті Чернилевського долучається заступниця мера Ольга Мярковська. Вона намагається по крупинках зібрати важливість цього податку.

О.М.: Є попередні обіцянки що до жовтня створять реєстр нерухомості. Хмельницька влада розраховує, що сумлінні платники податків (юридичні особи) до 20 лютого задекларують свої зобов’язання на збори з нерухомості. Що стосується фізичних осіб, то податкова інспекція до 1 липня повинна сформувати повідомлення про сплату цього виду податку і сповістити потенційних платників.

Безумовно, це прогресивний податок, який сплачує вся Європа. Треба привчати українців сплачувати збори. Від податку на нерухомість аж ніяк не можна буде ухилитися. Інша справа, що сьогодні він, можливо, не на часі, коли в країні йдуть воєнні дії, а бізнес надає гуманітарну допомогу — додатковий фінансовий тягар. Його придумала держава, а ми маємо виконувати.

— Податок на житло — не менш цікаве загравання влади з людьми. В Яценюка порахували, що власники квартир понад 60 “квадратів” і житлових будинків площею понад 120 кв. м., зобов’язані сплачувати податок. Як це втілюватиметься у Хмельницькому?

К.Ч.: Робоча група з напрацювання місцевих податків та зборів пропонує підняти планку: під оподаткування підпадуть квартири площею понад 120 квадратних метрів і будинки — більше 240 “квадратів”. Остаточне рішення затверджуватиметься на сесії міськради 4 березня. Між іншим, торік міський бюджет зібрав 200 тисяч гривень із житлової нерухомості.

Для себе розумію, що означає децентралізація бюджету: всі проблеми вирішуйте у мерії. Щоби ми не звинувачували центральну владу в недофінансування, нам лишили податки. Є проблемні механізми. Бізнес дуже агресивно опирається, все ж таки це додаткове фінансове навантаження, а також військовий конфлікт в країні.

Для обговорення місцевих податків та плати за землю при міській раді створена робоча група до неї входять представники ринків, підприємців, громадськості. Вже є напрацювання по зниженню на 2015 рік податків на комерційну нерухомість та оренду землі.

Фото Віталія Тараненка

Фото Віталія Тараненка

— Як вважаєте, міський бюджет 2015 року є напруженим до виконання?

— Бюджет буде виконаний за умов збору всіх податків, у тому числі й нових. Маю всі сподівання, що так буде. Також потрібно розв’язати питання індексації зарплат бюджетникам, про що вище говорив.

Крім цього, є проблема, яка потребує швидкого втручання вищої влади. Згідно з додатком №10 до Закону України “Про державний бюджет на 2015 рік”, передбачений перелік закладів, установ організацій та закладів освіти, культури, охорони здоров’я і фізичної культури, які передаються на фінансування місцевим бюджетам. Тут маються на увазі Хмельницька обласна організація ФСТ «Буревеснік», «Спартак», «Колос», державний заклад “Вузлова лікарня станції Гречани Південно-Західної залізниці”. При цьому, зміни до Бюджетного кодексу дозволяють обом бюджетам (обласному і міському) надавати фінансову підтримку цим організаціям. Проте облдержадміністрація чомусь трактує законодавство таким чином, що утримувати школи та лікарню має Хмельницький. Щоправда, у місті функціонує три спортивних школи, які повністю задовольняють потреби мешканців, ще діє 18 гуртків спортивного напрямку у підліткових клубах.

Діалог щодо спільного з ОДА забезпечення цих об’єктів не вдається: в нас є інформація що Мінфін планує виділити обласним бюджетам 100 мільйонів гривень на такі школи по всій Україні. До слова, у дев’яти областях прийнято рішення щодо фінансування таких шкіл саме з обласних бюджетів.

Не виписано досконало подальше функціонування залізничної лікарні. Субвенцію охороні здоров’я міста виділено на суму 169,7 млн. грн, тобто у розмірах, передбачених на медицину у 2014 році. Тобто не збільшено. Водночас облдержадміністрація вирішує за місто, що вузлова лікарня повинна фінансуватися з міського бюджету, хоча держбюджет визначив — передається Хмельницькій області. Виникає питання: сума на міську галузь охорони здоров’я не збільшилась, але залізничну лікарню (відомчу, обласного формату з підрозділами в районах), на думку області, місто має утримувати. За чий кошт? Зараз це питання активно вивчає наш народний депутат Сергій Мельник.

— Бюджетна децентралізація, здається, почала розсварювати керівництво області і місто Хмельницький. На останній бюджетній комісії обласної ради виник невеличкий спір, який згодом переріс у випускання пари та пошуку крайніх. Директор департаменту фінансів ОДА, депутат облради Сергій Пенюшкевич висловив незадоволення щодо співфінансування дитячої міської лікарні з обласного бюджету. Цього року область виділяє 3 млн. грн. цій установі. Розшифруйте, що насправді мав на увазі головний фінансист регіону?

— Я не хочу влазити у політичну тяганину, кому там місто стало кісткою у горлі. Ще недавно Хмельницький був незручний для Партії регіонів і Василя Ядухи. Бачу, що сьогодні ми не влаштовуємо демократичні сили, котрі керують облрадою.

Відверто, мене дивують такі заяви. Тому що зі 103 депутатів обласної ради, 70 — мешканці Хмельницького. Вони тут проживають з сім’ями, дітьми і онуками. У дитячій міській лікарні нараховується 8 відділень третинного рівня надання медичної допомоги. Тобто лікування можуть проходити будь-який мешканець область.

При цьому хмельницькі лікарі ведуть певний облік хворих. Близько 11 млн. грн. щороку витрачається на обслуговування не міських дітей. Тому ми неодноразово про це повідомляли обласну владу і просили компенсувати витрати. До цього переліку можна ще додати лорвідділення міської лікарні, міський травмпункт, міські поліклініки. До чого веду: в державі стартувала бюджетна децентралізація, відповідно, маємо право вимагати в обласної влади компенсації за лікування іногородніх хворих коштом платників податків з Хмельницького.

— Виконувач обов’язків голови Хмельницької ОДА Олександр Симчишин повідомив у ЗМІ, що цього року дитячі лікарні міста і області вперше за багато років отримають 5 млн. грн. на забезпечення ліками хворих дітей. Наголошувалося, на безкоштовному забезпеченні медпрепаратами. Це відповідає дійсності?

— Я не знаю, хто проконсультував Олександра Сергійовича що настане в окремій лікарні “комунізм” за 3 млн. грн. (маю на увазі, дитячу міську лікарню) але дякуємо і за те. Є дефіцит бюджету, у якому не буває “комунізму на ліки”. Для всіх чиновників області хочу повідомити ,що для того щоб забезпечити ліками всіх хворих треба напевно подвоїти, а то потроїти бюджет лікарні, вже давно ніхто не рахував скільки треба коштів для повного безкоштовного лікування. До речі, коли говорили про безкоштовні препарати для дітей, за основу бралися ціни на ліки 2014 року. Нині все кардинально змінилося.

— То що бюджет не забезпечить безплатної медицини для дітей?

— Обов’язково закриватимемо дороговартісне лікування на кшталт виходження новонароджених вагою від 500 г. Також коштом медичної установи купуватимуться ліки першої необхідності, часто буває так що дитину привозять з району лікування треба проводити негайно, а батьки приїжджають пізніше, тож на скільки вистачить цих коштів важко сказати.

Розмовляв

Віталій Тараненко.

Далі буде.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на "Незалежний громадський портал" обов'язкове!
Віталій Тараненко

Віталій Тараненко

Журналіст сайту "Незалежний громадський портал".

Коментарів: 29

 1. хорошо всрал симчишина)) борьба за мэрство будет серьёзная

  • Не будь дураком, какая борьба.
   Посмотришь, как все будет неожиданно для всех.
   Не будут они между собой тягаться…
   Все будет с сюрпрайзом….

   • ну Чернилевський точно кандидатом реальним не буде. його рейтинг зараз не більше 3%.

 2. Тільки після того як не стало Мельника, ми зрозуміли яким хорошим мером він був.
  Виконуючий обовязки Чернилевський не вартий його мізинця. Тупий, грубий, питаннями не володіє зовсім. Місто ще тримається за інерцією, яку заклав Мельник. Але скоро буде повний пісець.

  • місто не кероване. це очевидно. дерибан, бардак. порядку нема.

  • Росіяни Путіна тоже хвалять!!!! Якщо колишній мер був такий класний, то чого ж тепер така скрута, адже пройшло лише пів року, та й команда майже не змінилась? Крім розвитку ринків, вибачте, ніхера не робили! Вот тепер і пожинаємо плоди! Як би була програма стимулювання розвитку промисловості в місті, місто не попало б в таку *опу! А хто отримує прибуток з базарів- власники тих же базарів! А хто є власниками базарів? Базарники добре знають!

 3. Чернилевський не керує. Містом керують його заступники, а в медицині бардак повний і Василишин всім заправляє.

 4. Тараненко взяли на роботу? )) Заробітчанин ..ля

 5. де подів леніна? кажи.

 6. Хмельничанин

  Хмельницкий
  23.02.2015 at 14:54

  Не будь дураком, какая борьба.
  Посмотришь, как все будет неожиданно для всех.
  Не будут они между собой тягаться…
  Все будет с сюрпрайзом
  а ты чтото знаешь про то как там будет? мне к примеру интересно я не особо в курсах

 7. к примеру я непонимаю кто вообще этот чернилевский?
  сюрприз? хм… что будет ктото другой мэром?

  роскажи нам мне …

 8. я от знаю що мером буде Мандзій

 9. собственник всех маршруток города и говорят друг и партнер экса

 10. то нормальный он мужик
  может и хорошо что он будет мэром
  Чернилевский ляжет или уже лёг под БПП и будет делать что скажут
  Симчишин- “хромая утка ОДА” даже свобода свой офис прикрыла..сменила табличку на фонд благотворительный…
  вместо главного офиса партии и пристроила своего усатого местного депутатика головой фонда ..ну видать шоб с голоду не помэр… ато он такой бедовый…

  • Да, какое, хорошо….,не гони, Андрей.
   Такие, когда садятся в кресло – становятся не только владельцами маршруток, а и все остальное отжимают под себя.
   Может под выборы еще нарисуются какие то другие интересные кандидатуры..Посмотрим.

 11. ну тогда кто??

 12. я взагалі думаю що мельник вернеться з варховної ради на цеж крісло! з широкими повоноваженнями в звязку з децентралізацією…а тут все на ньому завязано!!!

  • Фантазер! Кто туда уходит-назад не возвращается! Восточную легенду о Драконе властелине посмотри!

 13. Про кандидатів і їх шанси зараз говорити зарано і абсурдно , вилізуть багато цікавих і з шансом на прохідність кандидатур Це і окремі гром активісти і бізнесмени ітд

 14. Вельмишановні панове! Не знав, що в нашому гарному спокійному містечку існують “тролі”. Ще до виборів далеко, а ви вже зі шкури вилазите (язиками)і все для вас погано. Станьте перед зеркалом подивіться на себе і згадайте, що ви особисто зробили для цього міста – (це в тому випадку,якщо є що згадати). Клацати пальцями по клавіатурі можуть і шлолярі – а щось зробити для свого міста можуть тільки здорові, розумні дяді!!!

 15. Попередній коментар дуже схожий на троль , якогось або провладного або в темі ” здорові , розумні дяді “А тьоті ?

 16. Моя сем’я наверно бы поддержала Ирину Ковальчук , если конечно она будет балатироватся , женщина умные вещи говорит и очень толково

  • Есть такая дама Гонтарёва.
   Кстати, тоже очень толковые вещи говорит.
   Но сходите в обменник…..
   Да и, вообще, много их там говорят толково – результат, как говорится, на лицо.

  • А, да, Люда, пишите лучше на родном языке.
   А то второе слово уж очень смешно написано.
   Не в обиду….

  • не треба йти в обмінник. можна піти в дім престарілих. там люди плюються від Ковальчук

 17. якщо навіть піде на вибори , їй буде не легко перемогти цю “свору” буде шалена протидія

Коментування

Ваша електронна адреса не буде афішуватись.